Degančios medienos granulės gali pakeisti jūsų elektrinę krosnį ir tiekti šilumos tiek, kiek norite ar galite sau leisti. Ir nors ji yra mažiau efektyvi nei elektrinė krosnis, ji yra tokia pati arba efektyvesnė nei kiti įprasti šilumos šaltiniai, tokie kaip nafta, gamtinės dujos, propanas ir anglis. Tai reiškia, kad kažkas turi būti negerai. Žinoma, gali būti lengva būti žaliam, bet paprastai tai nėra paprasta. Žalios spalvos lygtys paprastai tampa sudėtingos. Pridėkime prie skaičiavimo kitas granulių šilumos problemas: ekonominį efektyvumą, taršą ir tvarumą.
Ar granuliniai katilai yra ekonomiški? JAV Energetikos informacijos administracija apskaičiavo, kad šildymo granulėmis kaina yra tarp anglies ir gamtinių dujų ir gerokai mažesnė už naftą, propaną ar elektrą. Tai reiškia, kad BTU už dolerį šildymas granulėmis laikomas ekonomišku. Panašu, kad į PAV skaičių neįtrauktos granulinės krosnelės eksploatavimo išlaidos (juk tai yra elektriniai prietaisai), vidutiniškai 10 eurų per mėnesį. Pradinės vieneto pirkimo ir įrengimo išlaidos yra didelės, jas reikia reguliariai prižiūrėti, o didėjanti granulių paklausa ir mažėjanti pasiūla didina išlaidas – tai, ką reikia atsižvelgti į ekonomiškumo formulę. Kiek laiko užtruktų, kad susigrąžintumėte investicijas? Tai priklauso nuo to, ką perkate, kaip jį naudojate, ką jis pakeičia, ir jūsų vietinių komunalinių paslaugų tarifų.
Ar jie švarūs? Be jokios abejonės, granulinės krosnys siūlo didžiulius patobulinimus, palyginti su malkomis kūrenamos pirmtakės. Jie dega daug švariau nei malkinės krosnys, bet mažiau nei dujinės krosnys. Kietųjų dalelių (pagalvokite apie astmą ir alergijas bei kitas kvėpavimo takų problemas), kancerogenų ir anglies monoksido kiekis, išsiskiriantis deginant granules, yra tik dalis to, kiek kūrenant malkomis, net naudojant naujesnes EPA sertifikuotas malkas krosnis. Tiesą sakant, EPA mano, kad granulių krosnelių išmetamų teršalų kiekis yra pakankamai mažas, kad joms net netaikomas sertifikatas. Medienos granulės gaminamos iš supresuotų pjuvenų, žievės ir kitų medienos likučių. Jie taip pat gali būti pagaminti iš kukurūzų, sojų pupelių, riešutų kevalų, vyšnių kauliukų ar žemės ūkio „atliekų“, o krosnys skiriasi priklausomai nuo to, ką norite kūrenti (yra galimos malkinės, kukurūzų ir kelių kuro krosnių).