Kalėdų ir Naujųjų metų laikotarpiu padaugėja įsilaužimų į namus, vagysčių bei kitų nelaimių kilusių nuo neatsargaus elgesio. Draudimo ekspertai sako, kad būtent šiuo laikotarpiu gyventojai dažniau keliauja, vyksta į svečius, rengia vakarėlius, kurie kartais taip pat gali būti tam tikrų nelaimių priežastimi. Tad tam, kad šventinis laikotarpis neapkarstų – svarbu iš anksto pasirūpinti savo turtu.
Draudimo technologijų bendrovės „Balcia Insurance SE“ filialo Lietuvoje rizikos vertinimo ir produktų departamento vadovas Andrius Dambrauskas sako, kad atsitikus nenumatytoms aplinkybėms būsto draudimas yra būtinas, tam, kad gyventojai nesusidurtų su neplanuotomis ir dažniausiai didelėmis išlaidomis.
„Nors šventes reikia švęsti, vis tik tomis dienomis nereiktų per daug atsipalaiduoti. Lankant artimuosius neretai namai lieka be priežiūros, todėl šventės – labai palankus metas vagišiams. Būtent dėl šios priežasties, prieš išvykstant į šventinę kelionę ar lankant artimuosius pirmiausia reikėtų užtikrinti namų saugumą. Žinoma, nors šiemet smarkaus minuso ar didelio snygio dar neturėjome – nepamirškite namų paruošti ir atšiaurioms oro sąlygoms“, – sako A. Dambrauskas.
Jis dalijasi keliais patarimais, kurie padės pasirūpinti savo turto saugumu.
Apsaugokite namus nuo suprastėjusių oro sąlygų
Pirmas dalykas, į kurį draudimo ekspertas pataria nežiūrėti pro pirštus – neprognozuojamos oro sąlygos, kurios gali sukelti didelę žalą jūsų būstui. Anot jo, esant dideliam minusui namuose atsiranda rizika, kad namuose esantys vamzdžiai gali užšalti, sprogti ir užlieti namus. Tad vamzdžius, kurie yra nešildomose patalpose: garaže, sandėliuke ar rūsyje – būtinai reikėtų izoliuoti, o jeigu yra galimybė – tomis dienomis išvis atjungti vandenį.
„Dar vienas objektas, kuriuo reikėtų nepamiršti pasirūpinti – stogas. Esant snygiui, ant stogo besikaupiantis didelis sniego kiekis gali sukelti netgi struktūrinius stogo pažeidimus, tad stogą svarbu reguliariai valyti. Žinoma, svarbu prižiūrėti ir latakus bei nuotekų sistemą. Nuo smarkaus vėjo nulūžę medžiai ar šakos taip pat gali sukelti įvairius stogo pažeidimus ar pakenkti kitam jūsų ar jūsų kaimynų turtui, tad artėjant neprognozuojamiems orams geriausia nupjauti pažeistus medžius arba apgenėti šakas“, – teigia ekspertas.
Šventiniu periodu didėja ir gaisro rizika
Šventiniu laikotarpiu namuose, kaip niekada bandome sukurti kuo jaukesnę atmosferą: puošiame namus įvairiausiomis dekoracijomis, lemputėmis, deginame žvakes, kurios paliktos be priežiūros gali tapti gaisro sukėlėjomis. Anot draudimo eksperto, puošiant namus lempučių griliandomis įsitikinkite, kad laidai neturi per metus atsiradusių pažeidimų, kurie gali sukelti trumpą jungimą. Nebandykite taisyti pažeistų lempučių, dėl savo pačių saugumo – geriausia jas įsigyti naujas.
„Galbūt apie tai niekuomet nesusimąstėte, tačiau gaisro priežastimi gali tapti ir pati kalėdinė eglutė – medžiui išdžiūvus ir stovint šalia šildytuvo ar dar blogiau – žvakės, ji gali užsidegti, todėl eglučių laistyti reikėtų nepamiršti ne tik dėl grožio, bet ir savo artimųjų bei namų saugumo. Įjungtų griliandų šviesti nepalikite ir per naktį, prieš einant miegoti įsitikinkite ar visos naudojamos žvakės yra užpūstos. Taip pat labai svarbu pasitikrinti ar gerai veikia namuose įrengti dūmų detektoriai“, – pataria A. Dambrauskas.
Žiemos šventes mėgsta vagišiai
Šventinis laikotarpis – puiki proga vagims pasinaudoti neatsakingai paliktais namais, tad net išvykstant trumpam laikotarpiui užtikrinkite, kad visos durys būtų užrakintos, o langai – uždaryti. Tam, kad galėtumėte stebėti, kas vyksta jūsų namuose ir aplink juos ekspertas rekomenduoja įsirengti apsaugos sistemą, kameras su judesio davikliais ir nuotoliniu stebėjimu.
„Brangių daiktų nelaikykite ir balkone ar net uždarame kieme. Taip pat matomoje vietoje nepalikite dovanų ar brangių elektronikos prietaisų – geriausia prieš išvykstant yra uždangstyti langus užuolaidomis arba nuleisti apsaugines žaliuzes. Geriausia – prieš išvykstant informuokite ir savo kaimynus, kad jie karts nuo karto užmestų akį ar nėra jokių įsilaužimo požymių“, – sako ekspertas.