2025 m. liepos 20 d. Marijampolėje prasidės Grigališkojo choralo savaitė. Tai – tradiciniai grigališkojo choralo kursai, suburiantys šio bažnytinio giedojimo profesionalus ir entuziastus mėgėjus. Kasdienes giedojimo pamokas, dalyvavimą liturgijoje, paskaitas ir dalyvių bendrystę vainikuos kursų vadovo prof. dr. Franzo Karlo Prasslio (Austrija), vargonininko Tomaszo Sokołowskio (Lenkija) ir savaitės dalyvių jungtinio tarptautinio choro „Cantores Montis Pacis“ koncertai Seinuose ir Marijampolėje.
Vilniaus šv. Kazimiero grigališkojo choralo studija šiuos kursus rengia jau daug metų, jie yra tikrai populiarūs ir laukiami. Antai šiemet stovyklos dalyviai taip aktyviai registravosi, kad galimų vietų skaičius gan greitai užsipildė. Nenuostabu, juk čia gaunamos itin vertingos grigališkojo choralo autoritetų pamokos. Ko verti vien pagrindiniai savaitės mokytojai – kiekvienais metais kursų rengėjų kvietimu atvyksta vienas už kitą geresni grigališkojo choralo žinovai.
Šiemet kursų dalyvius į grigališkojo choralo gelmes nardins vienas autoritetingiausių Europos grigališkojo choralo žinovų prof. dr. Franzas Karlas Prasslis (g. 1954). Graco muzikos ir scenos menų universitete jis studijavo bažnytinę muziką, chorinį dirigavimą ir vargonus. Papildomai Eseno universitete pas profesorius Godehardą Joppichą, Johannesą Berchmansą Goeschlį ir Luigi Agustoni gilinosi į grigališkojo choralo paleografiją ir semiologiją. Šis aktyvus grigališkojo choralo puoselėtojas yra paskelbęs daug publikacijų grigališkojo choralo, semiologijos, himnologijos ir bažnytinės muzikos istorijos temomis. Jis – AISCGre (Tarptautinės grigališkojo choralo studijų asociacijos) valdybos narys, vienas naujosios redakcijos grigališkojo choralo Mišių giesmyno – Graduale Novum – autorių ir leidėjų.
Su šios savaitės dalyvių choru ir vargonininku T. Sokołowskiu F. K. Prasslis parengs koncertinę programą, taip pat skaitys paskaitą „Psalmodijos taisyklės Viduramžiais ir šiandien“.
Jaunasis vargonininkas iš Lenkijos, Sandomiero miesto, Tomaszas Sokołowskis šiemet baigė Varšuvos F. Chopino muzikos universiteto Bažnytinės muzikos fakulteto magistro studijas, įgydamas dvi specialybes: liturginės monodijos ir kantoriaus bei dirigento. Tomaszas vadovauja vyrų grigališkajam chorui „Schola Gregoriana Sandomiriensis“, aktyviai dalyvauja liturginėje ir koncertinėje veikloje.
Koncertines programas rengsiantis choras „Cantores Montis Pacis“ gyvuoja jau 20 metų. Pirmąkart jo giesmės suskambo Pažaislio vienuolyne 2006 m. Grigališkojo choralo savaitės metu. Iš čia kilęs ir choro pavadinimas „Taikos kalno giesmininkai“. Chorui vadovauja grigališkojo choralo savaičių vyriausieji mokytojai, o nenutrūkstamai šios savaitės nuo 2006 m. vyko Kaune (Pažaislio vienuolyne), Marijampolėje ir Solemo (Solesmes) benediktinų abatijoje (2010 ir 2022 m.).
Pagal jau nusistovėjusią tradiciją savaitės programa yra formuojama iš dviejų esminių dėmenų: praktinio giedojimo (repeticijos, giedojimas liturgijoje) ir teorinių studijų (paskaitų, seminarų). Čia prie F. K. Prasslio prisijungs ir paskaitas įvairiomis liturgijos, giedojimo, muzikos istorijos temomis skaitys keli savaitės dalyviai. Nuolatinis savaitės mokytojas ir choralistų draugas iš Lenkijos kun. dr. Mariuszas Białkowskis rengia du pranešimus: „IX–XV a. liturginiai muzikiniai rankraščiai ir traktatai bei jų suvokimo ir interpretavimo aspektai“ ir „Agnus Dei kaip muzikinė liturginė forma“. Savaitės liturgijai vadovausiantis kunigas t. Jokūbas Marija Goštautas OP kalbės tema „Dvasinė kelionė Bažnyčios tėvų mokyme“, vargonininkas T. Sokołowskis supažindins su savo tyrimų sritimi ir pristatys pranešimą „Sandomiro seserų benediktinių XVIII a. giesmynų muzikiniai liturginiai aspektai“, Vilniaus šv. Kazimiero grigališkojo choralo studijos narys dr. Giedrius Tamaševičius kalbės temomis „Brigita Birgersdotter – šventoji Europos globėja iš Šiaurės“ ir „Leono XIV pontifikatas – vilties spindulys sutemų gaubiamam pasauliui“, o muzikologė Živilė Stonytė-Tamaševičienė savaitės dalyvius, ypač tik pradedančius pažintį su choralu, mokys grigališkojo choralo pagrindų.
Itin svarbi savaitės programos dalis – Mišių ir Valandų liturgijos giedojimas. Iš liturginių valandų kasdien bus giedamos Rytmetinė, Vakarinė ir Naktinė, parengtos pagal pasaulietiškąjį brevijorių. Kasdienės mišios Marijampolės bazilikoje bus aukojamos prie palaimintojo Jurgio Matulaičio relikvijų – nuostabios akustikos koplyčioje, kur galima puikiai susitelkti maldai ir grigališkojo choralo giesmei. Tradiciškai yra numatytos ir Rožinio bei Mišių transliacijos per Marijos radiją: liepos 21 d., pirmadienį, ir 24 d., ketvirtadienį, nuo 11.30 val. iš Marijampolės bazilikos bus transliuojamos Rožinio malda ir šv. Mišios. Liepos 23 d., trečiadienį, Savaitės dalyviai išvyks į Palendrių šv. Benedikto vienuolyną, kuriame kartu su vienuoliais benediktinais giedos Mišiose, klausysis paskaitų, bendraus su vienuoliais.
Atliepiant nuo Romos iki Marijampolės švenčiamų Jubiliejinių metų skleidžiamą vilties žinią, šiemet savaitės moto pasirinkta vieno lotyniško bažnytinio himno eilutė „In te spem habere“ („Viltimi gyventi“). Šis moto persmelks visą savaitės dalyvių rengiamą koncertinę programą.
Savaitės studijas tradiciškai vainikuos baigiamieji renginiai, šiemet nutiesiantys tiltą tarp Lietuvos ir Lenkijos. Liepos 25 d., penktadienį, 17.30 Seinuose, Lietuvos istorijai itin reikšmingame mieste, Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje numatyta šv. Jokūbo apaštalo šventės dieną giedoti Mišiose, Valandų liturgijoje ir surengti koncertą. Liepos 26 d., šeštadienį, 19 val. Marijampolės bazilikoje vyks tradicinis baigiamasis koncertas, o liepos 27 d., sekmadienį, 12 val. savaitės dalyviai čia giedos iškilmingose Mišiose. Koncertų programoje skambės jungtinio Savaitės dalyvių choro „Cantores Montis Pacis“ (dir. F. K. Prassl) ir vargonininko T. Sokołowskio atliekami grigališkojo choralo, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir kitų kompozitorių vargonų muzikos kūriniai.
***
GRIGALIŠKOJO CHORALO SAVAITĖ MARIJAMPOLĖ 2025
In te spem habere / Viltimi gyventi
Liepos 20–27 d., Marijampolė
Savaitės studijas vainikuos baigiamieji renginiai, į kuriuos kviečiami visi, mėgstantys grigališkąjį choralą ir katalikiškąją liturgiją:
Liepos 25 d., penktadienį, 17.30 val. Seinų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje
Šv. Jokūbo apaštalo šventinės Mišios, Vakarinė liturginė valanda ir grigališkojo choralo bei vargonų muzikos koncertas
Jungtinis Savaitės dalyvių choras CANTORES MONTIS PACIS
Vadovas ir dirigentas FRANZ KARL PRASSL (Austrija)
Vargonininkas TOMASZ SOKOŁOWSKI (Lenkija)
Programoje – grigališkasis choralas, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir kitų kompozitorių vargonų muzikos kūriniai
Įėjimas laisvas
—
Liepos 26 d., šeštadienį, 19 val. Marijampolės Šv. arkangelo Mykolo bazilikoje
Grigališkojo choralo ir vargonų muzikos koncertas
Jungtinis Savaitės dalyvių choras CANTORES MONTIS PACIS
Vadovas ir dirigentas FRANZ KARL PRASSL (Austrija)
Vargonininkas TOMASZ SOKOŁOWSKI (Lenkija)
Programoje – grigališkasis choralas, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Dietricho Buxtehude’s, Felixo Mendelssohno ir Geraldo Nearo vargonų muzikos kūriniai
Įėjimas laisvas
—
Liepos 27 d., sekmadienį, 12 val. Marijampolės Šv. arkangelo Mykolo bazilikoje
Iškilmingos šv. Mišios
Giedos Grigališkojo choralo savaitės dalyvių jungtinis choras CANTORES MONTIS PACIS
Vadovas ir dirigentas FRANZ KARL PRASSL (Austrija)
Vargonuos TOMASZ SOKOŁOWSKI (Lenkija)
***
Savaitės rengėjas – Vilniaus šv. Kazimiero grigališkojo choralo studija
Bendradarbiai: Vilkaviškio vyskupijos pastoracinis centras, Palendrių šv. Benedikto vienuolynas, Seinų miesto savivaldybė
Savaitę finansuoja Lietuvos kultūros taryba