Po dešimtmečio veiklos Marijampolėje bankrutuoja restoranas „Sušių baras“, skola mokesčių administratoriui ir „Sodrai“ siekia apie 200 tūkst. eurų. Užimtumo tarnybai pranešta apie 28 darbuotojų atleidimą, darbo neteks barmenai, virėjai, kiti darbuotojai. Buvęs vadovas „Delfi“ sako, kad verslas nepakėlė sugrįžusios pokovidinės skolų naštos ir kitų išaugusių kaštų.
„Įspėti 28 darbuotojai, iš jų daugiausiai – barmenai-kasininkai (6), virėjo padėjėjai (6), virėjai (5), padavėjai (5), valytojos (3). Atleidimo priežastis – Darbo kodekso 62 str. 2 d. (įmonės bankrotas)“, – „Delfi“ ketvirtadienį komentavo Užimtumo tarnybos atstovė Milda Jankauskienė.
„Sodra“ nurodo, kad vasario 6 dieną mažojoje bendrijoje (MB) nebuvo likę darbuotojų.
Pasivijo COVID-19 bėdos
Buvęs vadovas Andrej Leskov ketvirtadienį komentavo „Delfi“, kad restoraną pasivijo COVID-19 problemos, kai valstybė teikė „mokestines atostogas“, bet vėliau teko sumokėti mokesčius.
„Buvo tam tikrą laiką, – kuomet nedirbo įmonės, – darbo atlygio, dalinis nuomos kompensavimas, bet pagrindinė lengvata buvo atidėtas mokesčių mokėjimas. Tuo metu, kai buvo smarkiai kritusios pajamos, išlaikėme visus darbuotojus. Bet pasibaigus „mokestinėms atostogoms“ buvo sudarytos mokestinės paskolos ir viskas – tiesiog pradėjome mokėti“, – komentuoja A. Leskov.
Be to, prisidėjęs ir PVM lengvatos maitinimo sektoriui panaikinimas.
„Valstybė nutraukė mūsų mokestines paskolas, kai kovidiniu laikotarpiu buvo mokesčių atidėjimas. Mes per tą laiką, – sumos buvo tiek VMI, tiek „Sodros“, – apie pusę tų sumų sumokėjome nuo 2024 metų.
Kai grįžo tas 21 proc. PVM ir visi kiti kaštai padidėjo – darbuotojų atlyginimų padidėjimai, nuoma, infliacija, prekių, žaliavų pirkimai, – sumažėjo grąža, pelningumas ir pradėjome po truputį strigti su tų paskolų išmokėjimu“, – teigia pašnekovas.
Jo vertinimu, tvarka nėra labai lanksti, o verslui tokių skolų sugrįžimas gali būti pražūtingas. Taip ir įvyko šiuo atveju.
„Kuomet nutraukiamos paskolos, suma išstatoma kaip galutinė skola. Tarkime, jų perrašyti naujai „Sodra“ neduoda, VMI dar gali, bet vertinimas ilgas, žiūrima į įmonės finansinę būklę. Ir viskas. Mūsų sąskaitose atsirado blokas tų sumų, milžiniškos sumos ir mūsų veikla buvo visiškai paralyžiuota“, – teigia A. Leskov.
„Įsivaizduokite, mokame, mokame, ir staiga – bam, sąskaitoje atsiranda daugiau kaip šimtas keliasdešimt tūkstančių minusas. Tai – viskas. Tokiu atveju neįmanomas veiklos vykdymas“, – pridūrė jis.
Teigia, kad problemų yra visai rinkai
Pasak buvusio vadovo, iš esmės maitinimo verslas prisiėmė ir „amortizavo“ kilusius kaštus, nes būtų buvę nerealistiška tiek branginti patiekalus.
„O mano asmeniškai nuomonė apie pačią rinką: palyginti su tuo, kaip mes gyvenome iki kovido ir iki visų karų – tai diena ir naktis. Nes visiškai kitokie kaštai. Elementarus dalykas: jeigu proporcingai – kiek mums išaugo kaštai – perkeltume pirkėjui kaip patiekalo kainą, tai niekas gyvenime nepirktų tų patiekalų“, – sako verslininkas.
Jis pasidalijo ir skaičiavimais, kiek sektoriui brango žaliavos, ypač dirbant su specifine virtuve.
„Su kovidu atsirado daug faktorių. Mūsų specifika: pas mus labai nemažai ingredientų iš Azijos, čia ne lietuviška virtuvė. Tie dalykai labai smarkiai pabrango. Lietuvos santykiai su Kinija, žinome, kokie yra, tai žaliavos iš tenai – kosmiškai (pabrango – red.).
Kai prasidėjo kovidas, lašišos kilogramas didmenine kaina – 9–10 eurai, tai per tą laikotarpį – 27–30 eurų, trigubai pabrango. O trigubai tu negali pakelti žmogui sušio kainos“, – kalbėjo A. Leskov.
Anot jo, problemų yra visame sektoriuje.
„O šiaip, kiek kalbame su kolegomis, pakankamai masinis reiškinys – tiek Kaune, tiek Vilniuje. Ir jeigu stebite tą rinką, matote, kad kavinės užsidarinėja viena po kitos“, – pridūrė jis.
Teismas iškėlė bankroto bylą – verslas nemokus
„Registrų centras“ pateikia dokumentus, iš kurių matyti, kad Kauno apygardos teismas iškėlė „Sušių barui“ bankroto bylą dar pernai gruodžio 18 dieną. Nutartyje skelbiama, jog mažosios bendrijos mokestinė nepriemoka 2024 metų spalio pabaigoje buvo 89 tūkst. eurų (didžiąją dalį sudarė PVM ir šio mokesčio delspinigiai).
„Atsakovė (MB „Sušių baras“ – red.) yra nemoki, nes jos įsipareigojimai viršija turimą turtą, o įsiskolinimas ieškovei (Valstybinei mokesčių inspekcijai – red.) yra ilgalaikis“, – rašoma dokumente.
Nutartyje be to pažymima, kad ir „Sodra“ nurodė mažosios bendrijos įsiskolinimą jai – pernai gruodžio pradžioje skola siekė 93,5 tūkst. eurų (didžioji dalis – VSD įmokos už apdraustuosius). Tačiau naujausi „Sodros“ duomenys rodo, jog MB skola jai jau siekia 106 tūkst. eurų.
„Iš antstolių informacinės sistemos 2024 metų gruodžio 4 dienos duomenų nustatyta, kad atsakovės atžvilgiu vykdoma penkiolika vykdomųjų bylų“, – pažymima teismo gruodžio nutartyje.
Paskutinė šios MB finansinė ataskaita Registrų centrui pateikta už 2022 metus, tuomet apyvarta siekė 824 tūkst. eurų, o grynasis pelnas buvo 30,9 tūkst. eurų.
A. Leskov teigia, kad kilo problemų atsiskaityti ir su darbuotojais.
„Sušių baras“ veikė nuo 2014 metų.