Europos Parlamento (EP) nariai Andrius Kubilius ir Rasa Juknevičienė savaitės įvykius aptarė jau po įvykusių Komisarų klausymų.
Gynybos ir kosmoso Komisaro klausymus R. Juknevičienė apibūdino taip: „ES gimė nauja žvaigždė. Ketvirtadienį pusryčiaujant su Vakarų Balkanų ambasadoriais, vienas iš senbuvių darbuotojų sakė, kad A. Kubilius klausymų metu taip aukštai užkėlė kartelę, kad visiems kitiems buvo net neįmanoma priartėti. Ir aš neperdedu. Ne todėl, kad Kubilius yra mano ginklo brolis (jau trisdešimt metų tose pačiose barikadose kaunamės už visų laisves, ir už mūsų, ir už visų aplinkui), bet iš tikrųjų taip ir buvo, − sakė R. Juknevičienė, dalindamasi įspūdžiais iš klausymų: − Visi buvo priblokšti nuo kokybės, nuo lygio. Praėjusį trečiadienį tris valandas trukę klausymai niekam neprailgo. Mačiau, kad Andrius dar būtų galėjęs kokią valandą atsakinėti. Jis patyrė tokį adrenalino pliūpsnį ir jautėsi kaip žuvis vandenyje“.
Politikė sakė labai didžiavusis ne tik kolega, bet ir Lietuva, kad per šį Nepriklausomybės laikotarpį tokio kalibro politiką Lietuva sugebėjo išugdyti ir dabar į Europą deleguoja ramia širdimi, nors suprantama, koks sunkus atsakomybės laikotarpis tenka.
Pokalbio metu A. Kubilius kukliai dėkodamas už gerus vertinimus sakė kalbėjęs taip, kaip abu visuomet kalba ir rašo. „Ši procedūra, toks trijų valandų egzaminas, man buvo naudingas, nes turėjau moralinę pareigą, jaučiau atsakomybę gerai pasiruošti ir tai leido žymiai geriau suprasti tą lauką, kuriame teks dirbti. Turiu prisipažinti, kad ateidamas ir gavęs tą portfelį, jei apie gynybą nemažai žinojau, bendrai visi suprantame, kuo ji svarbi, tai kosmosas buvo, taip sakant, kosmoso aukštybėse.“
„Pasirengimas, diskusijos, skaitymas man leidžia dabar žymiai tvirčiau jaustis einant į šias pareigas“, – sakė klausymuose puikiai pasirodęs ir komitetų jau patvirtintas paskirtasis komisaras, tačiau šiose pareigose jis pradės dirbti tik tada, kai visa komisija „in corpore” (lot. visi kartu) bus patvirtinta plenariniame posėdyje. Jei bent vienas iš 26 (27-oji − Ursula fon der Leyen jau yra patvirtinta) būsimų komisarų šio proceso neįveiks – procedūra bus tęsiama.
Šią savaitę klausymai tęsėsi viceprezidentų lygiu, taip pat likęs nepatvirtintas Vengrijos kandidatas. Didelį aštrumą, pasak R. Juknevičienės, čia įnešė tragiški potvyniai Valensijoje, vieni kitiems pasėję žiaurius kaltinimus. Mat ispanų paskirtoji komisarė, kandidatė į viceprezidentes, yra Ispanijos socialistų ministrė, vice premjerė, atsakinga už klimatą ir potvynius, kaltinama netinkamai reagavusi į nelaimę.
„Visas potvynis ir visos įtampos iš Ispanijos atbangavo į EP. Ispanų atstovė pradedama kaltinti ir čia. (…) Dabar visos Komisijos patvirtinimas tapo šių įvykių įkaitu,“ – Lietuvoje mažai žinomais niuansais dalijosi R. Juknevičienė ir išreiškė viltį, kad kitą savaitę ledai pajudės.
Kalbėdami apie situaciją Lietuvoje, parlamentarai stebėjosi žurnalistų, politologų ir politikų bandymais aiškinti, esą, konservatoriai savo kritika, apkalta ir t.t. iškėlė Žemaitaitį. A. Kubilius sakė į šią situaciją žvelgiantis su šypsena: „Tokia socialdemokratų taktika – įlipus į tą brudą bandyti aiškinti, kad jie nekalti, o kalti mes. Galėčiau pajuokauti, kad reikėjo socialdemokratams nekritikuoti mūsų, Prezidentui reikėjo nekritikuoti mūsų, būtume laimėję rinkimus ir būtume nesudarę koalicijos su Žemaitaičiu“.
Pasak politiko, tai tėra bandymas pabėgti nuo atsakomybės tų, kurie sudarinėja koaliciją. Tą pasakė ir Prezidentas, tik per vėlai, kai koalicija jau sudaryta.
„Tai buvo akivaizdu prieš rinkimus, kai mes raginome įsipareigoti, kad nebus sudarinėjama koalicija, kad tarptautinė reakcija į tokios koalicijos sudarymą bus labai aštri. Ir tą dabar matome. Tik sulaukus tokios reakcijos, Prezidentas pasako, kad tai yra klaida“, – liūdnai šyptelėjo A. Kubilius, primindamas, kad šią koaliciją sudarė socialdemokratai, nors galimybių tikrai buvo ir kitų.
R. Juknevičienė papildė, jog EP Lietuvos socialdemokratai savo užsienio kolegoms teigia, kad kitų galimybių tiesiog nebuvo. Tai, kad koalicija sudaroma su konstituciją pažeidusiu asmeniu, mato ir mūsų partneriai. Tai turės neigiamų pasekmių.
„Jei socialdemokratų lyderiai padarė tokią klaidą, įskaitant ir dėl G. Palucko, ir pastaruoju metu matome, kad pas juos kažkas yra negerai su politiniu mąstymu bei su atsakomybės suvokimu, tai klausimas – kokių dar klaidų toks premjeras gali padaryti, jei jau dabar saugikliai nesuveikė. Keliu klausimą, ar neišlaikęs pirmojo egzamino, tą sako ir Egidijus Kūris, jis tikrai yra tinkamas pretenduoti į Premjero pareigas?“ – klausė A. Kubilius.
Politikai tęsė diskusiją apie tai, kokie skirtumai tarp eilinio politiko, Seimo nario, ministro ir Premjero.
„Premjero pareigos yra stratego pareigos. Žmogaus, kuris turi strateginį mąstymą ir kuris ne tik komentuoja, ką dabar mato, bet turi matyti tai, ko kiti dar nemato, kas dar bus. Ir tuo keliu bandyti vesti kitus paskui save. Antra, kas labai svarbu ir ko jis neturi (parodė, kad neturi sudarydamas šitą koaliciją, panašiai pasakė ir I. Šimonytė), – išoperuota moralė. Moraliniai vardikliai, raudonos linijos, jos nebeegzistuoja Lietuvoje“, – sakė R. Juknevičienė ir paminėjo Austrijos pavyzdį, kur vyksta sunkios derybos tarp skirtingų politinių pusių (konservatorių ir socialistų), kad tik valdžioje nebūtų austriškos „žemaitaitiškos“ partijos, laimėjusios rinkimus. Panašiai gali įvykti ir Vokietijoje, kad šalis nebūtų kompromituojama. Pas mus, deja, tai nėra prioritetas.
„Apie strateginį mąstymą. Visas G. Palucko kalbėjimas, ypač – karo akivaizdoje, kai sakė, kad nieko čia nebus; ką jis kalbėjo, kai derėjomės dėl gynybos finansavimo, kai yra nepritaręs dėl biudžeto gynybai didinimo; jo pasisakymai paremiant Kinijos poziciją… Žmogus be strateginio mąstymo ir be moralinių raudonų linijų, manau, net negali būti siūlomas į Premjerus“, – sakė R. Juknevičienė, o kolega A. Kubilius pridūrė, kad „tai yra visų socialdemokratų atsakomybė“, o Žemaitaičio siekis – „pamurkdyti visus socialdemokratus į tą patį purvą“.
Politikai diskutavo apie tarptautinę reakciją ir kodėl socialdemokratai bei Prezidentas to nenujautė. Ar tai tarptautinės politinės patirties stoka, ar tarptautinių reikalų neišmanymas, ar paprasčiausias nusispjovimas?
„Nenoriu būti blogu pranašu, bet socialdemokratų vietoje derėtų labai rimtai pagalvoti, ar žiūrint į ilgalaikę ir į pačių socialdemokratų perspektyvą, tikrai geras sprendimas dabar yra teikti G. Palucką į Premjerus bei įsikibus laikytis savo jau padarytų sprendimų, žinant, kokia yra situacija ir nebandant patiems iš jos išlipti“, – įžvalgomis dalijosi A. Kubilius.
Baigiant pokalbį R. Juknevičienė pasakojo, kiek šiuo metu tenka kolegoms EP aiškintis, kas dedasi mūsų šalyje, ir dėkojo už galimybę didžiuotis, kurią gali jausti dėl A. Kubiliaus klausymų ir puikaus tarptautinio vertinimo.
Užsakymo numeris: SG-20-214