Sausio mėnesį Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) paskelbė korupcijos rizikos analizę apie pacientų laukimo eiles sveikatos priežiūros įstaigose ir šių eilių valdymo procesą. Pacientų eilių analizė buvo atlikta ir VšĮ Marijampolės ligoninėje, kuri pasirodė itin prastai. Reaguodamas į STT išvadą dėl pacientų eilių susidarymo VšĮ Marijampolės ligoninėje, netinkamo šio proceso valdymo bei galimos korupcijos rizikos STT analizės svarstymą įtraukiau į vasario 5 d. Marijampolės savivaldybės tarybos Antikorupcijos komisijos posėdžio darbotvarkę.
STT pastaruoju metu atliko ne vieną išsamią korupcijos rizikos analizę, į kurią atsižvelgę galime ne tik užkirsti kelią korupcijai, bet ir sutvarkyti įstaigų vadybinius procesus. Mes, TS-LKD, ne kartą sakėme, kad galima pagerinti mūsų ligoninės vidaus valdymą, sumažinti eiles ir tam nereikia papildomų lėšų ar ypatingų sprendimų. Tereikia tinkamai pacientų registravimui pasinaudoti tais įrankiais, kuriuos jau dabar yra sukūrusi mūsų valstybė, pavyzdžiui, visą registraciją išskaidrinti ir perkelti į sergu.lt platformą, kaip tai yra padariusios kai kurios kitos šalies gydymo įstaigos.
Pacientų eilių klausimas yra ypač aktualus, todėl jam skirsime daug dėmesio. Net 65 proc. Lietuvos gyventojų sako, kad susiduria su eilių gydymo įstaigose problema, todėl valdžia tam pagaliau privalo teikti prioritetą, o opozicijos prievolė yra spausti valdžią tai padaryti.
Juk kai valstybė mūsų prašo susimokėti mokesčius, tai mes darome laiku, bet kai ateina laikas už tuos sumokėtus mokesčius gauti gydymo paslaugas – esame priversti laukti eilėse arba susimokėti papildomai. Tai nėra nei sąžininga, nei teisinga. Juo labiau, kai šiame technologijų amžiuje eiles valdyti yra labai nesudėtinga, ką mums įrodo STT analitikai.
STT Marijampolės ligoninės pacientų registravimo sistemoje nustatė šias svarbiausias problemas:
- Egzistuojanti Marijampolės ligoninės pacientų registravimo „tvarka“ (dokumentas) nenustato jokios pacientų registravimo tvarkos (proceso), jis tik nustato atskiras pacientų registravimo proceso funkcijas, tačiau kaip tos funkcijos turi veikti kartu nėra nustatyta, todėl „tvarka“ (dokumentas) yra bemaž beprasmis.
- Marijampolės ligoninė nėra reglamentavusi pacientų pakartotinių ir neplaninių apsilankymų registravimo Nėra nustačiusi pakartotinų ir neplaninių apsilankymų normatyvų, patvirtinusi neplaninių apsilankymų masto ir priežasčių analizės procedūrų ir kitų aspektų. Apskritai nėra skelbiama jokia informacija apie pakartotinius ir neplaninius apsilankymus pas gydytoją, nors realybėje tokie apsilankymai be abejo vyksta. Toks neapibrėžtumas yra erdvė piktnaudžiavimui pacientų atžvilgiu ir korupcijai.
- Lietuvoje yra sukurta ir veikia valstybinė Išankstinės pacientų registracijos informacinė sistema (paprasčiau vadinama lt), kurioje dalyvauja nemaža dalis Lietuvos gydymo įstaigų. Deja, Marijampolės ligoninė prie šios sistemos nėra prisijungusi, nors pagal ministro įsakymą tą turėjo padaryti iki 2018 m. gruodžio 31 d. Todėl nesudaromos patogios galimybės pas gydytoją registruotis internetu, skaidriai matant jo užimtumą bei laisvas vietas (talonus). Dėl šios priežasties net 67 proc. pacientų registruojasi atvykę į ligoninę, o kita dalis telefonu. STT pabrėžia, kad prisijungus prie vieningos registravimo sistemos sumažėja registratorių darbo krūvis, nes mažėja eilės prie registracijos langelių ir skambučių telefonu, atsiranda galimybė SMS žinute gauti priminimą apie būsimą vizitą, o tai mažina neatvykusių pacientų skaičius. Visa tai galėtų mažinti pacientų eiles, bet Marijampolės ligoninės vadovybė to nedaro.
- Marijampolės ligoninė suteikia galimybę pacientams registruotis tik vieno mėnesio laikotarpiui pagal nustatytas laisvas registracijos vietas (talonus), o nebelikus laisvų talonų, nurodo kreiptis kitą mėnesį. Tokia tvarka (praktika) nėra įtvirtinta Marijampolės ligoninės vidaus teisės aktuose bei neskelbiama viešojoje erdvėje, tai antikorupciniu požiūriu vertintina neigiamai, nes registratorius gali specialiai dalį pacientų nukreipti mokamoms paslaugoms, nors asmeniui ir priklauso nemokamas gydymas. STT siūlo numatyti nepertraukiamą pacientų registravimą, t.y. ne tik mėnesiui į priekį, bet ir toliau.
- Dėl mažo ir netinkamai reguliuojamo kai kurių konsultuojančių gydytojų darbo krūvio, pacientų teisės pasirinkti konkretų gydytoją yra ribojamos. Marijampolės ligoninėje virš mėnesio laiko gali tekti laukti šių sveikatos priežiūros paslaugų: neurologo, ortopedo traumatologo, kardiologo, echoskopuotojo, endokrinologo, endoskopuotojo, koloproktologo ir vaikų Tai nėra normali situacija.
- Pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintą tvarką, tais atvejais, kai gydymo įstaiga dėl įvairių priežasčių negali užregistruoti paciento pas gydytoją jam tinkamu laiku, ji privalo, pacientui sutikus, užregistruoti jį laukiančiųjų sąraše. Kai vieta pas gydytoją atsilaisvina, asmuo iš laukiančiųjų sąrašo per vieną darbo dieną turi būti informuojamas apie „laisvą taloną“. Ar taip yra daroma Marijampolės ligoninėje? STT sako, kad ne, ministro įsakymas yra nevykdomas, o teisė gauti paslaugą artimiausiu įmanomu metu pacientui neužtikrinama.
- Dažnai yra taip, kad kokios nors srities gydytojas dirba tik vienu, labai siauriu darbo dienos metu (pavyzdžiui, 13:00-15:45). Tokiu atveju pacientams, kurie neturi galimybės pas gydytoją atvykti tuo konkrečiu ir itin ribotu metu nėra užtikrinama teisė gauti gydymo paslaugą, mažinamas tų paslaugų prieinamumas. Todėl geriausia būtų nustatyti tokius gydytojų darbo grafikus, pagal kuriuos paslaugas asmuo bent vieną kartą per savaitę galėtų gauti ir ne darbo laiko metu.
- Vertinamu laikotarpiu (2019 sausio 1 d. − 2019 m. birželio 30 d.) Marijampolės ligoninė reikalaujama apimtimi neužtikrino visų jai priskirtų asmens sveikatos priežiūros paslaugų, apmokamų iš PSDF biudžeto lėšų, kadangi nuo 2019 m. gegužės mėnesio Marijampolės ligoninė neteikia gastroenterologo konsultacijų ir teikiama tik dalis gydytojo kardiologo, pulmonologo, endoskopuotojo, neurologo ir akušerio ginekologo konsultacijų. O štai kitų gydytojų krūviai yra viršijantys numatytus normatyvus, kartais beveik dvigubai. Akivaizdu, kad, STT vertinimu, ligoninėje nėra tinkamai paskirstomi darbo krūviai, o įsipareigojimai dėl paslaugų pilnutinio teikimo neužtikrinami.
- Neužtikrinamas teisingos informacijos apie asmens sveikatos priežiūros paslaugų laukimo eiles pateikimas. Pavyzdžiui, Marijampolės ligoninės Ataskaitose nurodytas echoskopuotojo, neurologo ir ortopedo traumatologo paslaugas teikusių gydytojų skaičius neatitinka Marijampolės ligoninės Konsultacijų poliklinikos darbuotojų darbo grafike nurodyto skaičiaus. 2019 m. balandžio, gegužės ir birželio mėnesių ataskaitose nurodoma, kad neurologo paslaugas teikė 7 gydytojai, tačiau pagal Marijampolės ligoninės Konsultacijų poliklinikos darbuotojų darbo grafikus šias paslaugas teikė tik 3 gydytojai. Klausimas: ar Marijampolės ligoninė sako netiesą apie paslaugas teikiančių darbuotojų skaičių?
- Marijampolės ligoninės pacientų eilių stebėsenos tvarka nedetalizuoja, kaip stebėsena turi būti vykdoma, neidentifikuoja rizikų eilėms susidaryti ir nenumato tinkamų vidaus kontrolės priemonių, kaip tas rizikas suvaldyti. Todėl konstatuojama, jog Marijampolės ligoninėje nesukuriamos vidaus kontrolės priemonės, užtikrinančios tinkamą ir efektyvią sveikatos priežiūros paslaugų laukimo eilių stebėseną ir kontrolę.
Tai yra tik keletas svarbiausių išvadų iš STT atlikto korupcijos rizikos Marijampolės ligoninėje vertinimo, tačiau vien šie atskleisti faktai stulbina dėl ministro nustatytų tvarkų nesilaikymo, gerųjų praktikų, tokių kaip pacientų registracija internetu, nediegimo ir elementarių vadybinių problemų, pavyzdžiui, netinkamai paskirstomo gydytojų krūvio. Visa tai pacientų registracijos ir jų paskirstymo pas gydytojus mechanizmą Marijampolės ligonėje daro neskaidriu, nesąžiningu ir todėl rizikingu korupcijos požiūriu.
Ar į visa tai atsižvelgia meras, kuris dabar turės atsirinkti naują Marijampolės ligoninės direktorių? Ar jis apskritai kelia šias problemas? Ar jis klausia pretendentų, kaip jie spręs eilių problemą? Ar bent jau tie pretendentai pripažįsta problemos egzistavimą? Tai rimti klausimai. Jei valdžia juos bijo užduoti, užduosime mes Antikorupcijos komisijoje. Eilių klausimas bus svarbiausiu prioritetu šiais metais.
Andrius Vyšniauskas
Marijampolės savivaldybės tarybos antikorupcijos komisijos pirmininkas