Pieštukai, rašikliai, sąsiuviniai, kuprinės, pietų dėžutės – tik dalis naujus mokslo metus pasitinkančio jaunuolio pirkinių sąrašo. Itin svarbu, kad jo išpildymas dar vienu galvos skausmu netaptų ne tik moksleivių tėvams, bet ir gamtai.
Tam bendrovės „Ekonovus“ įsteigtos Tvarumo akademijos vadovės Vilmos Balčiauskaitės teigimu, pakaks prisiminti kelis patarimus – naudoti kelis kartus, planuoti ir, žinoma, dalintis.
Devynis kartus pamatuok, dešimtą kirpk
„Kiekvienais metais yra įsigyjama tūkstančiai popierinių, plastikinių, elektroninių mokyklinių priemonių. Didelė dalis jų pagamintos iš neperdirbtų arba aplinkoje natūraliai nesuyrančių medžiagų, dalis atliekų konteinerius pasiekia panaudotos vos kelis kartus“, – kalbėjo V. Balčiauskaitė.
Tad dar prieš pradedant sudarinėti mokyklinių prekių sąrašą, visuomet pravartu peržiūrėti jau turimas. „Pasižiūrėkite, ar jos vis dar tinkamos naudoti ir įvertinkite, ar naujos yra būtinos. Galbūt kažkur turite kelis nenaudojamus rašiklius, galbūt nuo švenčių dar liko lipnios juostos, ne visi pieštukiniai klijai dar sudžiūvę. Nemažai priemonių lieka ir nuo praėjusių metų, – patarė ji. – Sąmoningas pirkinių sąrašo planavimas padės išvengti ne tik nereikalingų išlaidų, neapsikrauti nenaudojamais daiktais, bet ir naujus mokslo metus pradėti tvariau.“
Įsitikinkite, kad priemonė nekenkia vaikui ir aplinkai
Popierius ir plastikas yra vienos dažniausiai pasitaikančių atliekų mokyklose. Vienas iš būdų tokių atliekų sumažinti, yra rinktis aplinkai draugiškas mokyklines priemones, pagamintas iš perdirbtų medžiagų, greitai suyrančias arba daugkartinio naudojimo.
„Pavyzdžiui, vietoje paprasto rašiklio įsigyti tokį, kurį galima pripildyti rašalu, rašalą, dailės pamokoms reikalingus dažus rinktis vandens pagrindu, plastikinius aplankalus sąsiuviniams, pratyboms ir vadovėliams keisti popieriniais – iš laikraščių, panaudoto dovanų popieriaus. Taip sumažinsite ne tik išmetamų daiktų kiekį, poveikį gamtai, bet ir sutaupysite“, – kalbėjo tvarumo ambasadorė.
Atkreipti dėmesį svarbu ir į tokias mokyklines priemones kaip plastilinas, flomasteriai, trintukai, klijai – jos turėtų būti pagamintos iš natūralių, aplinkai draugiškų, perdirbamų medžiagų. Taip galima sumažinti moksleivių apsinuodijimo, alergijų riziką, kenksmingų medžiagų patekimą į aplinką.
Naudokite daugkartinio naudojimo daiktus
Tinkama jaunuolio mityba verta rūpintis nuo pat mokslo metų pradžios. Perteklinių plastiko atliekų pavyks išvengti, jei vandens jis visuomet nešiosis daugkartinio naudojimo gertuvėje, užkandžių – supakuotų į daugkartinio naudojimo talpas ir pakuotes.
„Tiek vienų, tiek kitų šiuo metu galima rasti įvairių, pritaikytų pagal kiekvieno poreikius. Maistą pakuokite į medžiagines, bičių vaško servetėles, venkite plastikinių maišelių ir maistinių plėvelių, dėkite į stiklines ar plastikines daugkartinio naudojimo dėžutes.
Jei tik turite galimybę, gaminkite namuose. Ne tik dėl to, kad taip sumažinsite iš anksto supakuotų produktų pakuočių atliekų, bet ir pasirūpinsite visavertiškesne vaiko mityba“, – patarė ji.
Dalinkitės – ne tik žiniomis
Tokios mokyklinės priemonės kaip vadovėliai paprastai keliauja iš rankų į rankas ir per savo gyvenimą užaugina kelias moksleivių kartas. Vis dėlto, jei susidūrėte su poreikiu įsigyti vadovėlį, kurio mokyklos bibliotekoje nėra, patikrinkite, galbūt jį pavyks rasti internete ar tarp programą jau baigusių mokinių. Jei tokį turite namuose, pasiūlykite jį įsigyti kitiems.
„Dalinimasis įvairiais daiktais – vadovėliais, kuprinėmis, drabužiais, kitomis mokyklinėmis priemonėmis, jų įsigijimas iš antrų rankų gali padėti sumažinti nereikalingų atliekų kiekį, taip pat ir poreikį jų gaminti daugiau. Be to pirkdami ar įsigydami naudotų daiktų, suteikiate jiems naują gyvenimą“, – akcentavo V. Balčiauskaitė.
Tinkamai rūšiuokite
Dažnai praleidžiamas aspektas, renkantis mokyklines prekes ir siekiant tą daryti tvariau, yra jų pakuotės. Didžioji dalis jų – plastikinės, kiek rečiau popierinės. „Jei neturite galimybės įsigyti nesupakuotos prekės, tiek plastikines, tiek popierines pakuotės tinkamai surūšiuokite. Taip užtikrinsite, kad jos bus perdirbamos ir panaudojamos dar kartą“, – patarė ekspertė.
Tą patį reikėtų padaryti ir su tokiomis priemonėmis kaip įvairūs segtuvai ar sąsiuviniai, susegti plastikinėmis spiralėmis ar turintys plastikinius viršelius. Popierines ir plastikines dalis reikėtų atskirti – popierius turėtų keliauti į jam skirtą konteinerį, plastikas – į plastikui.
Surūšiuoti reikėtų ir moksleivių vis dažniau naudojamas įvairias elektronines priemones. „Ekonovus“ atstovė primena, kad jų negalima mesti į plastikui, stiklui, popieriui skirtus konteinerius, baterijas – į elektroninių atliekų konteinerius, skaičiuotuvus, nebenaudojamus išmaniuosius telefonus, planšetinius kompiuterius, kitus elektroninius prietaisus pristatyti į elektronikos surinkimo aikšteles. Taip pasirūpinsite, kad juose esančios cheminės medžiagos nepatektų į aplinką, būtų panaudotos naujiems įrenginiams gaminti.
Tvaru ne tik dėl gamtos
Įtraukdami šias praktikas į pasiruošimą mokyklai ir šeimos kasdienybę, mokysite savo vaikus ir aplinkinius vertinti gamtą, ją saugoti ir prisiimti atsakomybę už jos ateitį. „Šiandien tai galbūt tik vienu rašikliu ar viena plastikine pakuote mažiau, rytoj tai – didesnis dėmesys tvarumui ir švaresnė aplinka“, – teigė Tvarumo akademijos vadovė.