„Kreipkitės į mano teisininką“ – ši frazė, veikiausiai, ne vienam iš mūsų asocijuojasi su veiksmo filmų herojais, kurie, dažniausiai prispausti teisėsaugos organų, ima šaukti šią visiems gerai žinomą frazę. Mostelėjus šia fraze, tarsi burtų lazdele, išnyksta visos problemos. Panašu, kad virtualūs filmų personažai greitai taps nepakeičiamais jūsų teisinių problemų guru. Tai ne prabanga, o būtinybė.
Daugybė žmonių kasdien susiduria su sudėtingomis biurokratinėmis problemomis, su nesąžiningais prekybininkais, piktais kaimynais ir neaiškių reikalavimų kupina namo bendrija, su reikliais bankininkais, kurie net neketina jūsų išgirsti. Daugybė žmonių perka ar parduoda nekilnojamąjį turtą, skolina ar skolinasi pinigus, sudaro sutartis, ar tiesiog nežino, kur kreiptis dėl žalos atlyginimo.
Tokie rūpesčiai sukelia daug įtampos ir neteisingumo jausmo bei nusivylimo. Vėliau pasipila lavina kaltinimų visiems, kam tik įmanoma: valstybei, politikam, policijai, bankui ir net kaimynui.
Ber ar kas nors tuos kaltinimus girdi? Ar jie kam nors rūpi?
Ar verta nervintis dėl dalykų, kurių galėjote išvengti. Galbūt net vidutines pajamas turintis žmogus gali sau leisti savo rūpesčius patikėti specialistui? Teisininkų praktikoje pasitaiko daugybė atvejų, kai žmogus, nepasikonsultavęs su teisininkais padaro sprendimų, kurių paskui nebegalima ištaisyti. Pavyzdžiui, tinkamai neužfiksuoja faktinių aplinkybių, pasirašo neįsigilinęs į sąlygas. Todėl labai patogu turėti žmogų, kuriam gali bet kada paskambinti ir būti tikras, kad nepadarysi lemiamos klaidos.
Asmeninio ar šeimos teisininko paslauga galėtų būti panaši į Europoje esantį teisinį draudimą, kai draudimo objektas yra tam tikri draudžiamojo interesai, ir įvykus tam tikram įvykiui, tai yra iškilus teisinei problemai ar ginčui, apdraustajam kompensuojami su draudžiamuoju įvykiu susiję patirti kaštai. Asmeninio ar šeimos teisininko paslauga labai populiari JAV, Vakarų Europos šalyse, taip pat prigijusi Estijoje ir net Rusijoje, todėl kyla natūralus klausimas, kodėl jos vis dar nėra Lietuvoje?
Yra teisinių įmonių, kurios yra nusiteikusios įgyvendinti šias idėjas čia, Lietuvoje. UAB “Justicija” jau ne vienerius metus teikia Asmeninio ir šeimos teininko paslaugas Lietuvos piliečiams:
“Manome, jog atėjo laikas ne tik įgyvendinti, bet ir išplėtoti šią idėją ir čia. Juk tiesiog neįmanoma būti visų sričių specialistu, be to, galimybė greitai gauti teisinę konsultaciją sutaupo begales laiko bei padeda tinkamai išspręsti arba net neleisti iškilti teisiniam ginčui. Bet kuris teisininkas pasakys, kad žymiai pigiau ir paprasčiau ginčą išspręsti ikiteisiminiu būdu. Asmeninio ar šeimos teisininko paslauga ir siekiama, kad klientas liktų patenkintas, jaustųsi saugiai bei užtikrintai priimdamas sprendimus. Kuo asmeninio ar šeimos teisininko paslauga yra pranašesnė už kitas teisines paslaugas?”
Jau keletą metų šią paslaugą teikiančios UAB “Justicija” vadovas Vaidas Šalaševičius akcentavo kelis privalumus:
“Visų pirma Jūs niekada nesikreipiate į teisininkus, kol problema netapo labai didelė, nes kreipimasis yra labai brangus. Tačiau mes, teikdami šia paslaugą, siūlome jums prevenciją, o ne įsisenėjusių ligų “gydymą”. Jūs visada galite susisiekti su žmogumi, kuris jau yra Jūsų įvykių kontekste ir su juo pasitarti anksčiau, nei problema pasiekė nekontroliuojamą lygį. Taip pat Jūs visada žinote, kad neišleisite konsultacijoms daugiau, nei sutarta Jūsų sutartyje.“
Vis dar yra įsivaizdavimas, kad turėti savo asmeninį teisininką – prabanga. Netiesa. Ši paslauga yra ne ką brangesnė, nei sumokate savo interneto ir telefono paslaugų tiekėjams”
“O kalbant apie pačią frazę: “Aš skambinu savo teisininkui” – taip, mūsų klientai jau tai daro.” – pokalbį baigia Vaidas Šalaševičius.
Romas Senkus