Stebint sugrįžusių į Marijampolę skaičius, galima teigti, jog statistika išties džiugina, ir labai smagu, kad Marijampolę savo namais renkasi vis daugiau žmonių.
Kalbant apie iš užsienio grįžtančius marijampoliečius, galima daryti prielaidą, kad pirmiausiai jų apsisprendimą lemia emociniai faktoriai: artimųjų, brangių žmonių ir draugų ilgesys. Ne mažiau svarbus aspektas – vaikai. Kiekvieni tėvai susilaukę mažųjų pagalvoja, kaip gera būtų juos auginti saugioje aplinkoje, o Marijampolė būtent tokia ir yra. Kiekvienais metais nuosekliai čia daugėja vietų darželiuose, todėl kasmet vis daugiau vaikų gali į juos patekti, o tėvai gali įsilieti į darbo rinką.
Šiais metais darželiuose netgi liko laisvų vietų. Įvairių būrelių pasiūla Marijampolėje taip pat labai gausi, pradedant menais, sportu, baigiant įvairiais IT būreliais, kuriuos visi norintys gali lankyti pagal savo pomėgius. Taip pat jau ne pirma vasara Marijampolėje vykdomas nemokamas vasaros užimtumas.
Taip pat Marijampolė – kompaktiškas, gražus ir tvarkingas miestas, čia nereikia valandų valandas stovėti automobilių spūstyse, gausu išpuoselėtų žaliųjų erdvių, nuolat gerinama ir infrastruktūra. Netrūksta ir įvairiausių renginių: koncertų, kino filmų, parodų ir kitų pramoginių renginių, o jei norisi dar daugiau – Kaunas pasiekiamas ranka. Duomenys rodo, kad į Marijampolę gyventi atvyksta žmonės ir iš kitų Lietuvos miestų.
Savivaldybė buvo pateikusi anketą, kurioje buvo prašoma reemigrantų atsakyti į klausimus apie grįžimą iš užsienio dabar arba planuojamą sugrįžimą. Daugelis atsakiusiųjų buvo jau sėkmingai sugrįžę. Į klausimą „Kas jus paskatino sugrįžti į Marijampolę?“ dažniausiai pasikartojantys atsakymai buvo: „gražus ir žalias miestas“, „galimybė čia turėti savo namus“, „ilgesys šeimai, draugams ir noras šiltai bendrauti“, „miestas gražėja ir tampa patrauklesnis jaunoms šeimoms“, „pribrendome tiek finansiškai, tiek morališkai“.
Pastebima, kad vis daugiau žmonių domisi sugrįžimo galimybėmis, ir tai rodo atsakymai, kad reemigrantai apsilanko Marijampolės savivaldybės tinklalapio skiltyje „Grįžtu į Marijampolę“, kurioje galima rasti informaciją, kur kreiptis dėl svarbiausių paslaugų ar gauti reikalingą pagalbą. Tačiau ieškantieji informacijos nurodo, kad dažnai dar prireikia ir papildomos informacijos, kaip tinkamai pasiruošti sugrįžimui. Į klausimą „Ar sugrįžimo procesas buvo sėkmingas ir pateisino jūsų lūkesčius reikia kablelio su kuriais grįžote į savo gimtąjį miestą?“ daugelis atsakė, kad „sėkmingai pavyko įsikurti“, „vaikams nekilo jokių adaptacijos problemų“, „pavyko susirasti darbą ir įsijungti į bendruomeninį gyvenimą“.
„Džiaugiamės, kad į Marijampolę sugrįžta vis daugiau emigravusiųjų marijampoliečių ir dar daugiau galvoja apie grįžimą į gimtąjį miestą ateityje. Susitikimai su sugrįžusiais patvirtina mintis, kad jie mato savo ateitį gražėjančioje ir puikią infrastruktūrą sukūrusioje Marijampolėje. Juos labiausiai grįžti skatina čia gyvenanti šeima ir noras, kad vaikai augtų Lietuvoje, galimybės čia susirasti darbą arba kurti savo verslą. Šiais mokslo metais iš užsienio į mokyklas atvyko apie 20 naujų mokinių, kurie pasklido po įvairias bendrojo lavinimo mokyklas. Puiki paskata yra sugrįžusiųjų sėkmės istorijos, išgirsti gerieji pavyzdžiai ir dalijimasis gerąja patirtimi.
Prie gerųjų pavyzdžių sklaidos prisidėjo ir laikraštis „Suvalkietis“, kurio puslapiuose pristatomos gražios sugrįžusių istorijos, kuriomis dalinsimės, kad paskatintume sugrįžti dar daugiau marijampoliečių. Suprantame, kad labai svarbu keistis informacija, siųsti gerąją žinią, kad grįžtančiųjų laukiame ir pagal galimybes prisidėti, kad tas sugrįžimas būtų kuo sklandesnis. Ateityje planuosime ir susitikimus su sugrįžusiaisiais skatinsime burti sugrįžusiųjų bendruomenę, kuri padėtų skleisti informaciją ir savo pavyzdžiu paskatintų sugrįžti dar neatsisprendusius. Linkiu būti drąsesniems bei ryžtingesniems ir planuoti sugrįžimą į gimtąjį miestą. Susitikime ir gyvenkime Marijampolėje“, – kviečia Savivaldybės vicemerė Agnė Pavelčikienė, kuruojanti ryšių su diaspora klausimus.
Džiaugiamės sugrįžusiais ir norime padrąsinti sugrįžti daugiau marijampoliečių, tad kviečiame aktyviai dalintis savo sėkmės istorijomis bei pildyti anketą: https://forms.gle/TSatqv15nvNc46QA7
Kviečiame ieškoti informacijos ir primename, kad ją galite rasti Marijampolės savivaldybės tinklapyje sukurtoje skiltyje „Grįžtu į Marijampolę“ https://www.marijampole.lt/index.php/griztu, o reikiamos informacijos neradus, rašyti el. paštu [email protected]. Tai pat informaciją ir atsakymus į dažniausiai grįžtantiesiems kylančius klausimus bei temines atmintines galite rasti interneto puslapyje www.renkuosilietuva.lt .