Smurtas – tai pavojingas reiškinys, kuris gali sukelti sunkius padarinius asmens sveikatai, saugumui, gerovei. Tai viena svarbiausių problemų Lietuvoje.
Šia aktualia tema kovo 1 d. Virbalio seniūnijoje buvo organizuotas interaktyvus susitikimas- diskusijų popietė “Smurtui – Ne!”. Susitikti su Virbalio seniūnijos gyventojais atvyko Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato psichologė Laura Krupavičiūtė, Vilkaviškio rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Vilija Grybauskienė ir Marijampolės apskr. moterų ir vyrų krizių centro direktorė Adolfina Blauzdžiūnienė. Susitikime dalyvavo ne vien tik moterys, jos atėjo kartu su šeimos nariais – vyrais ir vaikais.
Į šią visuomenės problemą buvo pažvelgta iš trijų šalių perspektyvos: smurtą patiriančios moters, smurtaujančio vyro ir šeimoje augančių vaikų. Kalbėta, kad smurtas nėra tik vienos šeimos tragedija, moterys buvo skatinamos nebetylėti, reaguoti į smurtą, kreiptis pagalbos, jeigu smurtą patiria pačios ar žino, kad patiria kitos artimos, pažįstamos moterys. Buvo pateikta informacija, kur moterys ar vyrai gali kreiptis. Buvo kalbėta ir apie smurtaujančius vyrus, analizuota, kodėl vyrai gali taip elgtis.
V. Grybauskienė, kalbėdama apie tai, kodėl aukos smurtautojų nepalieka, analizavo smurto ratą – nuo ko prasideda įtampa, kaip smurtautojo poelgiai tampa nekontroliuojami ir galiausiai visa tai baigiasi „medaus mėnesio“ etapu, kai smurtautojas, supratęs, kad nuėjo per toli, bando gerai elgtis ir tada ratas užsidaro. Akcentavo, kad auka, kokios lyties ji bebūtų, privalo nedelsiant kreiptis pagalbos į tarnybas, kad būtų užkirstas kelias didesnei nelaimei.
Psichologė Laura Krupavičiūtė susirinkusiems kalbėjo apie tai, jog smurtinėje šeimoje užaugę žmonės paprasčiausiai nemoka kaip elgtis kitaip, niekada nėra matę, kaip tėtis apkabina mamą ar, pvz., apsiaučia ją pledu, kai šiai šalta. Dažnai berniukas, matydamas smurtą šeimoje, suaugęs perima tokį elgesio modelį kaip savaime suprantamą, tiesiog nežino, kad galima kitaip.
Susitikimo pabaigoje A. Blauzdžiūnienė pristatė Moterų ir vyrų krizių centro veiklą, pateikė daug naudingos informacijos, kur moterys ar vyrai gali kreiptis, kai reikalinga pagalba.
Susitikimas užsitęsė – susirinkusieji nesiskirstė, daug diskutavome, ieškojome sprendimo būdų, norintiems suteikėme psichologinę ir teisinę pagalbą.
Marijampolės apskr. VPK Vilkaviškio r. PK informacija