Birželio 4-osios vidurdienį Alytuje bus oficialiai atidarytas ketvirtas tiltas per Nemuną. Dzūkijos sostinės dabar laukia nelengvas iššūkis: kaip paskleisti žinią apie naują pėsčiųjų ir dviratininkų tiltą, kad jis taptų vienu miesto simbolių? Savitumo naujam tiltui suteikia istorijos ir dabarties jungtis. Jis pastatytas išsaugant istorinį objektą, ant akmeninių atramų, kurios liko svarbus miesto kraštovaizdžio akcentas net tada, kai senasis geležinkelio tiltas buvo susprogdintas.
Tilto istorijas ir legendas alytiškiams bei miesto svečiams papasakos atvirlaiškių rinkinys „Tiltas, sujungęs tris šimtmečius“, kurio papildytas leidimas bus pristatytas tilto atidarymo šventėje.
Atvirlaiškių rinkinys išleistas Alytaus turizmo informacijos centro užsakymu. Idėjos autorė ir sudarytoja – asociacija „Olita_Orany“, leidėja – studija „Diza“. Rinkinį sudaro 18 nespalvotų istorinių ir tiek pat spalvotų naujo tilto vaizdų. Kiekvienas atvirukas gali būti naudojamas ir kaip atvirlaiškis: senojo XIX amžiaus geležinkelio ir naujojo tiltų vaizdai paštu gali keliauti kaip geroji žinia, kad Alytuje atsirado netikėta istorijos ir dabarties jungtis – aukščiausias ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse pėsčiųjų tiltas.
Naujų nuotraukų autoriai – asociacijos „Olita_Orany“ narys istorikas Giedrius Bernatavičius ir jos vadovas Deividas Pinkevičius. Senojo geležinkelio tilto vaizdai gauti iš „Archyvum Panstwowe v Piotrkowe Tribunalskim“ (Lenkija).
Atvirlaiškiai rinkinyje sunumeruoti chronologine tvarka, jų aprašai padeda susiorientuoti senojo ir naujojo tiltų statybų eigoje, palyginti skirtingų amžių statybos technologijas. Sudėti į specialų dėklą, atskiruose skyriuose, atvirlaiškiai tampa informatyviu ir išskirtiniu Alytų reprezentuojančiu suvenyru.
Pirmas atvirukų rinkinio leidimas pasirodė dar praėjusių metų rudenį. Įgyvendinti idėją asociacijai „Olita_Orany“ padėjo Senamiesčio ir Ulonų gyvenamosios teritorijos vietos bendruomenė. Atvirlaiškių rinkinys buvo išleistas 600 egzempliorių tiražu.
Antras leidimas papildytas 4 atvirukais. Be to, ant visų 36 atvirlaiškių atsirado užrašas – Alytus. Rinkinio viršelį papuošė baigto tilto vaizdas, kurį įamžinti padėjo baidarių ir kanojų irklavimo treneris Arvydas Atmanavičius. Pasirodo, profesionaliems yriams baidarė paklūsta net sraunioje tėkmėje. Ačiū už saugią fotosesiją ir idėjos palaikymą!
Rinkinio leidėjai sako, kad ypač sudėtinga pasirodė išrinkti tuos kelis geriausius kadrus, kuriuose įamžintas jau baigtas tiltas, nes jis labai gražus ne tik dieną, bet ir apšviestas naktį, verta pamatyti jį paskendusį rūke, leidžiantis saulei ar baltame žiemos peizaže virš ledo sukaustyto Nemuno.
Alytuje ant kultūros paveldo objekto – senųjų geležinkelio atramų pastatytą tiltą garsina ne tik atvirlaiškių rinkinys, bet ir „Olita_Orany“ parodos. Viena jų pernai rudenį surengta Alytaus centrinio pašto languose, kita nuo Naujųjų metų iki Velykų veikė ir didelio susidomėjimo sulaukė Lietuvos geležinkelių muziejuje Vilniuje.
Fotoparodoje „Tiltas, sujungęs tris šimtmečius“ pasakojama Alytaus istorija – eksponuojama po dvi tiltų statybų vaizdų fotografijas (spalvotą ir nespalvotą), senojo geležinkelio ir lygiai po 100 metų ant jo atramų iškilusio naujo pėsčiųjų ir dviratininkų tilto.
Ir šios parodos, ir atvirukų rinkinys su senojo ir naujojo tiltų statybos vaizdais alytiškiams yra proga ne tik pasidalyti sentimentais šiai vietai ir savo prisiminimais, bet ir pakviesti svetur išvykusius pasidžiaugti atgimusiu nauju tiltu. Jo statyba tapo neeiliniu įvykiu Alytaus gyvenime: prieš metus, gegužę, kai buvo keliamos santvaros, piliakalnio ir Dainų slėnio pusėse susirinko tiek žmonių, kiek per Miesto dieną. Šiandien tai jau istorija, kurią prisiminti padės atvirlaiškių rinkinys „Tiltas, sujungęs tris šimtmečius“.
Atvirukų rinkinį „Tiltas, sujungęs tris šimtmečius“ bus galima įsigyti tilto atidarymo šventės metu birželio 4 d. (ant pėsčiųjų ir dviratininkų tako šalia skulptūros 11–15 val. veiks Turizmo informacijos centro palapinė) arba nuo birželio 6 d. užsukti į Alytaus TIC (S. Dariaus ir S. Girėno g. 1).
Asociacijos „Olita_Orany“ ir Alytaus turizmo informacijos centro informacija