Paskutinis Lietuvos miestelis vakaruose. Sūduvių zanavykų Šveicarija. Kraštas stūksantis piliakalnių viršūnėse.
Tokiais epitetais nuspalvinamas pasakojimas apie Sudargą. Kalnų ir piliakalnių žemę. Iš čia atsiveria nuostabūs vaizdai į tekantį Nemuną.
Anot 1936 m. šaltinių, „Tenai, pačiuose Lietuvos vakaruose, ten, kur Nemunas susiduria su Vokietijos siena, ant aukšto kalno yra paskutinis lietuvių miestelis vakaruose – Sudargas.
Jei įlipsi į Sudargo bažnyčios bokštą, tai šiaurėje išvysi Tauragę. Vakaruose atsivers vaizdai į Rytprūsių miestelius. O rytuose, kiek akys užmato, zanavykų lygumos. Plokščiai, Gelgaudiškis, Slavikai.
Ne veltui vietiniai gyrėsi, jog prieš pirmą pasaulinį karą girdėjo trijų karalysčių gaidžius: Lenkijos, Maskolijos ir Prūsijos. Dabar gamtos grožio žinovai pripažįsta, kad Sudargas – tai sūduvių Šveicarija.
Senovės raštuose Sudargo vardas neatsiejamas nuo pirmųjų kunigaikščių. Ištisus šimtmečius vietovė buvo nuolatinė kovų arena. Kovų tarp rytų ir vakarų. Net ir Sudargo krašto vietovardžiai daug ką paaiškina:
Vorpelis – aukščiausias kalnas prie Nemuno. Raguva – kalnas su gilia dauba ir šlaitu. Dauboje manoma buvo šventykla ir aukuras. Prancūzbalis – bala, kurioje žmonių pasakojimu guli palaidota daugybė Napoleono karių.
Sudargas – žymiausias kontrabandininkų ir knygnešių centras. Čia gyveno, čia mirė Lietuvos knygnešių tėvas Sederavičius. Čia 1932 m. jam pastatytas paminklas.
Sudarge stovėjo dvi pasienio sargybų eilės. Pergyvenęs daug karų ir sukilimų tarpukaryje miestelis atsidūrė lietuvių rankose. Vietovė nedidelė, bet jauki. Pirmoje Lietuvos Respublikoje čia veikė pašto skyrius, trys bažnyčios (evangelikų, katalikų ir žydų). Vietiniai ligoniai turėjo savo gydytoją ir vaistinę. Veikė dvi mokyklos, vyravo intensyvi prekyba. Garlaiviai Nemunu plaukdavo tris kart per dieną.
Vietiniai lietuviai pasakojo apie nykstančius prūsus ir vokiečius bei linksmai rimuodavo posmelį: „O ir šišon auf dem Berge/ Dratata dratata/ Mūsų mielajam Sudarge/ Dratata dratata/ Skersprūsių liko tik biškį/ Onkelis ir moteriškė“.
Miestelyje lankydavosi Martynas Jankus ir legendinis Vydūnas. Čia vyko evangelikų liuteronų pamaldos. Čia sugyveno skirtingos religijos ir tautybės.
Tomas Sušinskas