Dažnai gyvenime ieškome kažkokių būdų palengvinti savo kasdienybę. Užplūstančios neigiamos emocijos gali būti skausmingas ir nemalonus reiškinys, todėl kiekvienas surandame būdų, kaip jausmus užgožti. Valgymas – vienas iš pasirinkimų. Kokie pagrindiniai požymiai būdingi emociniam valgymui?
Valgote veikiau iš impulso, o ne dėl fizinio alkio
Vienas iš būdų, kaip atskirti fizinį alkį nuo emocinio – stebėti savo elgseną. Ar ruošiatės valgiui, nes kūnas siunčia alkio signalus arba žinote, kad šie netrukus pasireikš? Kitu atveju, ar esate labiau linkę mėgautis maistu kaip tam tikru atlygiu? Vienas pagrindinių ženklų, kad Jūsų gyvenime pasireiškia emocinis valgymas yra negebėjimas suvokti savo jausmų, su jais susitvarkyti, juos skandinti alternatyvose. Neretai tam tikros rūšies maistas patampa ramybės šaltiniu, kai esame streso būsenoje, patiriame daug nerimo, o pats procesas yra greitas, be to, nelabai skiriame laiko pasimėgauti valgiu. Tokioje situacijoje svarbu atminti, kad profesionalai – geriausia pagalba. Psichoterapeutai, besispecializuojantys valgymo sutrikimų srityje, reikalui esant ir dietologai (pavyzdžiui, “Calorycare” specialistai) gali padėti spręsti šią problemą iš pamatų.
Maisto pasirinkimas paremtas komfortu
Kita ryški indikacija – maisto pasirinkimas. Jei vietoj maistingų pasirinkimų, verčiau griebiate greito maisto variantus, tikėtina, kad turite emocinį valgymą. Aišku, jog toks požymis privalo būti pasikartojantis. Neretai žmones vilioja maisto tekstūra ar kvapas, atsiranda staigus poreikis tam tikros rūšies maistui. Tuomet atrodo, kad toks pasirinkimas yra tarsi atlygis dėl emocijų antplūdžio ar net kažkokio pasiekimo. Svarbu tai, kad emociniam valgymui būdingas komforto jausmo kūrimas valgant daugiau nei reikalauja kūnas. Pastebėta, kad su šia problema susiduriantys žmonės neapsistoja ties reguliariomis porcijomis, kurios patenkina skrandžio poreikius. Tokie požymiai kartais atsiranda su laiku, o neretai yra atsinešti iš vaikystės, kuomet dažnas individas buvo mokytas, kad su geru elgesiu galima užsitarnauti komfortiško maisto porciją.
Po valgio jaučiatės dar prasčiau
Vienas nemaloniausių dalykų, susijusių su emociniu valgymu, yra dar labiau sutrikusios emocijos. Nors iš esmės logiška, kad skandindami savo emocijas su kažkokia taktika bent jau turėtume tai pasiekti, realybė yra visai kitokia. Dauguma emocinių valgytojų susiduria su dar didesnėmis nuotaikų kaitomis. Viena iš priežasčių gali būti ir maisto pasirinkimas. Dideliu druskos ar cukraus kiekiu pasižymintys gaminiai neretai tik prisideda prie nerimo kėlimo. Kita priežastis – susivokimas. Kadangi visuomenėje vis plačiau skamba patarimai, kaip dailinti savo figūras, o jų sąraše tikrai nesutiksi komfortiško maisto pasirinkimo, emocinis valgymas gali pasirodyti kaip ypač blogas įprotis, kuriuo reikia atsikratyti. Tai ir yra tiesa, tačiau nereikėtų šios elgsenos sieti su fizine išvaizda, veikiau pagalvoti apie savo emocinę sveikatą, kuri tik dar intensyviau blogėja.