2011 metais tapau viena iš tų, kuriai teko patirti artimo žmogaus savižudybę. Prireikė penkių metų suvokti, jog nesu tokia viena.
Lietuvoje kasmet nusižudo apie 1000 žmonių. Suicidologų vertinimu tai emociškai ir psichologiškai paveikia apie 10 savižudžiui artimų žmonių. Per visą nepriklausomą Lietuvos laikotarpį – tai jau apie 300.000 tokių žmonių, kurie vis dar gyvena sukaustyti stigmos, gėdos ir kaltės jausmų.
Tyla prislegia tuos, kurie pasirenka savižudybę ir kaip palikimas lieka tiems, kurie pasilieka. Būtent asmeninė patirtis ir vidinis pojūtis, jog laikas apie tai kalbėti, atvedė mane į patirčių konferenciją TEDxVilnius 2016. Prieš metus pasidalinta asmeninė istorija „Apkabinimo galia“, liečianti visą mūsų šalį, tapo daugiausia peržiūrų sulaukusia kalba.
Beveik 300.000. Toks skaičius žvelgiant į statistiką atrodo lemtingas ir reikšmingas. Tad nepaleidžiant įkvėpimo ir matymo, jog tai svarbu ir aktualu mūsų šalies žmonėms, sukurti trys specialūs video pokalbiai su psichologais. Tai geriausi šios srities specialistai Lietuvoje. Jie nuoširdžiai ir jautriai dalinasi savo įžvalgomis šia tema. Paulius, Valija ir Nida liečia tris skirtingas priežastis, kodėl mūsų visuomenėje vis dar sunku kalbėti apie savižudybę šeimoje. Visi video turi ir vertimą į gestų kalbą.
Visuomenės požiūris į savižudybę. Savikliova. Nepasitikėjimas aplinkiniais.
Šių video pokalbių tikslas – mažinti esamą stigmą ir padėti suprasti, ką išgyvena šalia esantis. Jie skirti kiekvienam. Tam, kuris buvo ar yra ties riba. Tiems, kurie buvo palikti čia. Bei tiems, kurie nežino, kaip padėti ar reaguoti į šalia esančius savižudiškų minčių turinčius ar savižudžių artimuosius.
Vidinė kančia gali užklupti kiekvieną iš mūsų. Nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, profesijos ar socialinės padėties. Kalbėkime ir kalbėkimės apie tai, kas slegia. Išgirskim.
Su pagarba ir nuoširdžiais linkėjimais,
Jurgita Jurkutė – Širvaitė
LR Prezidentės inicijuotos kampanijos “Už saugią Lietuvą” ambasadorė