Pastaruosius metus vykdydamas projektą „Marijampolės regiono komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros plėtra“, Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras (MAATC) siekė sukurti labiau prieinamą, patogesnę komunalinių atliekų tvarkymo sistemą, sukuriant ir rekonstruojant atliekų rūšiuojamojo surinkimo ir perdirbimo infrastruktūrą, atitinkančią Europos Sąjungos keliamus reikalavimus komunalinių atliekų tvarkymui. Vykdant projekte numatytus uždavinius, pasikeitė atliekų rūšiavimo galimybės Marijampolės savivaldybės gyventojams.
Pokyčiai infrastruktūroje
Siekiant pagerinti antrinių žaliavų surinkimo sąlygas, sumažinti vizualinės taršos, triukšmo, dulkių ir kvapų kiekį ir sudaryti sąlygas neįgaliesiems naudotis aikštelėmis, anksčiau minėto projekto vykdymo metu Marijampolės savivaldybėje atlikti šie darbai:
- Naujai įrengtos 243 konteinerių aikštelės, kuriose pastatyti mišrių komunalinių atliekų, antrinių žaliavų ir žaliųjų atliekų konteineriai (kapinių aikštelėse).
- Atnaujintos ir pritaikytos atliekų paruošimui naudoti pakartotinai didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės (DGASA), esančios Vokiečių g. 10 ir Uosinės k. 4.
- Įsigyti 1118 vnt. mišrių ir antrinių žaliavų surinkimo konteineriai (mišrioms atliekoms, popieriui, plastikui, stiklui, žaliosioms atliekoms).
- Išdalinta 0,9 kub. m tūrio 2000 vnt. kompostavimo dėžių individualioms valdoms.
Naudodamiesi išplėsta atliekų rūšiuojamojo rinkimo infrastruktūra, Marijampolės savivaldybės gyventojai gali nemokamai ir tvarkingai atsikratyti ne tik įvairių rūšių komunalinėmis atliekomis, tačiau ir DGASA nemokamai atiduoti didelių gabaritų atliekas bei pavojingas atliekas, o žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelėse (ŽAKA) – nemokamai atiduoti žaliąsias atliekas.
Naudotis visų šių aikštelių paslaugomis verta ne tik dėl gražesnės ir tvaresnės aplinkos kūrimo – nerūšiuojamų atliekų, išmetamų į komunalinėms atliekoms skirtus konteinerius, sutvarkymas įskaičiuojamas į komunalinių atliekų tvarkymo mokesčius. Taigi, rūšiuodami atliekas taupote ne tik planetos išteklius, tačiau ir savo pinigus.
Kaip tvarkingai rūšiuoti atliekas?
Pagrindinės antrinių žaliavų – popieriaus ir kartono, plastiko ir metalo bei stiklo – rūšiavimo taisyklės yra surašytos MAATC parengtame lankstinuke (jį galite rasti čia). Rūšiuojant antrines žaliavas svarbu prisiminti, kad jos neturėtų būti išteptos riebalais, prieš metant į konteinerius pakuotes derėtų suspausti, o stambesnes – ir išlankstyti, susmulkinti.
Didelė dalis mūsų kasdien sunaudojamų produktų pakuočių ir kito tipo atliekų yra nerūšiuojamos, tad verta pagalvoti ir apie galimybes jų atsisakyti, pakeisti jas perdirbamais, daugkartiniais produktais ar greičiau yrančiomis jų alternatyvomis.
Žaliosios atliekos – į kompostinę
Kompostuodami žaliąsias atliekas ne tik sumažiname atliekų apimtis, tačiau galime patys lengvai pasigaminti natūralių organinių trąšų savo sodui ar daržui. Šiems tikslams pasiekti projekto „Marijampolės regiono komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros plėtra“ metu individualioms valdoms buvo išdalintos kompostavimo dėžės.
Kompostavimui galite naudoti iš MAATC gautą kompostavimo dėžę, tačiau kompostinę įsirengti ir pačiam nėra sunku – tereikia laidžios orui dėžės su dangčiu. Ją statykite saulės atokaitoje, netoli sodo ar daržo.
Pirmam komposto sluoksniui siūlome dėti stambesnes šakas, kad oras galėtų cirkuliuoti. Kompostinėje atliekas geriausia yra sluoksniuoti santykiu 2:1 – dvi dalis turėtų sudaryti drėgnos atliekos (nupjauta žolė, virtuvės atliekos), o vieną dalį – sausos (sugrėbti lapai, popierius). Svarbu prižiūrėti, kad kompostinėje netrūktų oro ir drėgmės – tuomet kompostas neįgis blogo kvapo, jame nepradės veistis muselės.
Pačių gaminamą kompostą galima pradėti naudoti po metų, tačiau, įsigijus specialių preparatų, irimo procesą galima sutrumpinti iki 3 mėnesių.