Mišrų ūkį valdanti Griškabūdžio žemės ūkio bendrovė antradienį iškilmingai atidarys naują karvidžių kompleksą su melžimo karusele.
Pasak Griškabūdžio ŽŪB vadovo Petro Puskunigio, šiuo metu į naująjį kompleksą yra pergabenta 210 melžiamų karvių, kurios prie karuselės buvo pratinamos palaipsniui. Šie pasikeitimai buvo didelis stresas tiek darbuotojams, tiek karvėms. „Mokomės ir patys, ir mokome prie naujų melžimo sąlygų gyvulius“, – sakė P. Puskunigis.
Remiantis pasauline pieno gamintojų patirtimi, gan senokai padaryta išvada, jog labiausiai atsiperkanti investicija yra investuoti į karvių komfortą. Būtent į tai ir investavo Griškabūdžio ŽŪB, pasirinkdama GEA koncerno melžimo ir fermos technologijų įrangą taip net pranokdama visus gyvūnų gerovės keliamus reikalavimus.
„Mes ilgai svarstėme, ką daryti, nes prieš 12 metų įrengtiems statiniams jau buvo reikalinga rekonstrukcija. Techniškai viskas paseno, buvo būtinas kapitalinis remontas. Gyvuliams nukrauti reikėjo naujos vietos, tad jei nebūtume pradėję vykdyti šio projekto, ko gero, būtų tekę apsikritai atsisakyti gyvulininkystės“, – pasakojo Griškabūdžio ŽŪB pirmininkas P. Puskunigis.
Dabar bendrovėje pastatytos dvi naujos modernios gyvulių laikymo fermos, kurios kartu talpina 697 karves. Per parą bendrovėje primelžiama apie 27 tonos pieno.
Gyvulių mikroklimato kontrolė šiose fermose vykdoma automatiniu būdu sekant vėjo gūsius ir lietų, papildomas oro srautas įjungiamas automatiškai pasiekus nustatytas vertes, sumažinama žmogiško faktoriaus poreikis bei galimos klaidos klimato kontrolei.
Karvių ėdimo ir poilsio zonos atskirtos, o vienu metu prie šėrimo stalo gali prieiti visi gyvuliai. Žinoma, kad karvės pieno produktyvumas priklauso nuo galimybės laisvai ir daug ėsti, gerti bei netrukdomai ilsėtis. Karvių sveikatingumas ir ruja stebimi „CowScoutI“ daviklių, tad ypač tiksliai ir laiku galima identifikuoti karvių rują ar gyvulių susirgimo riziką.
Priešmelžiminėje aikštelėje įrengtas tvirtas karvių pavarovas, ne tik atskiria atskiras grupes ir pavaro gyvulius, bet ir kaip skreperis nuvalo visą aikštelės mėšlą baigus melžimą. Įrengti vožtuvai galintys nuplauti visą priešmelžiminės aikštelės plotą su jau panaudotu vandeniu, taip užtikrinama švara. Ūkyje visa įranga parinkta ir sumontuota siekiant kuo efektyviau vartoti vandenį ir energiją.
Bendrovėje sumontuota viena iš pačių moderniausių karuselių tipo melžimo technologijų.
ŽŪB Griškabūdis investavo į 50 vietų GEA koncerno melžimo karuselę „AR Performer“. Siekiant išlaikyti pieno kokybę ir karvių sveikatingumą, GEA koncerno melžimo įranga sukonstruota taip, kad gyvuliai būtų melžiami ypatingai švelniai.
Griškabūdžio ŽŪB plėtoja mišrią veiklą: augalininkystę, pieninę gyvulininkystę bei vykdo kitas paslaugas, susijusias su žemės ūkiu.
Gediminas STANIŠAUSKAS (Agroeta)