Šviesa – itin svarbi kiekvienoje erdvėje, kurioje leidžiame laiką. Mūsų klimato zonoje natūralios šviesos nėra itin daug. Todėl įrengiant namus, būtina suplanuoti tinkamą apšvietimą.
Interjero dizainerė Gabija Naudžiūtė sako, kad itin svarbu apgalvoti kiekvienos namų erdvės paskirtį ir apšvietimą derinti prie jos, kad namai būtų harmoningi ir jaukūs. Prekybos tinklo „Senukai“ atstovai pastebi, kad namus įrengiantys klientai vis dažniau interjero ir apšvietimo projektavimą patiki profesionalams.
Jie gali patarti, kaip pasirinkti tinkamus šviestuvus, kokį apšvietimo sprendimą taikyti skirtingiems kambariams ir erdvėms, parengti apšvietimo planą. Tinkamai apšviestas veidrodis, niša, virtuvės ar vonios spintelės suteikia jaukumo ir padeda sukurti erdvės įspūdį.
Interjero dizainerė apžvelgia kelis svarbius veiksnius, kad pavyktų sukurti patogią ir funkcionalią gyvenamąją erdvę.
Atsižvelkite į kambarių funkcijas
Pradėjus galvoti apie apšvietimo projektavimą, visų pirma G. Naudžiūtė siūlo įvertinti kambarių funkcijas.
„Juk skirtingi kambariai naudojami skirtingoms veikloms. Todėl ir apšvietimo sprendimai juose turi būti skirtingi. Vienaip apšviečiamas gyvenamasis kambarys, kitaip – darbo ar vaikų kambariai. Virtuvėje reikia dar kitokio apšvietimo“, – kalba interjero dizainerė.
Ji pataria numatyti skirtingus ir šviestuvų tipus ar skaičių. Kiekviename kambaryje turėtų būti gerai jį apšviečiantis bendras šviestuvas. Jis patogus tvarkantis ar imantis darbų, kuriems reikia daug šviesos.
„Vis dėlto bendruoju apšvietimu neužtenka apsiriboti. Verta pagalvoti apie paslėptus nišinius šviestuvus, kurie padeda sukurti jaukią ir romantišką atmosferą. Akcentiniam apšvietimui rinkitės stalinius arba sieninius šviestuvus, ant grindų pastatomus toršerus. Tokiu būdu visada turėsite galimybę pasirinki jūsų nuotaiką ir veiklą atspindintį apšvietimą“, – pataria specialistė.
Patariama pagalvoti ir apie šviesos šilumą visų namų šviestuvuose. Darbo vietoje ji gali būti šaltesnė, tačiau gyvenamuosiuose namuose rekomenduojama rinktis 3000 kelvinų lemputes. Jos suteikia jaukų apšvietimą, derantį tiek su tamsesniu, tiek su šviesesniu interjeru.
Turi derėti prie bendro interjero
Šviestuvai ir toršerai yra neatsiejama namų interjero dalis. Jie turi įsilieti į bendrą erdvę. Bet renkantis šviestuvus, taip pat reikia įvertinti erdvės dydį. Prekybos tinklo specialistai pataria pirmiausia apibrėžti turimą biudžetą, pagal jį projektuoti techninius apšvietimo sprendimus ir rinktis šviestuvus.
Pasak G. Naudžiūtės, šviestuvus reikėtų pasirinkti tokius, kurie papildytų interjero stilių. Geriausia derinti visų namų šviestuvų apdailą, formas ir dydį.
„Didelis sietynas mažoje svetainėje gali užgožti erdvę, o mažas pakabinamas šviestuvas didelėje erdvėje jos neužpildys. Visuomet verta įsigyti bent vieną akcentinį namų šviestuvą, kuris būtų sukurtas dizainerio, pelnęs dizaino apdovanojimą ir turėtų išliekamąją vertę“, – įvardija G. Naudžiūtė.
Vis dėlto, jei biudžetas nedidelis, specialistė pataria rinktis minimalistinius sprendimus, kurie atrodys skoningai ir prisidės prie bendro namų stiliaus.
Populiarėja išmanusis apšvietimas
Pastaruoju metu moderniosios technologijos neaplenkia namų dizaino srities, itin populiarėja ir išmanusis namų apšvietimo valdymas. Tai yra praktiškas ir tvarus pasirinkimas.
Išmanusis apšvietimas yra naudingas ne tik dėl praktiškumo, bet ir dėl patogumo. Pavyzdžiui, lovoje paskaitę knygą, galite išjungti šviesą nuotoliniu būdu. Be to, galima nuotoliniu būdų iš anksto užprogramuoti, kada šviesa išsijungs ar įsijungs, sumažinti jos ryškumą ar naudoti dar daugiau praktiškai pritaikomų išmaniojo apšvietimo valdymo būdų.
Pasak ekspertų, populiarūs yra ir kiti modernūs šiuolaikiško interjero apšvietimo spendimai. Klientai renkasi magnetinius, į lubas bėgeliais įleidžiamus šviestuvus su kryptiniais prožektoriais. Taip pat populiarumo nepraranda ir į baldus ar sienas integruojamos LED juostos, į lubas įleidžiami ar priglaistomi šviestuvai.