Nuo Naujųjų elektrai pabrangus maždaug 15 proc., net 70 proc. šalies gyventojų pasiryžę keisti vartojimo įpročius ieškodami įvairių elektros sutaupymo variantų. Tai parodė bendrovės „Spinter tyrimai“ reprezentatyvi gyventojų apklausa, gruodžio mėnesį atlikta alternatyvios elektros tiekimo bendrovės „Elektrum Lietuva“ užsakymu.
„Daugumos gyventojų ryžtą keisti elektros vartojimo įpročius galima vertinti dvejopai. Iš vienos pusės, racionalūs taupymo sprendimai visuomet yra sveikintini – švaistyti elektros energiją ne tik finansiškai nenaudinga, bet ir kenksminga aplinkai. Kita vertus, kai kuriuos gyventojus 15 proc. šuolis paskatins rečiau naudotis patalpų apšvietimu ar elektros prietaisais net ir tais atvejais, kai patogumo vardan to norėtųsi. O tai jau kenkia kasdienio gyvenimo komfortui“, – pastebi „Elektrum Lietuva“ direktorius Martynas Giga.
Pasak jo, natūralu, kad daugelis gyventojų nenori išvysti gerokai didesnių skaičių savo sąskaitoje už elektrą – tai jau antras elektros kainos šuolis per pastaruosius dvejus metus. 2019 metų pradžioje elektra taip pat brango vidutiniškai 15 proc.
Elektros taupymo būdai
Absoliuti dauguma tyrimo dalyvių nurodė pabrangus elektrai pasirinksiantys ne vieną, o bent kelis taupymo sprendimus.
46 proc. tyrimo dalyvių į klausimą, ar elektros pabrangimas turės įtakos jų įpročiams namuose, atsakė, kad nuo šiol jie nepaliks be reikalo įjungtų elektros prietaisų ir ieškos kitų „neskausmingų“ taupymo būdų. – Tai dažniau daryti ketina vyriausio amžiaus respondentai ir rajonų centrų gyventojai. Aplinkos ministerijos duomenimis, vidutinio dydžio namų ūkyje net 75 proc. elektros energijos įvairūs prietaisai išnaudoja ne aktyviai veikdami, o būdami palikti įjungti budėjimo režimu.
31 proc. gruodį atliktos apklausos dalyvių stengsis rečiau apšviesti patalpas, o 27 proc. ketina apskritai mažiau naudotis elektros prietaisais – tokiais būdais savo elektros vartojimą labiausiai keis rajonų centrų gyventojai.
„Kiek mažiau populiarūs elektros taupymo būdai yra savo šeimos narių skatinimas labiau taupyti elektrą bei elektros atsiskaitymo plano peržiūrėjimas – juos žada rinktis atitinkamai 24 proc. ir 15 proc. gyventojų. Pastebėjome, kad privačių namų savininkai kaip alternatyvą įprastiems elektros taupymo būdams vis dažniau renkasi saulės jėgaines – vien pernai saulės elektrą gaminančių vartotojų Lietuvoje padaugėjo 3 kartus. Atsižvelgiant į šias tendencijas, tokių vartotojų augimas neturėtų sustoti“, – sako M. Giga.
Penktadalis savo įpročių nekeis
Vos 21 proc. tyrimo dalyvių tikina, kad didėsiančios kainos neturės jokios įtakos jų elektros vartojimo įpročiams namuose.
Paradoksalu, tačiau taip dažniau linkę galvoti ne tik aukščiausio ir vidutinio lygmens vadovai (26 proc.), bet ir bedarbiai (31 proc.), namų šeimininkės (35 proc.), taip pat žemiausias pajamas, iki 200 Eur vienam namų ūkio nariui, gaunantys asmenys (38 proc.).
Pastarąjį kartą elektra vartotojams brango 2019 metais, prieš tai ji brango 2013 metais, vėliau kasmet pigo.