UAB „Vilkaviškio vandenys“ centralizuotai teikia vandentiekio ir nuotekų tvarkymo paslaugas, kurios pasiekiamos 90 proc. rajono gyventojų. Tačiau dalis gyventojų vis dar nėra prisijungę prie centralizuotos sistemos, nors tokia galimybė yra sudaryta.
Nesijungiama ne tik dėl finansinių sunkumų. Dalis gyventojų geriamuoju vandeniu apsirūpina iš individualių šaltinių – šulinių ar gręžinių, o nuotekas kaupia nuotekų išsėmimo duobėse, rezervuaruose ar valo individualiuose valymo įrenginiuose. Dažnu atveju savarankiškai tvarkomos nuotekos teršia aplinką. Teršalai patenka į gruntinius vandenis ir taip grįžta į nuotekas išpilančių žmonių ar kaimynų šulinius. Tokiu būdu maistui ruošti naudojamas užterštas vanduo.
Tačiau netrukus individualių vandens šaltinių ir nuotekų tvarkymo būdų reikės atsisakyti, nes Aplinkos ministerija ruošia įstatymų pakeitimus, kad prisijungimas prie centralizuotų tinklų taptų privalomas. Griežtesni reikalavimai padės apsaugoti aplinką ir žmonių sveikatą nuo išleidžiamų nuotekų žalingo poveikio. Siekti šių tikslų Lietuva įsipareigojo dar 2004 m. stodama į Europos Sąjungą. Europos Komisija jau senokai atkreipė dėmesį į tai, kad nepaisant gerai vykdomos vandentiekio ir nuotekų tinklų plėtros šalyje, pernelyg lėtai didėja tais tinklais besinaudojančių gyventojų.
Kaip praneša Aplinkos ministerija, Europos Komisijos netenkina nuotekų išsėmimo duobių, rezervuarų priežiūra, individualių valymo sistemų darbas, apskritai, vietinis nuotekų tvarkymas. Būtent dėl to Komisija pradėjo Direktyvos pažeidimo procedūrą prieš Lietuvą, kuriai pasibaigus, jei nebus imtasi veiksmų, šaliai gali grėsti daugiamilijoninė bauda.
UAB „Vilkaviškio vandenys“ dar kartą primena gyventojams, kad jungtis prie centralizuotų tinklų bus privaloma ir Vilkaviškio rajone. Delsiančius prisijungti UAB „Vilkaviškio vandenys“ jau ne kartą yra informavusi, jog tai juos įpareigoja „Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymas“. Vadovaujantis šio įstatymo nuostatomis, gyventojai, kuriems iki sklypo ribos yra nutiestas vandentiekio įvadas ir nuotekų išvadas, privalo per 12 mėnesių prisijungti prie centralizuoto vandentiekio ir nuotekų tvarkymo tinklų.
Nors Vilkaviškio rajone namų ūkiai turi galimybę jungtis prie centralizuotos nuotekų sistemos, vis dar naudojasi nuotekų išsėmimo duobėmis, rezervuarais, kurie dažniausiai yra nesandarūs ir teršia aplinką. Be to, nuotekos nėra periodiškai išvežamos, talpos nevalomos, gyventojai nėra sudarę sutarčių su nuotekų vežėjais, neturi nuotekų vežimą pagrindžiančių dokumentų (kvitų, sąskaitų).
Taip pat atnaujintas sudarytos komisijos darbas, kuri, pakartotinai, patikrintų, ar joje namų valdas turintys gyventojai yra prisijungę prie vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo tinklų, kitu atveju, ar turi sutartis su nuotekų išvežimo paslaugas teikiančiais vežėjais, ar tinkamai eksploatuoja nuotekų surinkimo įrenginius ir kt. Neprisijungusiems prie centralizuoto vandentiekio ir nuotekų tvarkymo tinklų ir netinkamai tvarkantiems nuotekas gyventojams grės baudos. Iš pradžių gyventojai bus įspėjami, o pagal naująjį Administracinių nusižengimų kodeksą, aplinkos teršimas nuotekomis gyventojui gali kainuoti nuo 60 iki 300 eurų.
Delsiantys gyventojai jau dabar raginami susitvarkyti ir nelaukti baudų. Be to, UAB „Vilkaviškio vandenys“ primena, kad iki š. m. rugsėjo 1 d. dar galioja akcija, kai už prisijungimo prie centralizuoto vandentiekio ir nuotekų tvarkymo tinklų projektą nereikia mokėti.
Vilkaviškio rajono savivaldybės informacija