Per vienerius metus sertifikuotą žaliąją energiją naudojančių verslų skaičius išaugo 1,5 karto.
Tai rodo sumanių energetikos sprendimų bendrovės „Ignitis“ duomenys. Savo poveikį aplinkai verslai mažina ne tik pirkdami žaliąją energiją rinkoje, bet ir įsirengdami saulės ar vėjo elektrines – gaminančių vartotojų skaičius per metus taip pat reikšmingai ūgtelėjo apie 4 kartus.
„Lietuva, kaip ir kitos Europos Sąjungos (ES) valstybės, įsipareigojo laikytis Žaliojo kurso ir iki 2030 šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijas sumažinti bent 55 proc. lyginant su 1990 metais. Nors dalį verslų pereiti prie atsinaujinančios energijos skatina reguliavimas ar ekonominiai interesai, tačiau matome ir augantį Lietuvos verslo sąmoningumą, kai žalioji energija pasirenkama kaip principinis sprendimas, siekiant prisidėti prie švaresnės aplinkos“, – sako „Ignitis“ tvarumo sprendimų vadovas Eugenijus Šegurovas.
Pasak jo, šiandien įmonės turi daug lengvai prieinamų galimybių kaip užsitikrinti žaliąją energiją.
„Žaliąją energiją verslai gali tiek gamintis patys, tiek visą ar dalį reikalingos žalios energijos įsigyti rinkoje. Pastarasis būdas yra populiarus, nes nereikalauja papildomų investicijų ir nesukelia papildomų rūpesčių. Tad šių metų gegužės mėnesį turėjome jau 2,37 tūkst. verslo klientų, perkančių sertifikuotą žaliąją energiją – pernai gegužę tokių buvo perpus mažiau. Prie šio skaičiaus pridėję dar apie 14 tūkst. gaminančių verslo vartotojų, turime tikrai reikšmingą atsakingų verslų skaičių“, – sako E. Šegurovas.
Žaliąją energiją naudoja beveik 10 metų
Viena didžiausių Lietuvoje SBA įmonių grupė dar prieš 8 metus priėmė sprendimą visose įmonėse naudoti tik žaliąją elektros energiją, pagamintą iš atsinaujinančių išteklių. Šią grupę sudaro daugiau kaip 30 įmonių, kurios per metus suvartoja maždaug tiek pat energijos, kiek 30 tūkst. namų ūkių, todėl perėjimas prie žaliosios energijos padeda itin sumažinti į aplinką išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekį bei prisideda prie mažesnio iškastinio kuro naudojimo bei gamtos saugojimo.
„Vienas pagrindinių visos SBA grupės veiklos principų – darnus sugyvenimas su aplinka ir kuo mažesnis poveikis jai. Šio tikslo laikomės visose veiklos srityse: nekilnojamojo turto, baldų ar tekstilės gamybos. Todėl įmonei pradėjus vystyti naujus verslo miestų projektus „Urban HUB“ Vilniuje ir Kaune, nekilo net klausimų, kaip pagamintą elektros energiją bendrovė turėtų naudoti šiuose objektuose“, – sako SBA bendrovės „Urban HUB“ vadovas Giedrius Muliuolis.
Kadangi „Urban HUB“ objektuose kol kas nėra įrengtų saulės elektrinių, įsigyti visą reikalingą energiją bendrovė nusprendė rinkoje, konkurso būdu pasirinkusi tiekėją „Ignitis“.
„Rinkdamiesi potencialų energijos tiekėją, ne tik atsižvelgėme į jo siūlomą žaliosios energijos kainą, bet ir įmonės stabilumą bei reputaciją. Mums buvo svarbus ne tik jos požiūris į klientą, bet ir į tvarumą, o „Ignitis“ geriausiai atitiko mūsų keliamus reikalavimus“, – sako G. Muliuolis.
Pasak jo, sprendimas naudoti tik žaliąją energiją yra svarbus ir pačiai įmonei, ir verslo miestelių klientams: „Urban HUB“ klientai yra sąmoningi, atsakingi ir jiems taip pat rūpi, koks yra jų veiklos poveikis aplinkai bei ką paliksime po savęs ateities kartoms. Todėl jiems nekyla abejonių dėl žaliosios energijos, kaip prioritetinės, vartojimo, – sako G. Muliuolis. – Pagal poreikį, kai kurioms bendrovėms pateikiame tiekėjo išduodamus sertifikatus, patvirtinančius, kad jie iš tiesų vartoja energiją, pagamintą iš atsinaujinančių išteklių (saulės, vėjo ar vandens). O kuriems reikia detalesnės informacijos, pateikiame netgi iš kokių konkrečių jėgainių elektra tiekiama.
Svarbu ir dėl sertifikatų
„Urban HUB“ vadovas atkreipia dėmesį, kad žalioji energija verslo miesteliui svarbi ir siekiant gauti „BREEAM New Construction“ Excellent įvertinimą.
„Pradėjome visų „Urban HUB“ Kauno pastatų sertifikavimo procesą, kurį planuojame užbaigti kitų metų pirmajame ketvirtyje. Žaliosios elektros tiekimas – vienas iš svarbiausių kriterijų siekiant BREEAM įvertinimo, o tai patvirtins jos kilmės garantija iš „Ignitis“. Žalioji energija svarbi dedamoji ir vertinant, ar pastatui suteikti A++ energijos klasę, kurią turės „Urban HUB“ projektai Vilniuje ir Kaune, – sako G. Muliuolis. – Tačiau ties šių standartų įgyvendinimu savo tvarumo kelionės tikrai nebaigsime. Vėlesniuose projekto etapuose esame numatę įrengti ir saulės jėgaines, kurios gamins dalį šiems objektams reikalingos energijos“.
Prisideda prie atsinaujinančios energetikos plėtros
„Ignitis“ atstovas E. Šegurovas teigia, kad sertifikuotą žaliąją energiją iš tiekėjų įsigyjantys verslai tokiu pasirinkimu tiesiogiai prisideda prie atsinaujinančios energetikos plėtros regione.
„Tiekėjas, parduodamas žaliąją energiją klientui, įsipareigoja atitinkamą kiekį nupirkti iš gamintojo. O gamintojai, matydami žaliosios energijos paklausą, investuoja į naujus generacijos šaltinius. Pavyzdžiui, vien „Ignitis grupė“ per 2024–2027 m. laikotarpį sieks padvigubinti žaliųjų pajėgumų portfelį ir į tai investuos 1,8–2,4 mlrd. eurų“, – sako E. Šegurovas.
„Word Economic Forum“ skelbė, kad žaliosios energijos gamybiniai pajėgumai praėjusiais metais pasaulyje išaugo net 50 proc., palyginus su 2022-aisiais.