Asbestas yra gamtinis pluoštinis mineralas, netirpus vandenyje, rūgštyse, šarmuose, atsparus temperatūros poveikiui, negaruojantis, neskylantis šviesoje. Asbestą sudaro magnis, magnio silikatai, aliuminis, geležis, kalcis ir silicio oksidai. Visos asbesto atmainos yra pavojingos žmogaus sveikatai, todėl Europos šalyse buvo uždrausta gaminti, prekiauti ir naudoti visų rūšių asbestą ir gaminius bei medžiagas, kurių sudėtyje yra asbesto. Lietuvoje asbestas yra uždraustas nuo 2005 metų.
Asbestas dėl savo techninių savybių (tvirtumo, lankstumo, atsparumo karščiui) ir nesudėtingos bei gana nebrangios gavybos anksčiau buvo plačiai naudojamas įvairiems tikslams: kaip sudedamoji statybinių medžiagų dalis, kaip medžiaga šiluminei, elektros, garso izoliacijai. Jis buvo naudojamas frikciniuose produktuose, tarpikliuose, sandarikliuose ir klijuose, asbestinio cemento produktų gamyboje, statybų pramonėje vamzdynų, katilų šiluminiam izoliavimui, statybiniuose glaistuose, dažuose, grindų plytelėse ir kokliuose, taip pat kaip trinties medžiaga stabdžių ir sankabų dangose. Asbestas buvo naudojamas komerciniuose, pramonės ir gyvenamuosiuose pastatuose, taip pat vagonuose, laivuose, kitose transporto priemonėse. Bet kuriame statinyje, pastatytame iki 2002 metų, gali būti asbesto.
Asbesto turintys statiniai ar gaminiai, kol yra neliečiami, sąlyginai yra saugūs. Tačiau tuos statinius griaunant, o asbesto gaminius ardant ar kitaip apdorojant, aplinkoje pasklinda labai smulkūs akimi nematomi plaušeliai. Dirbant ar būnant netoli pažeistų asbesto turinčių medžiagų, iškyla grėsmė ateityje susirgti asbesto sukeltomis ligomis. Žmogui įkvepiant asbesto plaušelių, jie susminga į kvėpavimo takų audinį, o kadangi asbesto plaušeliai yra atsparūs cheminiam poveikiui ir karščiui, jie plaučiuose išlieka labai ilgai. Nors organizmo apsauginė sistema ir siekia juos suardyti ir pašalinti, tačiau daug plaušelių lieka ir tampa specifinių lėtinių ligų ir vėžinių ligų priežastimi.
Visų rūšių asbestas yra I klasės kancerogeninė medžiaga ir pagal kenksmingumą jis prilyginamas arsenui ir gyvsidabriui bei yra vienas iš pavojingiausių pramoninių teršalų. Nėra nustatytos tokios asbesto plaušelių koncentracijos, kuri būtų saugi, t.y. nebūtų susijusi su padidėjusia rizika susirgti. Jei asmuo yra rūkantis ir yra veikiamas asbesto, plaučių vėžio išsivystymo rizika yra daug didesnė negu atskirai paėmus ir sudėjus rūkymo ar asbesto keliamą pavojų.
Svarbu žinoti, kad asbesto sukeltos ligos išsivysto ne iš karto, bet praėjus tam tikram laikui, kuris gali svyruoti nuo kelių metų iki 30 ar net 40 metų. Todėl saugotis asbesto skaidulų reikia dabar, tam, kad vėliau neišsivystytų asbesto sukeltos ligos.
Nepaisant Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijų, griežtų aplinkosaugos, saugos darbe ir higienos reikalavimų, asbesto aplinkoje yra. Atliekant asbestinių stogų (šiferio) dangų ir kitų gaminių, turinčių sudėtyje asbesto, šalinimo, griovimo ar remonto darbus, BŪTINA laikytis saugaus darbo reikalavimų ir užtikrinti, kad asbesto plaušeliai nepakliūtų į aplinką bei nepatektų į žmonių kvėpavimo takus ir plaučius. Labai svarbu naudoti specialias apsaugos priemones – vienkartinius darbo kostiumus su gobtuvu, kvėpavimo takų apsaugos priemonės (kaukes, respiratorius), batus (be raištelių), nuo kurių galima būtų pašalinti taršą, gali prireikti vandeniui nelaidaus darbo kostiumo (atsižvelgiant į oro sąlygas).
Darbo vietą reikia atskirti arba izoliuoti ir pažymėti įspėjamaisiais ženklais – ATSARGIAI! ASBESTAS.
Vykdydami šalinimo darbaus:
– kiek įmanoma venkite asbestcemenčio dangos (šiferio lakštų) laužymo, trupinimo,
– šalinamus paviršius drėkinkite vandeniu, nupurkškite juos specialiais skysčiais arba užtepkite statybinėmis mastikomis,
– atsargiai pašalinkite šiferio lakštus laikančias vinis ir jas sudėkite į asbesto atliekų konteinerį,
– didesnes asbestcemenčio dangos dalis (lakštus) atsargiai nuleiskite ir sudėkite ant lygaus paviršiaus,
– nenaudokite elektrinių įrankių, nešluokite nuolaužų, atliekų, o valykite drėgnais popieriniais rankšluosčiais arba H kategorijos dulkių siurbliu.
– lakštus sukraukite į asbesto atliekų konteinerį arba apvyniokite dvigubu 250 μm storio polietileno dangos sluoksniu ir pritvirtinę įspėjamuosius asbesto lipdukus išvežkite į pavojingų atliekų surinkimo aikšteles ar jas priimančius sąvartynus,
– nerūkykite,
– negerkite ir nevalgykite darbo zonoje.
Po darbo kruopščiai išvalykite darbų vietą, atsakingai sutvarkykite įrenginius (nuvalykite drėgna šluoste), sudėkite nuolaužas, panaudotas šluostes, darbo kostiumus ir vienkartines kvėpavimo takus apsaugančias priemones bei kitas asbesto turinčias atliekas į asbesto atliekų konteinerius ir (arba) dvigubus polietileno maišus ar apvyniokite atliekas dviem polietileno sluoksniais ir paženklinkite lipdukais.
Nepamirškite kruopščiai nuvalyti nuo batų bet kokius nuosėdų pėdsakus bei nusiprausti po dušu.
Jokiu būdu negalima asbesto atliekomis užkloti kelio duobių ir įvažų. Sodybų su asbestcemenčio šiferio stogais savininkams nerekomenduojama naudoti lietaus vandens nuo šių stogų skalbti, praustis ar grindims plauti.
Marijampolės savivaldybės administracijos informacija