„Eurovizija“ – ne tik muzikos ir kultūros, bet ir draugų šventė, kai dainų konkurso žiūrėti buriasi bičiuliai.
Kad šventinis vakarėlis būtų vertas 12 balų, prekybos tinklo „Iki“ maisto žinovai kviečia suruošti ir eurovizines vaišes: išreikšti paramą Monikai Linkytei maiste atkartojant jos pasirinktą gintaro spalvą.
„Lietuvių meilė šiam konkursui tokia pat stipri kaip ir keptai duonai, kurios populiarumas neslūgsta jau daug metų iš eilės, ir be kurios neapsieinama dažname vakarėlyje. O praėjusiais metais eurovizinę savaitę patys perkamiausi užkandžiai buvo grietinės ir svogūnų bei voveraičių padažo skonių traškučiai, taip pat universalieji šiaudeliai su druska. Didelio populiarumo sulaukė mūsų specialiai „Eurovizijai“ sukurtas tortas, tad jį gaminome ir šiemet. Pastebime, kad artėjant įvairioms progoms pirkėjai dažniau dairosi ir į gurmaniškesnių produktų lentynas. Į krepšelius jie dedasi įdomesnius sūrius, užtepėles, paštetus, įdarytas paprikas ar alyvuoges“, – pirkėjų įpročius apžvelgia Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Oranžinės spalvos daržovių ir vaisių nauda
Lietuvos atstovė M. Linkytė Liverpulyje žiūrovų simpatijas pelnyti bandys su daina „Stay (Čiūto Tūto)“ ir savo įvaizdžiui pasirinktos gintaro spalvos suknele. Šios spalvos spektras gamtoje ypač platus – nuo švelniai geltonos iki šviesiai rudos, ir Lietuvos atstovė pasirinko ryškų oranžinį toną. Kad nuotaika laukiant M. Linkytės pasirodymo būtų dar šventiškesnė, stalui galima paruošti būtent šio atspalvio užkandžių.
„Iki“ atstovė Vilma Juodkazienė atkreipia dėmesį, kad oranžinės daržovės bei vaisiai džiugina ne tik akį, bet ir organizmą – daugybė maistinių medžiagų juose gali padėti bendrai sveikatai.
„Gausybė antioksidantų, vitaminų, skaidulinių medžiagų ir fitonutrientų, esančių oranžinės spalvos maisto produktuose, naudingi odai, akims ir širdžiai, taip pat gali sumažinti vėžio riziką. Bene geriausiai žinoma oranžinių maisto produktų naudingoji medžiaga – beta karotenas. Jis yra galingas antioksidantas, galintis padėti ne tik akių sveikatai, bet ir atitolinti senėjimą bei apsaugoti odą nuo saulės žalos. Oranžinės spalvos vaisiuose ir daržovėse taip pat gausu vitaminų A ir C, kurie svarbūs imuninei sistemai ir širdies bei kraujagyslių sveikatai“, – pasakoja maisto žinovė.
Gintarinės spalvos „Eurovizijos“ stalas
Neturintys laiko arba nenorintys triūsti virtuvėje gali gintaro spalva nuspalvinti savo vakarą įdėdami minimalų kiekį pastangų.
„Laimei, sodriai geltonos ir oranžinės spalvos vaisių, daržovių ir jau pagamintų patiekalų bei užkandžių netrūksta. Galima paruošti įvairių spalvų sūrių lėkštę, kur pirmuoju smuiku griežtų ryškusis čederis. Taip pat – padėti kelis dubenėlius su šios spalvos traškiais užkandžiais: bulvių traškučiais, krekeriais, riešutais, duonos lazdelėmis. Šiaudeliais pjaustytos geltonos paprikos ir morkos puikiai derės su humusu, kuriam gintaro spalvos suteiks įbertas žiupsnelis ciberžolės. O norintiems sočios vakarienės, puikus variantas – numylėtasis Kyjivo koteltas su traškia gintaro spalvos plutele“, – patarimais dalijasi V. Juodkazienė.
Norintiems pasigaminti kažką naujo šventiniam vakarui patiems, ji siūlo 5 paprastus, bet neprastus receptus, kuriems nereikės nei daug laiko, nei daug ingredientų:
Šviežių abrikosų keksiukai
Reikės: 220 g miltų; 150 g sviesto; 150 g cukraus; 2 arbat. šaukštelių kepimo miltelių; 3 kiaušinių; 8-10 šviežių abrikosų.
Gaminame: Įkaitinkite orkaitę iki 170 °C. Sumaišykite sviestą ir cukrų. Įmuškite kiaušinius, suberkite miltus ir kepimo miltelius. Abrikosus nuplaukite, išimkite sėklas ir supjaustykite kubeliais (kraštinės turėtų būti maždaug 1-1,5 cm). Sumaišykite tešlą su abrikosais. 2 keksiukų formeles išklokite popierinėmis formelėmis. Pripildykite jas iki dviejų trečdalių ir kepkite apie 25 minutes. Mėgaukitės!
Česnakiniame svieste keptos morkos
Reikės: 1 kg morkų; 5 šaukštų sviesto; 4 susmulkintų česnako skiltelių; 1/4 arbatinio šaukštelio druskos; 1/4 arbatinio šaukštelio šviežiai maltų pipirų; susmulkintų šviežių petražolių papuošimui.
Gaminame: Įkaitinkite orkaitę iki 220 °C. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi. Jeigu morkos yra plonytės, tiesiog perpjaukite išilgai pusiau. Jeigu storesnės – išilgai pjaukite į keturias dalis. Keptuvėje ant vidutinės ugnies ištirpinkite sviestą. Sudėkite česnakus ir kepkite maždaug 3 minutes arba kol lengvai paruduos, dažnai maišydami. Labai svarbu nesudeginti česnako. Morkas sumaišykite su česnakiniu sviestu keptuvėje arba supilkite sviestą į dubenį. Gerai sumaišykite. Sudėkite morkas vienu sluoksniu į kepimo skardą. Kepkite 22-30 minučių arba kol morkos suminkštės, lengvai apskrus. Papuoškite šviežiomis smulkintomis petražolėmis. Skaniausios bus dar šiltos!
Prosciutto ir meliono iešmeliai
Reikės: 1/4 (350 g) meliono; 12 riekelių prosciutto kumpio; 12 šviežių baziliko lapelių; 12 nusausintų vyšninių pomidoriukų; aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus.
Gaminame: Naudodami rutuliuką skobimui arba arbatinį šaukštelį, iš meliono išskobkite 12 rutuliukų. Galima melioną supjaustyti ir lygiais nedideliais kvadratėliais. Kiekvieną prosciutto riekelę sulankstykite į netvarkingą ryšulėlį. Ant kiekvieno smeigtuko verkite melioną, prosciutto ryšulėlį, baziliko lapelį ir pomidoriuką. Apšlakstykite aliejumi. Beje, šiame recepte prie kitų ingredientų derėtų ir maži mocarelos sūrio rutuliukai – tiesiog užverkite juos irgi ant smeigtuko. Paprasta ir gurmaniška!
Persimonų ir rikotos „crostini“
Reikės: 2 tvirtų persimonų; 230 ml rikotos sūrio; 1 šaukštelio citrinos žievelės ir 2 šaukšteliai sulčių; 1 šaukštelio medaus; žiupsnelio druskos; 1 prancūziško batono; 1 šaukšto alyvuogių aliejaus; 110 g sviesto; 3 šakelių šviežio šalavijo.
Gaminame: Prancūzišką batoną supjaustykite riekelėmis ir apšlakstykite alyvuogių aliejumi, pagal skonį pabarstykite druska. Dėkite į orkaitę kepti 15-20 minučių, kol lengvai apskrus. Persimonus supjaustykite plonais griežinėliais. Švelniai nuo kotelio nuskabykite šviežio šalavijo lapelius. Įkaitinkite keptuvę ant vidutinės ugnies. Ištirpinkite sviestą ir jį plakite, kol pradės putoti. Į keptuvę suberkite šalavijų lapelius ir apvoliokite juos svieste. Kepkite 3-5 minutes. Jie bus paruošti, kai sviestas pradės ruduoti, o šalavijų lapeliai labai kvepės. Nusausinkite šalavijų lapelius ant popierinio rankšluosčio, o sviestą pasilikite. Į sviestą sudėkite griežinėliais supjaustytus persimonus ir išmaišykite. Troškinkite 3 minutes, tada išjunkite ugnį. Ant kiekvienos batono riekelės tepkite šaukštelį rikotos, uždėkite po vieną ar dvi persimono skilteles, apšlakstykite trupučiu papildomo sviesto ir ant viršaus uždėkite traškų šalavijo lapelį. Patiekite ir mėgaukitės!
Citrinpipirių sparneliai
Reikės: 1 kg vištienos sparnelių; 1 šaukšto kepimo miltelių; arbatinio šaukštelio druskos; 55 g ištirpinto sviesto; 1 šaukšto citrinpipirių; 2 šaukštų citrinų sulčių.
Gaminame: Įkaitinkite orkaitę iki 200 °C. Vištienos sparnelius nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Sudėkite juos į didelį dubenį ir sumaišykite su kepimo milteliais bei puse arbatinio šaukštelio druskos. Kitame nedideliame dubenyje sumaišykite ištirpintą sviestą, citrinpipirius, citrinų sultis ir pusę šaukštelio druskos. Padažu apliekite vištienos sparnelius ir gerai išmaišykite. Didelę kepimo skardą išklokite folija ir ant jos uždėkite orkaitėje įkaitintas groteles. Perkelkite sparnelius ant grotelių ir kepkite 30-35 minutes, įpusėjus kepimui apverskite. Išimkite iš orkaitės ir iškart patiekite.