Sekant pasaulio naujienas yra akivaizdu, kad kasmet susiduriame su vis dažnesnėmis ir sunkesnėmis klimato kaitos pasekmėmis, pradedant didžiuliais potvyniais ir baigiant milžiniškas teritorijas naikinančiais gaisrais.
Nors daugeliui situacija gali pasirodyti beviltiška, tvaraus gyvenimo būdas dar niekada nebuvo toks svarbus ir būtina atminti, kad kiekvienas žmogus gali prisidėt prie švaresnės aplinkos, sveikesnės planetos ir saugesnės ateities.
Taigi, nors šių dienų iššūkiai yra išties dideli, labai svarbu, kad kiek galėdami prisidėtume kiekvienas. Nežinote kaip? Pradėkite nuo mažų žingsnelių.
Tvarumo atmintinė
Mantra „reduce, reuse, recycle“ (liet. sumažinti vartojimą, naudoti pakartotinai, perdirbti) išlieka tokia pat svarbia kaip jai tik atsiradus.
Pradėkite nuo vartojimo mažinimo – pirkite tik tai, ko jums reikia, ir kai tik įmanoma, rinkitės atsakingų verslų gaminamus produktus.
Taip pat venkite vienkartinių maišelių ir pakuočių ir rinkitės produktus kuriuos galite naudoti daug kartų. Apsipirkimui naudokite medžiaginius, o ne plastikinius maišelius, nepirkite vandens plastikiniuose buteliukuose, o jo įsipilkite į daugkartinio naudojimo butelį, rinkitės kokybiškesnius drabužius, kuriuos dėvėsite daugelį metų ir kurių nereikės iš naujo pirkti jau kitą sezoną.
Galiausiai, daiktus, kurie jau atitarnavo, jei tik įmanoma, atiduokite perdirbimui (pvz. plastiką, tekstilę, popierių, stiklą).
Taupykite energiją
Energijos vartojimas labai prisideda prie anglies dvideginio išmetimo. Sąmoningai taupykite energiją išjungdami šviesas ir nenaudojamus prietaisus, o atėjus laikui senus prietaisus pakeiskite taupančiais elektrą.
Taip pat apsvarstykite galimybę investuoti į saulės elektrinę namams, o buitiniuose įrenginiuose visada nustatykite taupymo režimą.
Tvarus transportas
Transportas yra vienas pagrindinių oro taršos veiksnių. Per paskutinius penkiolika metų anglies dvideginio išmetimas Lietuvoje išaugo net apie 45 proc., prie ko daugiausiai prisidėjo būtent transporto sektorius.
Kai tik įmanoma vaikščiokite pėsčiomis, važinėkite dviračiu, paspirtuku ar viešuoju transportu. Jei atėjo laikas įsigyti naują transporto priemonę, rinkitės elektrinį arba hibridinį automobilį su žymiai mažesnėmis emisijomis.
Pakeiskite meniu
Tai, ką dedame ant lėkštės taip pat turi didelės įtakos mūsų aplinkai. Gyvūninės kilmės produktų gamyba turi didžiulį anglies pėdsaką, todėl į mitybą įtraukite daugiau augalinės kilmės maisto produktų, tokių kaip daržovės, grūdai, vaisiai.
Taip pat remkite vietinius ūkininkus ir rinkitės ekologiškus produktus. Taip prisidėsite prie kenksmingų pesticidų ir cheminių medžiagų naudojimo bei prekių transportavimo kaštų mažinimo
Saugokime brangius išteklius
Vandens trūkumas kelia vis didesnį susirūpinimą visame pasaulyje, todėl kiekvienas lašas yra svarbus.
Pataisykite nesandarius vandens maišytuvus, įsirenkite vandenį taupančius įrenginius ir atkreipkite dėmesį į vandens suvartojimą skalbdami, plaudami indus ar prausdamiesi duše. Augalams ir sodams laistyti naudokite lietaus vandenį.
Remkite tvarius verslus
Vienas iš būdų prisidėti prie tvaresnio pasaulio yra remti tvarius ir etiškus verslus. Kaip tai padaryti?
Visada skaitykite etiketes ir ieškokite tokių pripažintų sertifikatų kaip pvz. Fair Trade, „UTZ“ ir „Rainforest Alliance“ maistui, „Energy Star“ elektronikai, „GOTS“, „OEKO-TEX“ arba „Better Cotton Initiave“ (BCI), COSMOS kosmetikai ir t.t. Rinkdamiesi jūsų vertybes atitinkančius produktus, skatinate įmones ir toliau taikyti šias praktikas.
Kokybė, ne kiekybė
Minimalizmo filosofija skatina mus orientuotis į kokybę, o ne į kiekybę. Prieš pirkdami naujus daiktus apgalvokite, ar tikrai jų reikia, kam juos naudosite, taip pat, kaip jie derės prie jau turimų daiktų. Rinkitės patvarius, pataisomus ir ilgesnį tarnavimo laiką turinčias prekes, kurios ilgainiui atsipirks.
Štai rūkoriai gali rinktis ir tokią kokybiškesnę alternatyvą cigaretėms kaip Ploom kaitinamojo tabako prietaisas, kuris ne tik ilgai tarnauja, bet ir negamina aplinką teršiančių dūmų.
Mažiau plastiko
Vienkartinius daiktus, pvz., plastikinius maišelius, šiaudelius ir indus, pakeiskite daugkartinio naudojimo alternatyvomis iš tvarių medžiagų. Taip pat, jei turite galimybę dalyvaukite tokiose bendruomenės aplinkos saugojimo ir švarinimo iniciatyvose kaip, pvz. „Darom“.
Puoselėkite gamtą
Jei turite šiek tiek žemės, pasisodinkite ekologišką sodą ar daržą ir jį tręškite ne cheminėmis trąšomis, o pvz. kompostuotomis virtuvės atliekomis. Sodai ir daržai padeda palaikyti biologinę įvairovę, sukuria buveines augalų apdulkintojams ir prisideda prie sveikesnės ekosistemos kūrimo.
Skleiskite sąmoningumą
Pokyčių galia slypi ne tik individualiuose veiksmuose, bet ir kolektyvinėse pastangose. Domėkitės aplinkosauga ir dalinkitės savo žiniomis su kitais. Būkite aktyvus savo mieste ar kaime bei reikškite nuomonę kai priimami svarbūs politiniai sprendimai.
Ką daryti pervargus?
Nuolat didėjantys iššūkiai, įvairios ekologinės katastrofos, tokios stichijos kaip gaisrai ar potvyniai ne vienam sukelia bejėgiškumo jausmą. Tai yra visiškai normalu, nors jausmas, kad jau niekaip nebepakeisime ateities tikrai gąsdina. Ką daryti tokiu atveju? Pirmiausia, atsiminkite, kad kiekvienas teigiamas veiksmas, kad ir koks mažas beatrodytų, turi reikšmę. Taigi, reikia nenuleisti rankų ir susitelkti į tai, ką galime padaryti.
Net atrodytų, kuklūs pokyčiai – pavyzdžiui, daugkartinio naudojimo maišelių naudojimas, vandens taupymas ar ekologiško verslo rėmimas ne tik sumažina jūsų asmeninį pėdsaką, bet ir yra aplinkinius įkvėpti galintis pavyzdys.
Maži žingsneliai, didelis poveikis
Žalesnio rytojaus kūrimas yra mūsų visų atsakomybė. Nors iššūkiai, su kuriais susiduria mūsų planeta, yra didžiuliai, mūsų veiksmai, kad ir kokie smulkūs, yra reikšmingi.
Kiekvieną dieną gyvendami tvariai galime kartu sukurti švaresnį, sveikesnį ir tvaresnį pasaulį. Kiekvienas mūsų pasirinkimas gali išaugti į daug daugiau, įkvėpti kitus ir prisidėti prie pasaulinio judėjimo ekologiškesnės ateities link. Todėl suvienykime pastangas ir nenuleiskime rankų.
Daugiau patarimų ir idėjų galite rasti aplinkosauga besirūpinančių organizacijų, tokių kaip „Green Peace“, „Friends of The Earth“, „World Wildlife Fund“, „Baltijos Aplinkos Forumas“ ir kitų internetiniuose puslapiuose.