Emocinė ir socialinė aplinka yra itin reikšminga žmogaus sveikatai, raidai ir asmenybės vystymuisi. Kad silpniausi visuomenės nariai būtų apsaugoti, Lietuvoje vykdoma institucinės globos pertvarka. Šios pertvarkos metu pereinama nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų neįgaliesiems ir likusiems be tėvų globos vaikams. Įgyvendinti šią pertvarką, sudarant kuo palankesnes sąlygas globotiniems asmenims, – vienas iš Marijampolės savivaldybės veiklos prioritetų.
Marijampolės savivaldybėje veikia keturios vaikų globos įstaigos. Trys iš jų yra bendruomeniniai šeimos namai, kuriuose vaikai gali jaustis lyg tikruose namuose: nėra jokių skiriamųjų ženklų ar iškabų, kurie būdavo būdingi institucijoms, globojančioms vaikus. Vienoje vaikų globos įstaigoje pertvarka dar bus vykdoma.
Šiuo metu daug dėmesio skiriama proto ir psichikos negalią turintiems žmonėms. Yra tapę įprasta, kad šią negalią turintys žmonės gyvena įstaigose, kurios būna uždaros ir atskirtos nuo bendruomenių. Proto ir psichikos negalią turintys žmonės neturi jokių galimybių integruotis į visuomenę, formuoti socialinių įgūdžių, kurie yra tokie reikalingi. Tokios sąlygos sukuria stigmatizaciją ir daro šiuos žmones dar labiau pažeidžiamais.
„Institucinė globa žmonėms, turintiems ypač sunkią psichikos ir proto negalią, be abejo, yra būtina. Tačiau tikrai ne visi specialiosiose globos įstaigose gyvenantys žmonės turi sunkią negalią, labai daug jų yra savarankiški“, – kalba Marijampolės savivaldybės vicemeras Artūras Visockis.
Marijampolės savivaldybė nedvejodama ėmėsi teikti paraiškas gauti finansavimą ir pasinaudojant juo sudaryti kuo palankesnes sąlygas žmonėms, turintiems proto ir psichikos negalią. „Jau 2020 metais planuojame miesto teritorijoje pastatyti penkis namus, kuriuose galėtų gyventi iki 10 negalią turinčių suaugusių žmonių, dar vieną namą statysime negalią turintiems vaikams. Čia įsikurs žmonės, kurie pakankamai savarankiški ir nori bei gali būti aktyvia visuomenės dalimi. Tiems neįgaliesiems, kurie yra dar labiau savarankiški, pasiūlysime būstus, kuriuose gyventi gali ne daugiau trys žmonės. Jų pačių patogumui – kiekvieną dieną lankysis socialinis darbuotojas, padėsiantis įvairiais gyvenimo ir sveikatos klausimais. Labai svarbu, kad nebeliktų dažniausiai visai nepagrįstų stigmų, neleidžiančių negalią turintiems žmonėms jaustis pilnaverčiais. Būti visuomenės dalimi, dalyvauti visuomeniniame gyvenime, jaustis laisvai yra kiekvieno iš mūsų teisė. Nuoširdžiai tikiu, kad šie mūsų planuojami darbai suteiks galimybę neįgaliesiems įsilieti į pilnavertį gyvenimą“, – apie jau kitąmet įgyvendinti planuojamą projektą kalba Artūras Visockis.
Marijampolės savivaldybės informacija