Jeigu ruošiatės sudaryti naują sutartį dėl elektros energijos tiekimo arba domitės galimybėmis sutaupyti, galbūt girdėjote apie kintamos kainos planus? Pasirinkę tinkamą kainodarą, labiau pritaikytą jūsų poreikiams, galite gerokai sumažinti savo sąskaitas. Tačiau kintamos kainos planai daug kam kelia klausimų, į kuriuos reikėtų atsakyti prieš sudarant tokio tipo sutartį su tiekėju.
Kuo kintama elektros kaina skiriasi nuo fiksuotos?
Pagrindinis kintamos ir fiksuotos elektros energijos kainos planų skirtumas yra išlaidų už elektrą nuspėjamumas ir stabilumas.
Kintamos elektros energijos kainos plane kiekvieną mėnesį taikomi skirtingi tarifai, atsižvelgiant į tai, kaip svyruoja elektros kaina biržoje „Nord Pool“. Tai reiškia, kad su tokiu planu jūsų sąskaita už elektrą kiekvieną mėnesį gali labai skirtis, priklausomai nuo situacijos rinkoje.
Tuo tarpu su fiksuota kaina, jūs užfiksuojate tarifą su tiekėju tam tikram laikotarpiui. Tada, numatytą laiką, neatsižvelgiant į rinkos pokyčius, tarifas lieka toks pat, o sąskaitos dydį lems tik jūsų vartojimas. Šiuo atveju mėnesio išlaidos elektrai bus labiau prognozuojamos ir nereikės tiek sukti galvos dėl vartojimo bei išlaidų.
Kodėl verta rinktis kintamą kainą?
Nors yra mažiau nuspėjamas sprendimas, yra situacijų, kada klientams tikrai apsimoka rinktis tokio tipo planą.
Jeigu turite išmanųjį skaitiklį, kuris fiksuoja valandinį suvartojimą;
Turite laiko, domitės ir galite stebėti elektros kainos svyravimus „Nord Pool“ biržoje ir esate pasirengęs pagal juos keisti savo elektros vartojimo įpročius;
Reikia įvertinti tai, kad ne visi vartotojai turi laiko, noro bei galimybių stebėti kainų pokyčius elektros biržoje, todėl ne visiems šis planas tiks. Nenorintiems per daug gilintis, visada geriau rinktis fiksuotos kainos planą.
Kaip apskaičiuojama elektros kaina biržoje?
„Nord Pool” biržoje elektros energijos kainos nustatomos bei kinta kas valandą, atsižvelgiant į paklausos ir pasiūlos dinamiką.
Kainos paprastai mažėja, kai elektros pasiūla viršija paklausą, ir didėja, kai paklausa viršija pasiūlą. Šis pagrindinis ekonominis principas užtikrina, kad elektros energijos kainos atspindi realaus laiko rinkos sąlygas, todėl jos labai reaguoja į bet kokius pokyčius. Kiekvieną dieną ir net valandą energijos kainos cikliškai kinta. Įprastai elektrą dieną įsigyti kainuoja brangiau, o naktį bei rytą – pigiau. Tačiau turėkite omenyje tai, jog šis pastebėjimas – tik tendencija, nebūtinai garantuotas faktas.
Be to, didelę įtaką elektros energijos kainoms biržoje gali daryti išoriniai veiksniai, pavyzdžiui, oro sąlygos, geopolitinė įtampa ir kitų prekių kainos. Pavyzdžiui, ramūs, saulėti orai gali sumažinti elektros poreikį šildymui bei padidinti saulės energijos gamybą. Na, o tai galėtų lemti mažesnes kainas rinkoje (labai didėja pasiūla, mažėja paklausa). Viskas gali veikti ir atvirkščiai. Netikėti elektrinių gedimai ar padidėję politiniai neramumai lems kainų šuolius dėl staiga sumažėjusios pasiūlos ar padidėjusios paklausos.
Tad kintamos kainos planus pasirinkusiems vartotojams reikia turėti nemažai lankstumo ir galimybės prisitaikyti prie netikėtų pasikeitimų. Visada galite pasikonsultuoti ir su tiekėjų atstovais bei ieškoti informacijos apie kintamo tarifo planus jų svetainėse.