Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė dalyvauja Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų tarybos (EPSCO) posėdyje Briuselyje. Vienas iš svarbiausių klausimų, kuriais poziciją išsakė ministrė M. Navickienė – perėjimas į žalią skaitmeninę ekonomiką, kur pokyčiai laukia visų darbo rinkos dalyvių: ir darbuotojų, ir verslų.
„Šiandien Briuselyje ieškome sprendimų, kaip užtikrinti ir ekonomikos augimą, ir darbuotojų saugumą. Kviečiu į šias ir kitas žemyno ateičiai aktualias diskusijas pakviesti dalyvauti ir kandidates į bendriją – Ukrainą ir Moldovą. Suprantame, kad neišvengiamai pereisime į žalią skaitmeninę ekonomiką, kuris leis augti verslams, užtikrins ekonomikos augimą. Tuo pačiu turime galvoti, kaip apsaugoti dirbančius žmones keliant jų kvalifikaciją ar persikvalifikuojant. Siekiant apsaugoti mūsų darbuotojus ir darbo rinką nuo galimo neigiamo pokyčio, pasitelksime RRF lėšas“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Pasak ministrės M. Navickienės, visų pirma, svarbu investuoti į mokymo ir kvalifikacijos kėlimo programas, kad padėtume darbuotojams prisitaikyti prie naujų technologijų ir metodų. Tvirtesnė partnerystė su švietimo įstaigomis, iniciatyviomis užimtumo tarnybomis ir socialiai atsakingomis įmonėmis gali palengvinti vykstantį perėjimą. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas pažeidžiamų grupių, įskaitant vyresnio amžiaus darbuotojus.
Lietuvoje nuo 2024 metų planuojama vykdyti projektą, kuriuo siekiama stiprinti socialinį dialogą. Planuojama analizuoti aktualias problemas konkrečiose šakose, teritorijose ir siūlyti sprendimo būdus per socialinį dialogą bei kolektyvines derybas. Tai atitiktų tarptautiniuose dokumentuose pateiktas rekomendacijas, pvz., Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę apie „Žaliąsias kolektyvines derybas“.
Taip pat numatytos konsultacijos darbovietėse, skirtos efektyviam informavimui, socialinei partnerystei, kolektyvinėms deryboms bei konfliktų sprendimo mechanizmams. Šios konsultacijos turėtų padėti įgyvendinti sąžiningą ir teisingą pereinamąjį laikotarpį link neutralaus klimato poveikio ekonomikai. Be to, jos atitiktų tarptautiniuose dokumentuose pateiktas rekomendacijas, tokius kaip „Žaliosios kolektyvinės derybos“ ar „Demokratija darbe“.
„Labai pritariu idėjai, kad kolektyvinės derybos gali tapti svarbiu žingsniu kovoje su klimato kaita, didinant aplinkosauginį tvarumą ir užtikrinant sąžiningą perėjimą prie klimato neutralumo. Nors Lietuvoje tokia praktika dar nėra plačiai paplitusi, manau, kad tai yra ne tik efektyvus būdas skatinti bendradarbiavimą, bet ir puikus įrankis didinti visuomenės sąmoningumą apie klimato iššūkius. Esame pasirengę palaikyti Europos Sąjungos pastangas skatinti bendradarbiavimą žaliosios pertvarkos kontekste“, – sakė ministrė M. Navickienė.