SKB branduolys, suprantama, buvo konstravimo skyriai, tad lakoniškai paminėsiu jų kūrimosi istoriją. Konstravimo skyriaus darbo pradžia siekia dar 1960 metus, kai susibūrė Inžinieriaus Algimanto Kičo vadovaujama keleto konstruktorių grupelė, po kurio laiko virtusi trimis konstravimo skyriais.
Pirmajam konstravimo skyriui, nuo jo įkūrimo vadovavo A. Kičas, dirbęs SKB iki 1965 metų. Po jo vadovauti šiam skyriui paskiriamas Eugenijus Ivanauskas, dirbęs šį darbą iki 1969 metų pabaigos, tai yra iki paskyrimo eiti SKB vyriausiojo inžinieriaus pareigas. 1970 metais Pirmojo skyriaus vedėju tampa Eugenijus Židonis ir vadovauja jam iki 1978 metų.
Antrajam konstravimo skyriui nuo 1961 metų vadovavo Povilas Ragauskas. Jam išėjus iš darbo skyriaus vedėju, 1968 metais, tampa vienas iš pirmųjų jaunųjų specialistų – Julius Katkauskas, atvykęs dirbti pas mus po Kauno politechnikos instituto, Mechanikos fakulteto baigimo 1960 metais. Jis skyriui vadovauja iki 1978 metų, bet dėl pablogėjusios sveikatos toliau dirbti, deja, negalėjo.
Trečiajam konstravimo skyriui nuo 1965 metų vadovavo Julius Šolys, baigęs Lietuvos žemės ūkio akademijos Mechanizacijos fakultetą.
Išėjus iš darbo Pirmojo konstravimo skyriaus vedėjui E. Židoniui, taip pat Antrojo skyriaus vedėjui J.Katkauskui, 1978 metų vasario 15 dieną, SKB viršininko įsakymu buvę trys konstravimo skyriai pertvarkomi į du skyrius. Sujungti Pirmasis bei Trečiasis konstravimo skyriai tampa Pirmuoju konstravimo skyriumi, kuriam vadovauti paskiriamas J. Šolys. Antrojo konstravimo skyriaus vedėju paskiriamas Arūnas Adomavičius, beje, tik prieš keletą metų baigęs KPI, tačiau darbe pasirodęs kaip gabus organizatorius. Šiose pareigose jis dirbo iki 1988 metų ir jam pasiūloma užimti Kapsuko MPAG vyr. inžinieriaus pareigas. A.Adomavičių, Antrojo konstravimo skyriaus vedėjo pareigose, pakeitė žinomiausias SKB išradėjas ir racionalizatorius Jonas Augustaitis.
Atsakomybė, darbo užduotys, gaminiai
Kiekvieno SKB konstravimo skyriaus darbas vyko laikantis patvirtintos to skyriaus specializacijos.
Pirmas konstravimo skyrius buvo atsakingas už įrengimų skirtų klampių ir pastos pavidalo bei vienetinių pieno ir mėsos produktų fasavimui ir pakavimui į pergamentą, foliją, laminuotą foliją bei polimerines plėveles konstravimą, komplektuojant juos su grupinio pakavimo automatais. Bazinis automatas, kurio konstrukcijos pagrindu jį modifikuojant kuriami įrengimai, buvo varškės fasavimo – pakavimo automatas ART, skirtas varškei pakuoti briketais.
Antrojo konstravimo skyriaus specializacija – įrengimų skirtų klampių ir pastos pavidalo bei vienetinių pieno ir mėsos produktų fasavimui ir pakavimui į termiškai formuojamą polimerinę tarą bei į gatavus polimerinius indelius konstravimas, komplektuojant juos su grupinio pakavimo automatais. Bazinis automatas, kurio pagrindu kuriami automatai, fasuojantys į gatavus indelius buvo lydyto sūrio fasavimo- pakavimo automatas M6 – ARF, pakuojantis porcijomis po 100, 150 ir 200g.
Bazinis automatas skirtas fasavimui į termiškai formuojamą tarą buvo M6 – ORD, pakuojantis grietinę ir majonezą po 200g.
Taip pat būdavo, kad SKB konstravimo skyriai gaudavo užduotis sukurti automatus skirtus fasuoti ir pakuoti kitokius maisto produktus nei nurodyta specializacijoje, tarkim, džemą, žuvies pastą ir pan.
Pagal fasavimo-pakavimo automatų atliekamas technologines operacijas jų konstravimas buvo vykdomas pagal sistemą susidedančią iš šešių dalių:
1.Automatai, fasuojantys produktus briketais.
2.Automatai, fasuojantys produktus į gatavus indelius.
3.Automatai, fasuojantys produktus į termiškai formuojamus indelius.
4.Automatai, fasuojantys produktus į polimerinius maišelius.
5.Automatai skirti stambių gabalinių produktų sudėjimui į dėžes.
6.Automatai skirti grupiniam fasuotų produktų sudėjimui į transportinę tarą.
Pagal įpakavimo būdą SKB kuriami fasavimo-pakavimo automatai skirstomi į šias pagrindines grupes: Karuseliniai – elektromechaniniai ir elektriniai-pneumatiniai. Atskirais atvejais, pagal poreikį, juose buvo panaudojami vakuumavimo įrengimai bei šiluminės kameros ir kt.
Naujos technikos kūrimo ciklai
Gavus planinę – techninę užduotį konstravimo skyriuose prasidėdavo naujos technikos kūrimo ciklas. Ciklą sudarė šie etapai: Paieškos ir tiriamųjų darbų, techninio pasiūlymo, techninio projekto, darbo projekto, bandomojo pavyzdžio gamyba SKB Eksperimentiniame ceche, tarpžinybiniai bandymai, techninės dokumentacijos koregavimas serijinei gamybai, atsižvelgiant į gautus bandymų rezultatus.
Įvairiuose šio ciklo etapuose būdavo atliekami eksperimentiniai ir maketavimo darbai. Paruošta techninė dokumentacija perduodama gamintojui – Kapsuko maisto pramonės automatų gamyklos darbuotojams. Paskutinis šio ciklo etapas – autorinė priežiūra gaminant pirmąją naujų automatų seriją gamykloje.
Liusė Sakalauskaitė SKB Patentų ir techninės informacijos skyriaus vedėja.
P.S. Visų nuotraukose esančių SKB darbuotojų tapatybės nustatyti, deja, nepavyko, tad publikuojame tik tas pavardes, kurios nekelia abejonių.
Norėdami skaityti daugiau SKB darbuotojų prisiminimų spauskite čia: „Laiko dulkes nubraukus…“.
Vytauto Karsoko nuotraukos ir nuotraukos iš SKB metraščio.
Parengė Vytautas Karsokas