Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus „Saulėračio“ galerijoje atidaryta paroda ,,Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika“. Paroda, keliaujanti po Lietuvą, skirta sovietų priespaudos laikotarpiu pradėto leisti pogrindinio leidinio „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika“ 50-mečiui pažymėti.
1972–1989 m. sovietų okupuotoje Lietuvoje pogrindyje be pertraukos 17 metų, iki pat Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo, ėjusi Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika – ilgiausiai leistas, plačiausiai pasklidęs, persekiojamos, bet nepalūžusios Bažnyčios simboliu tapęs pogrindinis leidinys. Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika buvo ne tik svarbi pasipriešinimo priemonė, didvyriškas tikėjimo liudijimas, bet ir nuostabus įvairiose pasaulio šalyse gyvenusių laisvę mylinčių žmonių bendradarbiavimo pavyzdys.
Šią istorinę parodą parengė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus darbuotojai. Parodą atidaryme pristatė muziejaus vyresnioji patarėja muziejinei veiklai Ramunė Driaučiūnaitė, kuri papasakojo apie Kronikos leidybos gimimą, pasiaukojamą kunigų, vienuolių ir pasauliečių darbą, slaptą leidinio kelią į Vakarus, sklaidą Vakarų žiniasklaidoje ir vaidmenį kovoje prieš tikinčiųjų ir žmogaus teisių suvaržymus Sovietų Sąjungoje, KGB bandymus susidoroti su pogrindinio leidinio leidėjais ir platintojais.
Atidaryme dalyvavo savivaldybės mero pavaduotojas Artūras Visockis, kuris padėkojo parodos rengėjams ir Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus darbuotojams, kad paroda atkeliavo į Marijampolę ir marijampoliečiai galės susipažinti su Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos leidybos istorija, pasiaukojama leidėjų ir skleidėjų veikla, kadangi šis leidinys buvo svarbi pasipriešinimo priemonė, ženkliai prisidėjusi prie Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo.
Parodą sudaro dvylika stendų, kuriuose pristatomos šešios temos: „Ištakos“, „Turinys“, „Leidyba ir platinimas“, „Kelias į Vakarus“, „Sekimas ir represijos“, „Vakarų žiniasklaidoje ir politikoje“.
Renginyje prisiminimais apie sunkų ir pavojingą šio leidinio rengimą ir platinimą dalinosi vienas iš Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos leidybos bendradarbių – kunigas Ignas Juozas Plioraitis, šiuo metu gyvenantis Marijampolės specialiuosiuose globos namuose.
Atkeliavusia įdomia paroda džiaugėsi ir Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus direktorius Antanas Pileckas bei atidaryme dalyvavę istorikai ir marijampoliečiai, kurie atidžiai domėjosi parodos stenduose pristatyta medžiaga.
Parodos pristatymo renginį vedė Dalė Naujalienė, Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejaus, kuris yra šios parodos organizatorius Marijampolėje, vyresnioji muziejininkė.
Paroda „Saulėračio“ galerijoje veiks iki rugsėjo 10 d., nuo rugsėjo 11 d. iki bus perkelta į Tauro apygardos partizanų ir tremties muziejų, esantį Vytauto g. 29, Marijampolėje. Parodą apžiūrėti bus galima iki spalio 15 d.