Liepos 19 – ąją Marijampolės kultūros centre susirinko daug uniformas dėvinčių žmonių – Lietuvos probacijos tarnybos pareigūnai, jų socialiniai partneriai – Marijampolės miesto meras, teismo, prokuratūros, policijos, kalėjimo darbuotojai bei savivaldybės įstaigų, GN Samarija atstovai, savanoriai.
Susitikimo tikslas – pristatyti Tarnybą, darbuotojų indėlį, kuriant saugesnę visuomenę, informuoti marijampoliečius apie veiklos rezultatus, pasidalyti sėkmės istorijomis, problemų sprendimų būdais.

Lietuvos probacijos tarnybos direktorius Romas Ostanavičius, sveikindamas renginio dalyvius, dėkojo pareigūnams už sąžiningai atliekamas pareigas, akcentavo bendrystės svarbą.
Kauno regiono skyriaus viršininkė Aistė Pušinaitytė renginio dalyvius informavo apie probacijos aktualijas. Lotyniškas žodis „probacija“ reiškia „mėginimas, bandymas“ ir tapatinamas su antruoju šansu. Kitaip tariant – tai alternatyva laisvės atėmimo bausmei. Nuo 2022 metų liepos 1 dienos tarnyba veikia kaip savarankiška įstaiga, pavaldi LR teisingumo ministerijai (nėra pavaldi Kalėjimų tarnybai, kaip anksčiau).
Probacijos tarnyboje yra septyni teritoriniai skyriai, kuriuose dirba daugiau kaip 400 pareigūnų. Didžiausias – Kauno regiono skyrius, kuris veiklą vykdo ir Marijampolės, Kalvarijos bei Kazlų Rūdos savivaldybių teritorijose.
Asmenų, kuriuos kontroliuoja, prižiūri bei stengiasi grąžinti į visuomenę tarnybos pareigūnai, skaičiai dideli – šiuo metu visoje Lietuvoje bausmę laisvėje atlieka 14 800 asmenų, iš jų Kauno regiono skyriuje 2 700, o gyvenančių Marijampolės, Kalvarijos ir Kazlų Rūdos savivaldybių teritorijose – 377. Kauno regiono skyriaus viršininkė pabrėžė, jog yra laisvėje bausmes atliekančių asmenų skaičiaus didėjimo tendencija, vis daugiau asmenų nuteisiama ne su laisvės atėmimu susijusiomis bausmėmis, atkreiptas dėmesys į tai, kad vis daugėja asmenų, iš kurių atimama teisė vairuoti.
Renginio metu svečiams pristatyta intensyvios priežiūros, mediacijos, parengiamojo darbo prieš paleidžiant nuteistuosius iš kalėjimo, resocializacijos proceso ypatumai, suteikta galimybė susipažinti su probacijos tarnyboje naudojama intensyvios priežiūros įranga.
Vyriausiasis specialistas Ignas Zaveckas papasakojo apie elektroninio stebėjimo ypatumus, pažeidimų fiksavimą ir reagavimą į juos. Visoje Lietuvoje su apykojėmis vaikšto daugiau kaip 1000 probacijos tarnybos prižiūrimų asmenų, Marijampolės, Kalvarijos, Kazlų Rūdos savivaldybių teritorijose – 26.

Taikant bausmes, nesusijusias su laisvės atėmimu, nuteistasis turi galimybę dirbti, gyventi šeimoje, mokytis, įsigyti specialybę, ugdyti socialinius bei profesinius įgūdžius, palaikyti socialinius ryšius, tačiau būna atvejų, kai nuteistieji susiduria su įvairiomis problemomis (darbo, gyvenamojo būsto, socialinių ryšių atkūrimo ir pan.).
Probacijos specialistai, kartu su socialiniais partneriais yra pasirengę padėti į probacijos tarnybos priežiūrą patekusiems žmonėms, net jeigu suklydusieji niekuo nebetiki, atmeta bet kokią pagalbą.
Vyriausioji specialistė Violeta Lekeckienė pabrėžė, kad vis didesnę pareigūnų darbo dalį užima ne nuteistųjų kontrolė, o pastangos spręsti nuteistųjų socialines problemas, siekis motyvuoti juos pozityviems pokyčiams, bendravimo, emocijų valdymo ir kitų įgūdžių ugdymas. Toks probacijos specialistų darbas reikalauja specialių žinių, susitelkimo ir gebėjimų nuteistuosius įkvėpti gyvenimo pokyčiams, motyvuoti prižiūrimuosius keisti netinkamą elgesį. Pastebima, kad nuo pat pirmųjų susitikimų, pareigūnams rodant dėmesį savo prižiūrimiems asmenims, gilinantis į jų problemas, bendravimas lengvėja. Ilgainiui bendraujant atsiranda pasitikėjimas pareigūnais, didėja suvokimas, kad nieko nekeičiant problemos savaime neišsispręs, į priežiūrą pradedama žiūrėti ne kaip į bausmę, o kaip į galimybę keistis, spręsti problemas.
Siekiant nuteistųjų sėkmingos resocializacijos, jiems nuolat organizuojamos įvairios pozityvų užimtumą skatinančios veiklos, asmenys skatinami dalyvauti visuomenei naudingose veiklose, siekti savo gyvenimo pokyčių ir nenuleisti rankų nesėkmės atveju.
Susitikimo metu pristatytos šiuo metu probacijos tarnyboje taikomos elgesio pataisos programos, bendruomenė supažindinta su planuojamomis aprobuoti naujomis programomis. Resocializacijos pareigūnai skatina ne smerkti, o stengtis padėti žmonėms, net jeigu kai kam atrodo, kad pagalbos jie neverti ar nenori.
Nuteistųjų resocializacijai labai svarbus Lietuvos probacijos tarnybos bendradarbiavimas su socialiniais partneriais, kuris padeda probacijos priežiūroje esantiems asmenims įgyti naujų įgūdžių integruojantis visuomenėje, kovoti su priklausomybėmis, todėl probacijos specialistai nuolat stiprina bendrystę su įvairiomis organizacijomis bei ieško naujų bendradarbiavimo būdų, kviečia savanorius prisijungti prie prasmingos ir visuomenei naudingos veiklos.
Renginio metu už nuopelnus ir iniciatyvas pagerbti Lietuvos probacijos tarnybos pareigūnai ir socialiniai partneriai.
Probacijos tarnybos vadovybės padėkos už pagalbą dirbant su nuteistaisiais, sėkmingai integruojant į visuomenę, įteiktos Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkui Eugenijui Biskiui, „Samarija“ gailestingumo namų vadovei Laimutei Rimeikienei, VšĮ „Alfa centras“, savanoriui Simonui Dainauskui.

Lietuvos probacijos tarnyba kviečia visuomenę nebūti abejingais gyvenimo labirintuose pasiklydusiems jų bendruomenių nariams, ne teisti, o suteikti galimybę įgyti pasitikėjimą bei padėti pritapti bendruomenėse.
Jeigu galite savo žiniomis, įgūdžiais, iniciatyvomis prisidėti prie praeityje suklydusių žmonių adaptacijos visuomenėje, kviečiame tapti mūsų socialiniais partneriais, savanoriais. Jaunus žmones, ieškančius prasmingo darbo, kviečiame tapti probacijos specialistais.