Marijampolės savivaldybė su nekantrumu laukė kovo mėnesio antros pusės, kol paaiškės VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) vertinimo rezultatai. Dabar jau turime lauktus rezultatus – aštuoni mieste esantys daugiabučiai stos šiemet prie Marijampolės savivaldybės energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programos starto linijos, dar septyni patenka į BETA rezervinį sąrašą. Pasirašyti valstybės paramos sutartį bei įgyvendinti daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) projektus bus kviečiami pasirašyti P.Cvirkos g. 7A, Kalvių g. 4, P. Kriaučiūno g. 7, Kauno g. 80, Draugystės g. 25A, Jaunimo g. 22, Jaunimo g. 7 ir Jaunimo g. 20 namų administratoriai ar savininkų bendrijų pirmininkai. „Rezultatai džiugina ir juos nulėmė tai, kad savivaldybė nesnaudė, o rengė gana ambicingus kvartalinės renovacijos projektus”, – teigia Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius Karolis Podolskis. Tačiau neturi nusiminti ir į atsarginį sąrašą patekusių namų gyventojai. Kaip tvirtina Aplinkos ministerijos atstovai, patekę į rezervinį sąrašą projektai sulauks finansavimo jau artimiausioje ateityje. Į rezervą atrinkti Marijampolės miesto Vasario 16-osios g. 10, Vytauto g. 60A, Butlerienės g. 11, Parko (9 aukštų) g. 12, Panausupio g. 16 ir Vytenio g. 31A bei Marijampolės savivaldybės Kumelionių k. Dvarkelio g. 7 daugiabučiai namai. Rezerve esantis miesto daugiabutis R. Juknevičiaus g. 112 atnaujinimo siekia savarankiškai. „Iki šios dienos esame parengę dar penkių daugiabučių namų: Bažnyčios g. 28, Vytauto g. 14, K. Būgos g. 4, Vytenio g. 31B ir P. Butlertienės g. 7 – atnaujinimo investicinius planus. Jie bus teikiami, kai tik bus paskelbtas naujas kvietimas, taigi esame pasiruošę”, – sako Savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vyr. specialistė Jurgita Būdžiuvienė, atsakinga už programos priežiūrą.
Šiemet Aplinkos ministerija atsisakė kvotų ir žengė kitu keliu – pateikti paraiškas buvo leista visiems, kas pageidavo. Marijampolės savivaldybė konkuravo tarp 50-ties šalies savivaldybių. Ypatingas dėmesys vertinant paraiškas, kaip teigiama ministerijos viešoje informacijoje, skiriamas kvartalinei renovacijai skatinti, nes šis būdas padeda sutaupyti daugiau šilumos energijos bei iš esmės pagerina gyvenamąją aplinką kvartaluose. Konkurencingi buvo ir daugiabučiai, užsibrėžę pasiekti B energinio naudingumo klasę.
Primename, kad valstybė skatina daugiabučių namų atnaujinimą (modernizavimą) suteikdama paramą apmokant 100 proc. patirtų namo atnaujinimo investicinio plano, techninio darbo projekto rengimo, ekspertizės atlikimo, projekto administravimo ir techninės priežiūros išlaidas. Energinį efektyvumą didinančioms priemonėms (t. y. išorinių sienų, stogų, pamatų, perdangos šiltinimui, langų ir durų keitimui, balkonų stiklinimui, vėdinimo, elektros, karšto vandens inžinerinės sistemos, liftų atnaujinimui) skiriama 30 proc. parama. Atnaujinant daugiabutį namą ypatingai svarbu atnaujinti ir modernizuoti namo šildymo sistemą. Tam valstybė teikia papildomą paramą ir kompensuoja 40 proc. patirtų išlaidų. Be to butų ir kitų patalpų savininkams suteikiamas namo atnaujinimui vykdyti lengvatinis kreditas ir penkerius metus apmokamos šio kredito palūkanų dalis, viršijanti 3 proc. Ir dar – socialinę pašalpą ar kompensaciją už šildymą, karštą vandenį gaunantiems patalpų savininkams tuo laikotarpiu, kai jie turi teisę į šią paramą, kompensuojamos su namo atnaujinimu susijusios išlaidos ir įmokos.
Viešųjų ryšių tarnybos informacija