Grigališkojo choralo tradicijų Lietuvoje puoselėtojai žino – vasarą visi giedančiųjų choralą keliai veda į Marijampolę.
Kaip ir kasmet, liepos 20–27 d. čia vyks tradiciniai grigališkojo choralo kursai, organizuojami Vilniaus šv. Kazimiero grigališkojo choralo studijos. Grigališkojo choralo savaitės „Marijampolė 2025“ vyriausiuoju mokytoju ir choro vadovu bus Europos grigališkojo choralo autoritetas prof. dr. Franz Karl Prassl (Austrija). Savaitės vargonininkas – Tomasz Sokołowski (Lenkija), dvasios tėvas – t. Jokūbas Marija Goštautas OP. Su kursų vadovu ir vargonininku parengtą programą savaitės dalyvių jungtinis tarptautinis choras „Cantores Montis Pacis“ atliks koncertuose Seinuose ir Marijampolėje.

Atliepiant nuo Romos iki Marijampolės švenčiamų Jubiliejinių metų skleidžiamą vilties žinią, savaitės moto pasirinkta vieno lotyniško bažnytinio himno eilutė „In te spem habere“ („Viltimi gyventi“). Vilties piligrimai, tikėtina, savaitei susiburs ne vien dėl grigališkojo choralo, bet ir dėl galimybės žengti pro Šventąsias jubiliejinių metų duris, kurios šiemet atviros ir Marijampolės šv. arkangelo Mykolo bazilikoje. Giedotojų vasaros akademijoje Marijampolėje kviečiami dalyvauti visi grigališkojo choralo mėgėjai, patyrę ir pradedantieji: muzikos mokytojai, vargonininkai, bažnyčių choristai ir kiti, besidomintys šiuo unikaliu viduramžių muzikos paveldu ir liturginiu giedojimu.
Šiemet kursų dalyvius į grigališkojo choralo gelmes nardins vienas autoritetingiausių Europos grigališkojo choralo žinovų prof. dr. Franz Karl Prassl (g. 1954). Graco muzikos ir scenos menų universitete jis studijavo bažnytinę muziką, chorinį dirigavimą ir vargonus. Papildomai Eseno universitete pas profesorius Godehardą Joppichą, Johannesą Berchmansą Goeschlį ir Luigi Agustoni studijavo grigališkojo choralo paleografiją ir semiologiją. 1982–1992 m. dirbo vargonininku Klagenfurto katedroje, 1982–1989 m. buvo Gurko vyskupijos bažnytinės muzikos direktorius. Nuo 1992 metų – Graco menų universiteto grigališkojo choralo ir bažnytinės muzikos istorijos profesorius, 2011–2024 m. – Popiežiškojo bažnytinės muzikos instituto Romoje grigališkojo choralo profesorius. 1992 m. įkūrė grigališkąjį chorą „Grazer Choralschola“, su juo daug koncertavo Europoje, JAV, Izraelyje, išleido įrašų. Nuo 2010 m. – Austrijos bažnytinės muzikos komisijos pirmininkas. Nuo 2003 m. – AISCGre (Tarptautinės grigališkojo choralo studijų asociacijos) valdybos narys. Vienas naujosios redakcijos grigališkojo choralo Mišių giesmyno – Graduale Novum – autorių ir leidėjų, paskelbęs daug publikacijų grigališkojo choralo, semiologijos, himnologijos bei bažnytinės muzikos istorijos temomis.

Lietuvoje F. K. Prassl lankysis nebe pirmą kartą. Savaitėje su dalyvių jungtiniu choru jis parengs koncertinę programą, skaitys teorines paskaitas.
Paskaitas vasaros akademijoje skaitys ir praktinius patarimus dalins įvairūs mokytojai, detalesnė paskaitų programa bus paskelbta vėliau. Svarbu, kad kaip ir kasmet savaitės programa formuojama iš dviejų esminių dėmenų: teorinių studijų (paskaitų, seminarų) ir praktinio giedojimo (repeticijos, giedojimas liturgijoje). Daug dėmesio Savaitėje skiriama ir dvasiniam ugdymui ar net tiesiog dvasinei ir fizinei rekreacijai. Savaitės metu numatyta tradicinė vienos dienos išvyka į Šv. Benedikto vienuolyną Palendriuose, kur drauge su broliais ketinama giedoti liturgines valandas, Mišias, klausytis brolių benediktinų paskaitų aktualiomis giedojimo ar dvasinio gyvenimo temomis.
Savaitės studijas, kaip ir kasmet, vainikuos baigiamieji renginiai, į kuriuos kviečiami visi norintieji ir mėgstantys grigališkąjį choralą ir katalikiškąją liturgiją, kur skambės jungtinio Savaitės dalyvių choro „Cantores Montis Pacis“ (dir. Franz Karl Prassl) ir vargonininko Tomaszo Sokołowskio atliekami grigališkojo choralo, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir kitų kompozitorių vargonų muzikos kūriniai.
Savaitėje vargonuosiantis svečias iš Lenkijos Tomasz Sokołowski atstovauja lenkų vargonininkų jaunajai kartai. 2019 m. jis baigė diecezinius vargonininkų kursus Sandomire, prof. Mariuszo Ryśo klasę. 2024 m. magistro laipsniu baigė Varšuvos F. Chopino muzikos universiteto Bažnytinės muzikos fakultetą, įgydamas dvi specialybes: liturginės monodijos ir kantoriaus bei dirigento. Dalyvavo įvairiuose vargonų improvizacijos ir interpretacijos, taip pat grigališkojo choralo kursuose. Įkūrė vyrų grigališkojo choralo grupę „Schola Gregoriana Sandomiriensis“, su kuria 2023 m. į kompaktinę plokštelę įrašė giesmes iš Sandomiro katedros kapitulos rankraščių. Šiuo metu tyrinėja Sandomiro benediktinių vienuolyno muzikinio archyvo rinkinius, kaip kantorius ir vargonininkas aktyviai dalyvauja Sandomiro tradicinės liturgijos bendruomenės veikloje.

Neatsitiktinai tad šiemet baigiamieji savaitės renginiai vyks ne tik Marijampolėje, bet prasiplės ir į kaimyninę Lenkiją. Liepos 25 d. Seinuose, Lietuvos istorijai itin reikšmingame mieste, Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje numatyta giedoti Mišiose, Valandų liturgijoje ir surengti koncertą. Marijampolės bazilikoje tradicinis baigiamasis koncertas vyks liepos 26 d., o liepos 27 d. savaitės dalyviai čia giedos iškilmingose sumos Mišiose.
Savaitės dalyviai gyvens, maitinsis, giedos, melsis, mokysis ir ilsėsis istoriniame Marijampolės marijonų vienuolyne (Vilkaviškio vyskupijos pastoraciniame centre). Baigusiems kursus bus išduoti diplomai. Visa informacija apie Savaitę skelbiama ir aktualijos publikuojamos adresu Grigališkojo choralo savaitė Marijampolė 2025 | Facebook. Norint dalyvauti kursuose būtina išankstinė registracija: https://bit.ly/40DlFDN. Kviečiame aktyviai dalyvauti ir tapti grigališkojo choralo vilties piligrimais!
Savaitės rengėjas – Vilniaus šv. Kazimiero grigališkojo choralo studija
Bendradarbiai: Marijampolės šv. arkangelo Mykolo bazilikos parapija, Vilkaviškio vyskupijos pastoracinis centras, Palendrių šv. Benedikto vienuolynas, Seinų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikos parapija, Seinų miesto savivaldybė
Savaitę finansuoja Lietuvos kultūros taryba