Liepos mėnesį Lietuvoje rengiamas ne vienas užsienio valstybių nacionalinių švenčių minėjimas – jau įvyko žymioji JAV nepriklausomybės diena, o visai netrukus – minėsime ir Prancūzijos demokratijos šventę – Bastilijos paėmimo dieną. Gavus kvietimą į iškilmingą renginį dažnas suklusta ir pradeda svarstyti, kokią aprangą pasirinkti, kaip prisistatyti kitiems šventės dalyviams, kokiomis temomis šnekėti, o kokių – vengti.
Specialistai atskleidžia pagrindines etiketo taisykles, kurias verta įsiminti, jei planuojate dalyvauti svarbiuose verslo renginiuose ar susitikimuose.
Pasiruošimo renginiui pradžia – namų darbai
Dar vaikystėje girdėjome tėvų sudrausminimus nekalbėti pilna burna, mandagiai padėkoti už įteikiamas dovanas, tačiau kaip elgtis didelės svarbos verslo renginiuose – tėvai nemokė. Ekspertai sutaria, jog renginių etiketo taisyklės gali varijuoti priklausomai nuo renginio pobūdžio, jo laiko ir šalies, kurioje renginys vyksta, tačiau kiekvienas į renginį atvykti gali jau iš dalies jam pasiruošęs.
Etiketo žinovės Indrės Sapagovaitės-Briedelienės teigimu, kvietimas – tai pirmasis informacijos šaltinis apie verslo renginį, tad jame pateikiamą informaciją reikėtų įvertinti atidžiai.
„Pagal etiketą svarbus žingsnis yra tinkama reakcija į kvietimą – savalaikis atsakymas kvietime nurodytu kanalu, nepriklausomai nuo to, ar planuojate dalyvauti, ar ne, yra būtinas. Kita ne mažiau svarbi dalis yra papildoma informacija, kuri pateikta kvietime – tai programa, aprangos kodas ar kitos svarbios detalės“, – dalijasi I. Sapagovaitė-Briedelienė.
Ekspertė priduria, jog kvietime nurodyta informacija dažnai padeda tinkamai pasirinkti ir renginiui skirtą aprangą.
„Atkreipkite dėmesį į renginio progą, vietą ir dienos laiką – šios detalės gali padėti tinkamai interpretuoti nurodytą aprangos kodą, o jei tokio nėra – tinkamai pasirinkti aprangą. Bendrai verslo renginiuose visuomet verta rinktis subtilesnius derinius, kokybiškus audinius ir uždarus batus“, – teigia ji.
Nuo pasisveikinimo iki vizitinių kortelių įteikimo
Nors deramos elgsenos taisyklių renginiuose, pasak etiketo eksperto Armino Lydekos, yra ypač daug, kiekvienas verslo renginiuose dalyvaujantis asmuo privalo žinoti pagrindines pasisveikinimo, bendravimo ir vizitinių kortelių įteikimo normas.
Jo teigimu, bendraujant iškilminguose, didelės svarbos renginiuose, svarbu įvertinti savo ir pašnekovų užimamas pozicijas bei rangą.
„Pasisveikinimo etiketo taisyklės veikia dvejomis kryptimis – žodinį pasisveikinimą inicijuoja žemesnio rango asmuo, o veiksminį – aukštesnio. Verslo renginiuose sutinkant naujus pašnekovus bei su jais susipažįstant yra išmintinga pasikeisti vizitinėmis kortelėmis. Pirmasis vizitinę kortelę įteikia žemesnio rango asmuo. Svarbus ir kortelės įteikimas – paduoti reikėtų pagarbiai, iš rankos į ranką, o priimant kortelę privalu bent trumpai ją peržvelgti“, – patarimais dalijasi A. Lydeka.
Ekspertai sutaria, jog renginiuose, kurie vyksta demokratinėje, išsilavinusioje aplinkoje, šnekėti ir diskutuoti galima įvairiausiomis temomis, tačiau įvardija keletą, kurių verčiau išvengti.
Šnekėti apie savo, o ypač kitų žmonių ligas bei išpažįstamą religiją, pasak eksperto A. Lydekos, yra nerekomenduojama. Vertėtų vengti ir pokalbių apie orą, jei nenorite aplinkiniams palikti įspūdžio, jog neturite apie ką šnekėti, o jūsų pašnekovai – jums neįdomūs.
Svarbus ir kultūrinis kontekstas
Net ir tame pačiame žemyne įsikūrusių valstybių elgsenos bei etiketo normos gali skirtis – štai prancūzai, pasak I. Sapagovaitės-Briedelienės, išsiskiria savo sveikinimosi kultūra.
„Net ir tarptautiniame kontekste prancūzai yra linkę sveikintis susiglaudžiant skruostais – tai svarbu įvertinti ir reaguoti į pašnekovo judesius. Įprasta pradėti nuo dešinės pusės ir neliesti veido lūpomis. Nors prancūzai yra linkę bendrauti palaikant gana artimą atstumą, nereikėtų persistengti, svarbu stebėti, kaip jaučiasi kitas žmogus“, – teigia ji.
Pasak Prancūzijos-Lietuvos prekybos rūmų prezidento Anthony Poullain, Bastilijos paėmimo diena, dar vadinama „La Fête Nationale“, žymi vieną svarbiausių šalies kultūrinių ir istorinių momentų, simbolizuoja laisvės, lygybės ir brolybės dvasią. Šis istorinis įvykis tapo Prancūzijos revoliucijos – judėjimo, iš esmės pakeitusio šalies politinį kraštovaizdį ir įkvėpusio siekti demokratijos idealų visame pasaulyje – pradžia. Ši proga minima ne tik Prancūzijoje, bet ir už jos ribų, organizuojant iškilmingus tarptautinės svarbos renginius – ne išimtis ir kasmetiniai renginiai Lietuvoje.
„Bastilijos dienos minėjimas Prancūzijos-Lietuvos prekybos rūmams turi ypatingą reikšmę, kadangi suteikia unikalią galimybę sustiprinti tarptautinius verslo, ekonominius ryšius. Suburdami verslo bendruomenės narius, valstybės pareigūnus ir kultūros ambasadorius, mes puoselėjame bendradarbiavimo ir tarpusavio supratimo aplinką, ieškome galimybių augimui ir inovacijoms“, – teigia A. Poullain.
Nacionalinės šventės stiprina tarpvalstybinius ryšius
Anot A. Lydekos, Bastilijos paėmimo diena kiekvienais metais suburia itin daug žmonių, ši šventė sulaukia tiek lietuvių, tiek Prancūzijos piliečių susidomėjimo.
„Nacionalinių švenčių proga organizuojami renginiai kuria didelę vertę – suteikia galimybę geriau pažinti kitos šalies kultūrą, tradicijas ir papročius, užmegzti tarpvalstybinius verslo ryšius. Tiesa, dalyvaujant tarptautiniuose renginiuose svarbu suprasti, jog skirtingos kultūros pasižymi unikaliomis bendravimo subtilybėmis“, – teigia A. Lydeka.
Šiais metais Bastilijos paėmimo dienos paminėjimo šventė vyks liepos 14 d., sekmadienį, Vilniuje. Prancūzijos prekybos rūmai kartu su Prancūzijos ambasada Lietuvoje šia ypatinga proga suburs būrį iškilių visuomenės, verslo, kultūros ir meno atstovų.
„Džiaugiamės, kad kasmet paminėti šios Prancūzijos kultūrai svarbios dienos susirenka garbūs visuomenės atstovai, tarpkultūrinio ryšio puoselėtojai. Šiemet prie šventės įgyvendinimo aktyviai prisideda ir bendruomeniški Lietuvos-Prancūzijos prekybos rūmų nariai, renginio rėmėjais tapo – „Lacoste“, UAB „Jotagris“, „Glotera“ ir „LGR Presentations“, „Bleiras Logistics““, – dalinasi A. Poullain.