Šiuo metu čiaudulys girdėti visur. Pašaliniai išgirdę ,,apči” chorus biuruose, autobusuose ir namuose, dažnai skubiai traukiasi iš mikrobus skleidžiančiųjų kelio.
Tačiau kaip toli pasitraukti yra gana? Daug toliau nei jūs galvojate, arba norite galvoti.
Ilgą laiką žmonės tyrinėjantys čiaudulį, manė, kad lašeliai pasklidę nusičiaudėjus, keliauja tik nedidelį atstumą – galbūt tik keletą pėdų. Tačiau pernai, Masačusetso technologijos instituto (MIT) mokslininkų, nufilmuotas sulėtintas vaizdo įrašas, atskleidė, labiau nerimą keliančią, tiesą. Tos čiaudulio dalelės gali sklisti toli.
Vaizdo įrašas parodo šlykščias detales to, kas atsitinka skysčio mišiniui, kuris yra išspjaunamas, iš žmogaus burnos ir nosies, čiaudint.
,,Naujosios Anglijos medicinos žurnalo” (New England Journal of Medicine), išvados, rodo, kad lašeliai sklinda toliau negu buvo manyta anksčiau, padedami oro gūsio.
Didžiausi lašeliai greitai nusėda (maždaug nuo trijų iki šešių pėdų) nuo žmogaus”, – rašė, vadovaujančioji, Masačusetso technologijos instituto skysčio dinamikos ir ligos perdavimo laboratorijos tyrėja, Lydia Bourouiba.
,,Mažesni ir garuojantys lašeliai, yra įkalinti besisukančiame debesyje, ir lieka pakibę ore,” – sakė Bourouiba, ,,ir per kelias sekundes ar kelias minutes, gali apkeliauti kambarį ir nusileisti (iki 19-26 pėdų) toliau.”
Tuomet, kokia apsauga yra geriausia, prieš netolimo čiaudulio debesies, sukeltą taršą?
,,Jūs negalite pabėgti. Viskas baigta, prieš jums pajudant,” – sakė Skotas Davies (Scott Davies), Mineapolio gydytojas, kuris specializuojasi kvėpavimo takų ligų gydyme. ,,Tai, čiaudinčio asmens atsakomybė to išvengti.”
Žana Pfeifer (Jeanne Pfeiffer), infekcijos kontrolės espertė ir Minesotos slaugos mokyklos universiteto docentė, rekomenduoja čiaudintiesiems iš anksto palikti erdvės.
,,Mes sakome, kad atstumas yra kliūtis”, – sakė ji. ,,Kai kažkas nesijaučia gerai, bet jie nelieka namie, mums patinka laikytis trijų metrų atstumo.”
Čiaudulys gali keliauti 100 mylių per valandą greičiu, pagal kai kuriuos skaičiavimus. Ir čiaudulio jėga? Na, to nereikėtų nuvertinti. Davies, teigia, kad nors tai labai reta, kai kurie žmonės buvo sužeisti dėl stipraus čiaudulio.
,,Galite susilaužyti šonkaulį čiaudėdami”, – sakė jis.
Portalas: washingtonpost.com, nuotrauka iš ,,Getty Images“