Nuo karo Ukrainoje pradžios mūsų šalyje įsidarbino jau daugiau kaip 17,4 tūkst. ukrainiečių, tai yra apie pusė visų darbingo amžiaus žmonių.
Ukrainos karo pabėgėliai dirba visose Lietuvos savivaldybėse, beveik kas trečias – Vilniuje.
Iš viso šiuo metu į Lietuvą yra atvykę daugiau kaip 65,3 tūkst. ukrainiečių: vaikų, vyresnių, darbingo amžiaus žmonių. Nuo karo pradžios beveik 10 tūkst. ukrainiečių įdarbino mūsų šalies Užimtumo tarnyba, o dar 4,2 tūkst. darbo vietų ukrainiečiams siūloma.
Iš Europos Komisijos pasiekė žinios, kad, lyginant su kitomis valstybėmis narėmis, įdarbinti ukrainiečius Lietuvai sekasi puikiai. Mūsų šalyje dirba 53 proc. darbingo amžiaus ukrainiečių, kai tuo tarpu Liuksemburge, Bulgarijoje ar Belgijoje – vos 5 proc.
„Manau, kad šis Europos Komisijos įvertinimas tik patvirtina, jog sutelkta Lietuvos žmonių, institucijų ir nevyriausybinių organizacijų pagalba nuo karo bėgantiems ukrainiečiams suteikė realias galimybes integruotis ir pasirūpinti savimi. Daug kartų girdėjome ukrainiečius sakant, kad jie už viską Lietuvai be galo dėkingi ir kad nenori būti išlaikomi socialinės paramos ar žmonių gerumo. Dirbančių žmonių skaičius tik patvirtina, jog, laukdami, kol galės sugrįžti į savo Tėvynę, galintys dirbti Ukrainos žmonės stengiasi šia galimybe pasinaudoti ir labai greitai integruojasi į darbo rinką. Žaviuosi šių žmonių darbštumu ir stiprybe“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
„Panašus šalių mentalitetas, nuoseklus bendradarbiavimas tarp socialinių partnerių, verslo atvirumas atvykusiems lėmė, kad Ukrainos žmonės Lietuvoje jaučiasi saugūs tiek socialine, tiek ir ekonomine prasme“, – sako Užimtumo tarnybos direktorė Inga Balnanosienė.
Ukrainiečiai dirba visose šalies savivaldybėse. Daugiausia ukrainiečių dirba didžiuosiuose šalies miestuose: Vilniuje – 5,6 tūkst., t. y. beveik kas trečias dirbantis ukrainietis, Kaune – 2,4 tūkst., t. y. kas septintas nuo karo Ukrainoje pradžios Lietuvoje įsidarbinęs ukrainietis, Klaipėdoje – virš 2 tūkst. žmonių.
Užimtumo tarnybos duomenimis, aukštos kvalifikacijos reikalaujančiuose darbuose dirba per 1,4 tūkst. arba 8 proc. ukrainiečių. Ukrainiečiai mūsų šalyje dirba verslo ir administravimo specialistais logistikos ir pardavimo srityse, sveikatos specialistais: gydytojais, slaugytojais, veterinarais, o taip pat mokymo specialistais, IT specialistais, inžinerijos specialistais.
Vidutinės kvalifikacijos reikalaujančiuose darbuose dirba didžioji dalis – 11,4 tūkst. – ukrainiečių, t. y. 65,6 proc. įsidarbinusių nuo karo veiksmų Ukrainoje pradžios.
Žemos kvalifikacijos ir nekvalifikuotus darbus dirba 4,6 tūkst. ukrainiečių, t. y. ketvirtadalis dirbančiųjų. Dauguma jų dirba biurų ir viešbučių valytojais, virtuvės pagalbininkais ir pakuotojais.
Nuo karo Ukrainoje pradžios Lietuvoje įsidarbinusių ukrainiečių vidutinis darbo užmokestis siekia apie 1000 Eur „ant popieriaus“.