Žmonėms su negalia negalios nustatymas taps aiškesnis, mažės biurokratinė našta, pagalba žmones pasieks greičiau ir efektyviau – laikinai einantis socialinės apsaugos ir darbo ministro pareigas Vytautas Šilinskas pasirašė tai įtvirtinančius teisės aktus.
„Negalios nustatymo procese siekiame atsigręžti į kiekvieną žmogų individualiai įvertinant sveikatos būklę bei reikalingos pagalbos poreikius. Efektyviname negalios nustatymo procesą, mažiname administracinę naštą“, – sako laikinai einantis socialinės apsaugos ir darbo ministro pareigas Vytautas Šilinskas.
Nauja tvarka įtvirtinti pakeitimai padės tiksliau nustatyti žmogaus negalią bei jam reikalingos pagalbos poreikį, efektyviau priimti sprendimus, užtikrins aiškų įstatymų taikymą, taip pat sudarys mažesnę administracinę naštą tiek žmogui su negalia, tiek sprendimo priėmėjui.
Negalios vertinimo metu pildant klausimyną vaizdo ir garso skambučio būdu, bus sudaryta galimybė specialistams, pildantiems klausimyną, pamatyti asmenį, įsitikinti jo tapatybe ir objektyviau įvertinti asmens situaciją bei reikalingos pagalbos poreikio mastą. Taip pat bus sudarytos galimybės klausimyno pildymo metu stebėtojo teisėmis dalyvauti nevyriausybinių organizacijų, atstovaujančių asmens su negalia teisėms ir interesams, atstovui, kaip numatyta teisės aktuose. Šiuo metu, klausimyną pildant telefonu, tai sudėtinga įgyvendinti.
Bus įtvirtintas teisinis pagrindas Asmens su negalia teisių apsaugos agentūrai priimti motyvuotą sprendimą nevertinti negalios, kai iš medicininių dokumentų matyti, kad asmens sveikatos būklė neatitinka bazinio dalyvumo kriterijų.
Papildyti bazinio dalyvumo kriterijai sudarys galimybę nustatyti negalią asmenims su regėjimo negalia (kuriems nustatytas ryškus nistagmas).
V. Šilinskas pasirašė Neįgalumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo pakeitimus, Individualios pagalbos teikimo, lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijų poreikių nustatymo tvarkos pakeitimus bei Dalyvumo lygio nustatymo kriterijų ir tvarkos aprašo pakeitimus.
SADM duomenimis, 2023 m. pabaigoje Lietuvoje gyveno apie 224,9 tūkst. asmenų su negalia.