Paežerių dvaro rūmai pradeda skaičiuoti paskutinio mėnesio, likusio iki oficialaus atidarymo, dienas. Rūmai jau švyti atnaujintais fasadais, o netrukus bus baigti visi vidaus darbai. Atkurti to meto dvaro interjerą ėmėsi pats Lietuvos Dailės muziejaus direktorius Romualdas Budrys. Balandžio 19 d. jis su savo komanda atvyko į Paežerių dvarą, kur su Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro direktore Jurgita Marozaite aptarė būsimų veiklų planus ir atliko interjero atkūrimo pasiruošimo darbus.
Susitikti su garbingu svečiu ir aptarti svarbius klausimus į dvaro rūmus atvyko ir Vilkaviškio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Kazys Kiaulakis, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė bei šio skyriaus vyriausiasis specialistas Artūras Blauzdžiūnas.
Savivaldybės atstovai dėkojo svečiui už pagalbą ir domėjosi, kaip Savivaldybė galės prisidėti prie planuojamų darbų. Susitikime R. Budrys juokavo, kad didžiausias Savivaldybės prisidėjimas bus skirtomis lėšomis.
„Dvaras turi būti dvaras. Ir visas interjeras turi būti sukomponuotas taip, kad lankytojas jaustų to meto atmosferą, – kalbėjo ne vieną garsų Lietuvos dvarą restauravęs R. Budrys. – Ir užuolaidų čia bet kokių nepakabinsi, ir baldus bet kokius neužsakysi, o mes šioje srityje jau esame patyrę ir žinome, kur gražiausias užuolaidas siuva, o kur tinkamus baldus gauti. Vieni jūs būtume ilgai užtrukę.“
R. Budrys pabrėžė, jog šiuo metu vykdomo Paežerių dvaro rūmų vidaus tvarkybos (restauravimo) darbų tikslas – maksimaliai tiksliai atkurti istorinį rūmų vaizdą. Šio vizito metu buvo išmatuotos erdvės, planuojami interjero atkūrimo darbai.
„Paežerių dvaro rūmai, kurie kasmet sulaukia vis didesnio svečių iš Lietuvos ir viso pasaulio srauto, kadais buvo susidūrę su rimtomis problemomis, kai nebuvo aiškus jų likimas. Kai pirmą kartą čia atvykau, dvaras nei iš tolo nepriminė to, kas padaryta dabar. Jis buvo visiškai apleistas ir tik iniciatyvių šio krašto žmonių dėka Paežerių dvaras išliko ir prisikėlė antram gyvenimui,“ – prisiminimais dalijosi R. Budrys.
Kalbėdamas apie planuojamus darbus, R. Budrys akcentavo interjerų sutvarkymą. Lankytojams bus pristatytos 3 atnaujintos salės antrame rūmų aukšte. Šiose reprezentacinėse rūmų salėse bus atkurta aristokratų rezidencijos aplinka.
Be to, planuojama ekspozicijomis papuošti pirmajame aukšte esančias erdves. R. Budrys siūlo vieną jų skirti Paežerių dvaro rūmų sumanytojo Simono Zabielos pagerbimui, o kitą – rūmų projektuotojui architektui Martynui Knakfusui.
Kaip rašo istorijos archyvai, XVIII a. vid. Paežeriai priklausė stambiems magnatams Raudondvario Zabieloms. Priešpaskutinis Raudondvario Zabiela Antanas Paežerių dvarą paliko sūnui Simonui, su kuriuo sietina puikių rūmų statyba. S. Zabiela buvo Minsko kaštelionas, vėliau Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenės generolas leitenantas. Rūmai pradėti statyti 1795 m.. Kaip ir daugelis kitų Lietuvoje, stilingi dviejų aukštų rūmai suprojektuoti žymaus architekto M. Knakfuso, Lietuvoje žinomo kaip klasicizmo atstovo, nors šie rūmai turi ir vėlyvojo baroko bruožų.
Kartu su Lietuvos Dailės muziejaus vadovu taip pat buvo aptarta iniciatyva sujungti dvi vienoje teritorijoje šiuo metu veikiančias įstaigas – Suvalkijos (Sudūvos) kultūros centrą ir Vilkaviškio krašto muziejų. R. Budrys tokiam žingsniui pritaria ir net sveikina. Pasak jo, po reorganizacijos atsirasiantis Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras–muziejus tikrai yra geras sumanymas, kuris gali tapti puikiu Suvalkijos kraštą reprezentuojančiu traukos centru. Jau balandžio mėnesio pabaigoje įvyksiančiame Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybos posėdyje Tarybos nariams bus siūloma pritarti Vilkaviškio krašto muziejaus reorganizavimo prijungimo būdu prie Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro sąlygų aprašui.
Paežerių dvaro rūmų atidarymas įvyks jau gegužės 21 d., tuomet visi lankytojai galės gerėtis ne tik nuostabia dvaro aplinka, bet ir puikiomis, prabangiomis rūmų vidaus ekspozicijomis.
Ieva Rinkevičiūtė
Bendrojo skyriaus vyriausioji specialistė