Šiandien, rugpjūčio 18 dieną, skubiai sušauktas Ekstremalių situacijų komisijos posėdis.
Susirinkime, kuriame dalyvavo Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos, medicinos, policijos, ugniagesių gelbėtojų, aplinkos apsaugos, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, UAB Vilkaviškio elevatorius direktorius ir kitų suinteresuotų institucijų atstovai, buvo aptartas klausimas dėl į aplinką išsiliejusių skystų azoto trąšų. Taip pat aptarti kiti aktualūs klausimai.
Posėdį pradėjęs Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas, Savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas pranešė, jog svarbiausias klausimas dėl kurio sušauktas šis neeilinis ekstremalių situacijų komisijos posėdis – Klausučių seniūnijoje, Mažųjų Šelvių kaime, įmonėje „Baltic Agro“, įvykusi avarija.
Kaip teigė UAB Vilkaviškio elevatorius direktorius Alfonsas Žaliniakas įmonėje prakiuro azoto trąšų rezervuaras, išbėgo apie 200 tonų skystų trąšų. Išsiliejusi medžiaga yra 32 procentų amoniako salietros tirpalas, kuris yra nepavojingas žmonių sveikatai. Rezervuaras, talpinantis 2500 kubinių metrų skystų trąšų, suformuotas iš molio pylimo, į kurį patalpintas geotekstilės įdėklas.
Trąšų išsiliejimas įvyko dvejomis kryptimis: į rytų pusę link geležinkelio (100 m ilgio ir 6 m pločio) bei į pietų pusę (50 m ilgio juosta) į melioracijos griovį. Kad trąšos nepatektų į upelį, buvo patvenktas melioracijos griovys. Į geležinkelio pusę buvo supiltas pylimas nuotėkiui sustabdyti.
Visus likvidavimo darbus atliko įmonės darbuotojai ir ūkininkai, kurie trąšas siurbliais pumpavo į traktorių priekabų talpyklas ir vežė į kitus rezervuarus.
Aplinkos apsaugos pareigūnai paėmė mėginius iš Šeimenos upės ir melioracijos griovio. Bus aiškinamasi, koks trąšų kiekis galėjo patekti į paviršinius vandens telkinius. Kaip teigė Aplinkos apsaugos departamento Marijampolės valdybos Kalvarijos AAI vyresnioji specialistė Audronė Pėčelienė, pirminiais duomenimis didžioji dalis trąšų buvo surinktos ir į aplinką nepateko, tačiau tyrimas vis dar vyksta.
Taip pat buvo aptartas klausimas dėl hidrotechninių užtvankų. Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Lina Inkratienė informavo, kad iš viso rajone yra 5 užtvankos. 4 užtvankų būklė yra gana gera, tačiau užtvanką, esančią Matlaukio kaime, jau reikėtų remontuoti. Remonto darbus sunkina tai, kad užtvanka ribojasi su Kaliningrado sritimi, o dalis tvenkinio yra Rusijos teritorijoje. Šiuo metu teritorija, esanti mūsų valstybės pusėje, yra prižiūrima ir nuolat tvarkoma.
Paskutiniu klausimu buvo aptartas naujasis Lietuvos respublikos krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymas. Numatoma, kad bus įkurtas Krizių valdymo centras, o dabar esančios Ekstremalių situacijų komisijos nebeliks. Iškilus ekstremaliai situacijai ar įvykus ekstremaliam įvykiui Administracijos direktorius sušauks Operacijų centrą.
vilkaviskis.lt informacija