Ūkininko lauko pakraštyje, visai greta Marijampolės esančiame Puskelnių kaime, jau kurį laiką riogso apleistas, kažką įspėjantis ženklas, kuris pagal išlikusią nudriskusios lentelės spalvą ir padrikus žodžius byloja, jog kažkur čia yra užkasti kabeliai, o tai reiškia, kad yra ir apsaugos zona, kurioje draudžiama vykdyti tam tikrus darbus, o svarbiausia – kasinėti. Paradoksalu tai, kad šis įspėjamasis ženklas pats atsidūrė giliame griovyje, kurį čia iškasė pernai darbavęsi kelininkai. Ūkininkas stebisi, kad niekas nepasirūpino, jog įspėjamasis ženklas būtų atstatytas į vietą ir atnaujintas. O gal čia jau nebeliko apsaugos zonos ir galima arti? Paieškos, kam priklauso šis ženklas ir kas turėtų juo pasirūpinti buvo neįtikėtinai sudėtingos ir painios, tuo pačiu atskleisdamos faktą, kad atsakingos tarnybos tapo už nieką neatsakingos.
Paieškos kaip detektyve
Ūkininkas pats bandė aiškintis, kodėl jo galulaukėje lyg karo laikų paminklas stovi šis ženklas – vaiduoklis. Deja, jo paieškos buvo nesėkmingos. Pabandėme drauge… Pirmiausia atkreipėme dėmesį, kad nuo elektros stulpų laidai šioje vietoje lenda po žeme. Reiškia, kad ženklas gal būt priklauso elektros tinklams. Nusprendžiame pradėti nuo aukščiausios institucijos – Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos. Ministerijos atstovui išaiškinome situaciją ir nusiuntėme nuotraukas.
Energetikos ministerijos Administravimo ir bendrųjų reikalų skyriaus vyriausiasis specialistas komunikacijai Andrius Jovaiša atsiuntė atsakymą: „Susisiekiau su ESO bei nusiunčiau nuotraukas. Gavau atsakymą, kad tai magistralinio ryšių kabelio ženklinimas. Galbūt jums galėtų padėti Ryšių reguliavimo tarnyba“.
Kadangi ir mes buvome kreipęsi į ESO (ESO – Energijos skirstymo operatorius. Bendrovė įkurta sujungus elektros tiekimo ir skirstymo bendrovę LESTO ir gamtinių dujų skirstymo operatorių „Lietuvos dujos“), iš ESO Ryšių su visuomene projektų vadovo Tomo Kavaliausko atėjo toks atsakymas: „Konsultavausi su kolegomis, tai jie mane informavo, kad tai – magistraliniai ryšių kabeliai. Pagal adresą, kuris nurodytas ant ženklo (Vaižganto g. 1~, Kaunas), objektas – Kauno radijo stotis“.
Pasinaudojome Energetikos ministerijos atstovo patarimu, ir su šia istorija kreipėmės į Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybą (RRT). Atstovė ryšiams su visuomene Rasa Karalienė atsiuntė štai tokį RRT komentarą: „Ryšių kabelių apsaugos zonos ženklas žymi vietą, kurioje buvo įrengtas kabelis. Kam šis kabelis priklauso gali pasakyti savivaldybė, kuri galėjo išduoti statybos ar kitus leidimus šiam kabeliui įrengti ir kurios teritorijoje šis ženklas stovi, taip pat žemės sklypo savininkas, kuriam priklausančiame sklype šis ženklas ir kabelis įrengti pagal šio žemės sklypo kadastrinius dokumentus“. Be to, RRT atstovė priminė, kad ryšių kabelių apsaugos zonas reglamentuoja 1992 m. Lietuvos Respublikos vyriausybės nutarimas.
Pasidomėjome, ką gi šis nutarimas reglamentuoja. Taigi: Ryšių linijų apsaugos zonoje (žemės juostoje, kurios plotis po 2 metrus abipus požeminio kabelio trasos arba orinės linijos kraštinių laidų ir 3 metrai aplink požeminį ar antžeminį stiprinimo punktą) be raštiško įmonių, aptarnaujančių šias ryšių linijas, leidimo ir darbų metu nesant tos įmonės atstovo draudžiama:1. kasti žemę giliau kaip 0,3 metro; 2. vykdyti statybos, geologinių tyrinėjimų, sprogdinimo darbus; 3. lyginti gruntą buldozeriais ar kita technika; 4. sodinti medžius, sandėliuoti medžiagas, pašarus, trąšas, pilti gruntą, kurti laužus; 5. įrengti transporto priemonių ir mechanizmų stovėjimo aikšteles; 6. po orinėmis ryšių linijomis vežti negabaritinius krovinius; 7. užversti ir laužyti įspėjamuosius bei signalinius ženklus. Akivaizdu, kad kai kurie iš šių punktų buvo pažeisti, bet kam gi tai rūpi…
Vietos savivaldybė neprivalo rūpintis svetimu turtu
Bandome ieškoti atsakymų Marijampolės savivaldybėje. Į ženklo bei kabelių priklausomybės paieškas geranoriškai sutinka įsijungti Aplinkotvarkos ir infrastruktūros skyriaus vyriausiasis specialistas Hendrikas Nagrodskis. Jis taip pat yra ir Marijampolės saugaus eismo komisijos narys, kurio žinioje įvairūs kelio ženklai. H. Nagrodskį gerokai nustebino šio įspėjamojo ženklo išvaizda ir tai, kad niekas juo nepasirūpina. Anot savivaldybės pareigūno, tai privalo daryti elektros ar ryšių kabelius eksploatuojančios tarnybos, bet tikrai ne savivaldybė. Savivaldybės specialistas atkreipė dėmesį, kad nuotraukose matyti, jog nuo elektros stulpų yra nuvesti laidai po žeme. Reiškia, kad čia yra pravesti ne tik ryšių, bet ir elektros kabeliai. Tą vėliau patvirtino ir savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Arvydas Bekeris, pasigilinęs į šios vietovės specialiuosius žemėlapius.
Tai reiškia, kad toje teritorijoje galioja ne tik ryšių, bet ir elektros tiekimo linijų apsaugos zonų draudimai. Tas pats LR Vyriausybės 1992 m. pažymi, kad elektros tiekimo linijos apsaugos zonoje tam tikru atstumu be elektros tinklų įmonės raštiško leidimo draudžiama: 1. statyti, kapitališkai remontuoti, rekonstruoti arba griauti pastatus, statinius ir inžinerinius tinklus; 2. vykdyti kalnakasybos, krovimo, žemės kasybos bei lyginimo, sprogdinimo, melioravimo ir laistymo darbus; 3. sodinti arba kirsti medžius ir krūmus. Elektros tiekimo linijos apsaugos zonoje draudžiama: 1. įrengti žaidimų aikšteles, stadionus, turgavietes, visuomeninio transporto stoteles, visų rūšių mašinų ir mechanizmų stovėjimo aikšteles, organizuoti renginius, į kuriuos susirenka daug žmonių; 2. sandėliuoti pašarus, šiaudus, trąšas, durpes, malkas ir kitas medžiagas; 3. įrengti galvijų laikymo aikšteles ir vielines užtvaras; 4. įrengti degalines, kuro ir tepalų sandėlius; 5. įrengti sąvartynus, teršti gruntą ir atmosferą, kūrenti laužus; 6. užgriozdinti kelius prie elektros tinklų objektų.
Draudimų daug ir visokių, tačiau jie nė motais čia arklius ganantiems čigonams. Jiems negalioja jokie reglamentai, juolab, kai nėra jokių apie tai kas slypi po žeme įspėjančių ženklų.
Draudžiamos zonos dvi, o ženklo nei vieno
Savivaldybės vyr. architektas A. Bekeris teigė, jog ne viską galima pamatyti ir modernios informacinės sistemos žemėlapiuose.
„Informacinėje sistemoje Regia matomos visų sklypų ribos ir kas tose vietose yra. Tačiau ryšininkų tinklų mes nematome. Toje vietoje topografinių nuotraukų nedaryta. Gal būt apie ryšių kabelius galėtų pasakyti toks Litvaitis, kuris yra TEO atstovas Marijampolėje. Deja, šiuo metu jis atostogauja. O štai elektros kabelis ten tikrai yra, kuris po žeme kerta visus kelius, „Via Baltica“ magistralę ir nueina į už degalinės esančią transformatorinę. Taigi, šioje teritorijoje gali būti ir ryšių, ir elektros kabeliai, tad galioja abiem apsaugos zonoms nustatyti draudimai. Akivaizdu, kad čia turi stovėti įspėjamieji ženklai, bet kas už juos konkrečiai atsakingi pagal esamą ženklą neįmanoma pasakyti“, – apgailestavo Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas.
Tai paantrino ir H. Nagrodskis, pabrėždamas, kad jei tie kabeliai po žeme yra, tai privalo būti ir įspėjamieji ženklai, juos turi prižiūrėti ir atnaujinti atitinkamos elektros ar ryšių priežiūros tarnybos. O jei kabeliai nebenaudojami, tokių juos primenančių objektų taip pat neturėtų būti, nes nebegaliojančius ženklus privalu likviduoti.
Atsakomybė mažėja, o painiavos vis daugiau
Marijampolės kelių tarnybos viršininkas Arvydas Malinauskas, paklaustas, kaip jų tarnyba rūpinasi susidėvėjusiais ženklais sakė: „Pasitaiko, pavyzdžiui, kad kelią kerta dujų trasa ir matom, kad apie tai įspėjantis ženklas jau susidėvėjo, tuomet kreipiamės į Dujų tarnybą, nors tai nėra taip paprasta, ir prašome, kad būkit geri, atstatykit. Su kelių ženklais irgi visko būna – jie taip pat sensta ar kas suniokoja, kartais reikia pastatyti naujus. Kai panaudos teise mūsų regiono kelių priežiūra priklausė Marijampolės regiono kelių tarnybai, tai mes vietoje spręsdavome kada ir kokius ženklus atėjo laikas keisti. O dabar jei pastebime, kad koks ženklas susidėvėjo, tai turime kreiptis į Kelių direkciją, esančią prie Susisiekimo ministerijos ir ten priimami sprendimai keisti ženklą ar ne. Šiuo atveju dėl kabelių apsaugos zonos įspėjamųjų ženklų turi pasirūpinti ryšininkai arba elektrikai, bet, kaip matote, surasti, kas konkrečiai tai turi padaryti, nėra paprasta“.
Ūkininkas, kurio galulaukėje, melioracijos griovyje riogso šis ženklas, pamena, kad dar sovietiniais laikais čia buvo klojamas tarptautinis ryšių kabelis ir grūmojama, kad būtų didžiulis nusikaltimas jį pažeisti, nes, neva, ši ryšių linija jungia Maskvą su Berlynu. Kokie dabar kabeliai čia užkasti, kam jie priklauso, taip ir liko paslaptis. Gal būt paaiškėtų tada, kai ūkininkas giliai ardamas juos plūgu užkabintų…
Milda Kudirkaitė
Autorės nuotraukose
Štai taip atrodo įspėjamasis ženklas, Puskelnių kaime žymintis apsaugos zoną.
Informacinėje lentelėje neįmanoma perskaityti, tik galima nuspėti, kad čia kažką daryti draudžiama.
Paradoksalu, bet kabelių apsaugos zonos ženklas, nepaisant draudimų, atsidūrė kelininkų iškastame melioracijos griovyje.
Tikriausiai panašiai taip turėtų atrodyti kabelio saugos zonos ženklas, nors ir jame nurodytu telefonu prisiskambinti nepavyko…