Augintinio emocinė gerovė yra ne mažiau svarbi nei jo fizinė būklė ir sveikata. Žinoma, šie tikslai dažnai persipina – augintiniui reikia kokybiško maisto, reguliarių vizitų pas veterinarą ir parazitų prevencijos.
Pagalvokite: ar kada nors galėjote jaustis patenkinti, kai buvote itin alkani? Tas pats galioja jūsų mažiems ir dideliems augintiniams, todėl nevalia atsižvelgti tik į fizinius poreikius. Turite sukurti saugią atmosferą ir reaguoti į jų norus, neapsiribojant tik pagrindinėmis reikmėmis.
Ką reiškia augintinio emocinė gerovė?
Kiekvienas šeimininkas turėtų stengtis suteikti augintiniui saugią ir stimuliuojančią aplinką, kurioje jis galėtų elgtis laisvai ir užtikrintai. Taigi, augintinio emocinė gerovė reiškia, kad jūsų mylimas gyventojas jaučiasi laimingas, patenkintas, saugus ir aprūpintas.
Didelę įtaką turi įprasta augintinio priežiūra, tačiau jis taip pat gali jaustis vienišas, jei šeimininkai jam nesuteikia pakankamai dėmesio. Nuobodulys taip pat gali būti itin opi problema, dėl kurios augintiniai neretai pradeda elgtis nenuspėjamai ir nepriimtinai. Pavyzdžiui, katės gali pradėti draskyti baldus, o paukščiai – pešiotis savo plunksnas. Jei augintinio emocinė savijauta prasta ilgą laiką, jį taip pat gali kamuoti depresija.
Kaip pastebėti, kad augintinis nesijaučia gerai?
Skirtingos gyvūnų rūšys savo suprastėjusią emocinę būklę išreikš kitaip. Šie požymiai gali būti bendri daugeliui gyvūnų, tačiau verta pasidomėti apie jūsų augintiniui būdingus simptomus:
- Apetito pokyčiai – augintinis gali nustoti valgyti arba valgyti daug daugiau nei įprastai.
- Dažnas inkštimas ar kitokių garsų skleidimas.
- Augintinis gali būti apatiškas, nereaguoti į jūsų bandymus žaisti ar sudominti jį skanėstais.
- Destruktyvus elgesys taip pat gali būti emocinės būklės išraiška.
Kaip pagerinti augintinio emocinę gerovę?
Šie patarimai padės užtikrinti augintinio emocinę savijautą:
1. Pagrindinė priežiūra
Užtikrinkite, kad augintinis fiziškai jaustųsi prižiūrėtas ir mylimas. Tai apima tinkamą mitybą ir reguliarius sveikatos patikrinimus. Taip pat nepamirškite smulkesnių darbelių gyvūnų priežiūroje: higienos poreikių ir kailio priežiūros. Įvairios gyvūnų prekės padės užtikrinti, kad augintinis gautų visas reikalingas maistines medžiagas ir galėtų įvertinti jūsų tolimesnes pastangas.
2. Saugi aplinka
Suteikite augintiniui erdvę, kurioje jis galėtų jaustis ramiai ir ilsėtis. Tai ne tik fizinė erdvė, kurią sukuriame, kaip, pavyzdžiui, minkštas šuns guolis, apsuptas jo mėgstamiausiais žaislais. Svarbu atsižvelgti į įvairius dirgiklius ar garsus, kurie augintiniams gali būti nemalonūs.
3. Dėmesys ir socializacija
Augintiniams itin svarbu turėti pakankamai užsiėmimų. Kartais įvairius interaktyvius žaislus jie gali naudoti ir patys, o tai padeda, kai šeimininkai negali skirti pakankamai laiko. Žinoma, tai nereiškia, kad galite ignoruoti augintinį ir suteikti jam mažiau dėmesio. Laiko žaidimams su augintiniu skirkite kiekvieną dieną.
4. Skatinkite jų natūralų elgesį
Privalu skatinti natūralų augintinio elgesį, o ne jį slopinti. Pavyzdžiui, katės itin mėgsta draskyti, ir šio įpročio tikrai nepavyks sustabdyti. Štai kodėl šeimininkai privalo parūpinti stabilią ir tinkamo dydžio draskyklę. Katinas galės patenkinti savo poreikius, o jūsų baldai liks sveiki. Triušiams itin patinka kasinėti, tad jų erdvėje galite sukurti tam tinkamas sąlygas, pavyzdžiui, pripildydami kartoninę dėžę šienu ir leisdami augintiniui tyrinėti.
5. Reaguokite į pasikeitimus
Visada svarbu atsižvelgti į augintinio elgesį ir reaguoti į streso ar nerimo požymius. Tokius pasikeitimus neretai įtakoja gyvenimo būdo pasikeitimai. Pavyzdžiui, naujo augintinio atvykimas gali jūsų ilgamečiam draugui sukelti daug emocijų. Augintinis taip pat gali reaguoti į jūsų nuotaiką ir į tai, kaip su juo elgiatės tuo metu.
6. Būkite kantrūs
Gerbkite augintinio norus ir emocinę būklę, ypač kai jis bando prisitaikyti prie pasikeitusių aplinkybių. Svarbu kantriai laukti, kol augintinis įvertins jūsų pastangas.
Tokios situacijos pavyzdys – neseniai į savo namus priėmėte augintinį. Galbūt norite iškart su juo žaisti ir išreikšti savo meilę. Žinoma, kai kurie augintiniai greitai prisitaiko prie naujų šeimininkų, tačiau kitiems gali prireikti daugiau laiko jumis pasitikėti. Tad jeigu augintinis kurį laiką nenori su jumis bendrauti, duokite jam erdvės ir leiskite jaustis saugiai bei patogiai.