Praėjusią savaitę parlamentarai pradėjo procesą laikinam tiesioginio valdymo Lietuvos futbolo federacijoje (LFF) įvedimui.
„Šiandien Seime kartu su kolega komiteto pirmininku Mykolu Majausku registravome laikino įstatymo projektą Lietuvos futbolui gelbėti. Atėjo laikas imtis principingų veiksmų ir ištraukti šią itin svarbią sporto šaką iš šešėlio“, – BNS teigė L. Kasčiūnas.
Tarptautinių futbolo organizacijų, kurių narė yra LFF, vertinimu, tokio įstatymo priėmimas yra FIFA ir UEFA statuto nuostatų pažeidimas, už kurį Lietuvos futbolui gresia tiesioginės pasekmės:
- nacionalinių rinktinių dalyvavimo FIFA ir UEFA organizuojamuose turnyruose suspendavimas,
- Lietuvos futbolo klubų dalyvavimo FIFA ir UEFA organizuojamuose turnyruose suspendavimas,
- visų Lietuvos futbolo federacijos, kaip FIFA ir UEFA nario, įgaliojimų sustabdymas bei FIFA ir UEFA finansinės pagalbos Lietuvos futbolui nutraukimas.
Seimo NSGK pirmininkas Laurynas Kasčiūnas tvirtina, kad jeigu LFF sutiks organizuoti skaidrius rinkimus, nebus jokio poreikio tiesioginiam valdymui.
„Viskas yra LFF rankose – jei sutinka organizuoti skaidrius demokratinius rinkimus, kuriuose negalėtų dalyvauti nusikaltimus padarę asmenys, nėra jokio poreikio tiesioginiam valdymui. Tik derybos su Vyriausybe dėl didesnio valstybės finansavimo futbolui”, – Eltai teigė L. Kasčiūnas.
Pastaraisiais metais Lietuvos futbolo vadovybė buvo kritikuojama dėl prastų sportinių pasiekimų ir dalies funkcionierių ryšių su nusikalstamu pasauliu.
LFF ryšiai su praeityje teistais asmenimis
Kaip teigia Skirmantas Malinauskas, „Kai 2020 m. birželio 20 dieną pasirodė mano epizodas „Šviniaus imperija“ LFF Vykdomajame komitete iš dvidešimties narių, du buvo teisti ir sėdėję. Tai Žydrūnas Buzas, kuris iš tūkstančių žmonių pasisavino milijonus ir buvo nuteistas už sukčiavimą, ir Arūnas Pukelis, kuris buvo teistas septynis kartus už poveikį liudininkams, neteisėtą disponavimą šaunamuoju ginklu, pinigų plovimą, grasinimą pareigūnams, savivaldžiavimą ir kitus nusikaltimus. Paskutinis jo teistumas atsirado už Enriko Daktaro vežimą į mišką bagažinėje.“
Jau šių metų rugsėjo 18 d. Skirmantas Malinauskas „Delfi“ rašo, kad „šiandien kas penktas LFF Vykdomojo komiteto narys yra teistas nusikaltėlis ir ši tendencija tik stiprėja. Dar daugiau, palaipsniui ėmė aiškėti, kad LFF bachūrai turi rimtų užtarėjų politikoje. Pavyzdžiui, renkant parašus dėl Laikinojo LFF valdymo įstatymo dviejų frakcijų vadovai ne tik nepalaikė projekto, bet ir ragino savo frakcijų narius atsiimti parašus. Tai vyko Ramūno Karbauskio valstiečių ir Sauliaus Skvernelio demokratų frakcijose. Iki tol S. Skvernelis jau spėjo parodyti savo palankumą su Šviniumi ir Buzu siejamiems asmenims. Į jo kuriamos partijos pirmininkes kandidatavo Beata Valungevičienė (A. Pukelio anglų kalbos mokytoja ir Ž. Buzo šeimos draugė bei vaiko krikšto mama). Po kilusio skandalo ji atsiėmė savo kandidatūrą, tačiau tai nesutrukdė jai tapti partijos valdybos nare ir Marijampolės skyriaus pirmininke.“
LFF atsakymas teikia vilties dėl situacijos normalizavimo
Šiandien LFF paskelbė ketinanti teikti federacijos įstatų pakeitimo projektą – LFF Specialiosios darbo grupės pateiktame įstatų projekte siūloma nustatyti reikalavimą, kad visi renkami LFF vadovai turi atitikti tarptautinių futbolo organizacijų – Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) ir Europos futbolo federacijų asociacijos (UEFA) – direktyvose nustatytus reikalavimus reputacijai.
Taip pat siūloma numatyti galimybę Lietuvos aukšto meistriškumo futbolo klubams tiesiogiai deleguoti savo atstovus į LFF konferenciją, organizacijos prezidentą ir viceprezidentus, vykdomojo komiteto, etikos komisijos narius rinkti konferencijoje.
Šie pakeitimai iš esmės atitiktų tuos taisyklių punktus, kurių pastarosiomis savaitėmis reikalavo Seimo iniciatyvinė grupė. Tačiau, kaip teigia vienas iniciatorių L. Kasčiūnas, yra svarbu palaukti, ar tikrai šie siūlymai virs darbais. Taip pat Seimo nariui kilo abejonių dėl kai kurių terminų.
„Pirmiausia, neaiškumo yra dėl klubų dalyvavimo. Ta pateikta formuluotė nėra iki galo aiški: ar vėl bus viskas paliekama nuspręsti regionams, kurie klubai turėtų dalyvauti valdyme, o kurie ne? Ta formuluotė abstraktoka, mes visada akcentavome, kad viskas turi būti daroma pagal pavyzdinius UEFA ir FIFA įstatus, kuriuose aiškiai parašyta, kad klubai privalo tapti realiais LFF nariais. Jei klubus įtrauktume tiesiogiai į valdymą, LFF narių skaičius galėtų didėti iki 44. Tai būtų demokratinė bendruomenė. Labai gerai, kad Vykdomasis komitetas ir kitos institucijos bus renkamos tiesiogiai Konferencijoje. Taip mes ir siūlėme. Dėl nepriekaištingos reputacijos sąvokus irgi yra neaiškumų. Gerai, kad viskas daroma pagal UEFA ir FIFA nuostatus, taigi turėtume kelti kartelę. Bet labai svarbu, kad nebūtų tos taisyklės suformuluotos taip, kad kažkam pavyktų jas apeiti. Pavyzdžiui, man yra klausimas, kas yra ten minimi LFF vadovai? Jei tai yra visas Vykdomasis komitetas, tada tvarkoje. Jei mes kalbame tik apie prezidentą ir viceprezidentus, tuomet problema neišsprendžiama“, – LFF pranešime išdėstytus punktus vertino L. Kasčiūnas.
Kaip tai paveiks Sūduvos futbolą
Futbolas Sūduvoje populiarus – turime tiek FK „Sūduvą”, žaidžiančią Lietuvos A lygoje bei europiniuose čempionatuose, tiek FK „Marijampolės City”, kuri žaidžia pirmojoje lygoje, šių klubų akademijas, taip pat šimtametes tradicijas skaičiuojančią Kybartų FK „Sveikatą”.
Šiuo metu dėl prastų rinktinės rezultatų ir kontraversiškų asmenybių dalyvavimo futbolo klubų ir LFF veikloje, futbolo reputacija yra pačiose žemumose, tad situacija reikalauja pokyčių.
Kita vertus, europinių sankcijų pritaikymas ypač skaudžiai paliestų FK „Sūduvą” – kaip rodo nesena istorija, klubo sėkmingas dalyvavimas europinėse lygose lemia tiek augantį populiarumą, tiek didesnį finansavimą.
Atsižvelgiant į situaciją, belieka tikėtis, kad LFF principingai ir maksimaliai skaidriai įgyvendins reformas bei brangins savo reputaciją.
Paulius Liškauskas