Pernai koronavirusui sugriovus visus planus pasilinksminti, šįmet pastarasis pasitraukė į šoną ir leido Marijampolei su griausmu vėl atšvęsti ,,Cukrinio festivalio“ šventę, kuri sutampa ir su Marijampolės 230-imties metų jubiliejumi bei Sūduvos krašto 600-imtų metų minėjimu.
Festivalis prasidėjo savaitės viduryje
Festivalis startavo jau trečiadienį, žymiausių Marijampolės savivaldybės meno mėgėjų kūrybos paroda bei teatralizuota spektakliu ,,Mes mylim Marijampolę“.
Kultūrinė festivalio dalis tęsėsi ir ketvirtadienį, kai nuo pietų marijampoliečiai ir miesto svečiai susirinko į teatralizuotų garsinių pasakų skaitymų sezono atidarymo šventę Vytauto parke, iškilmingai stebėjo atminimo lentos, skirtos Marijampolės burmistrams atidengimo ceremoniją, o vakare išgąsdinti lietaus, sugužėjo į Marijampolės kultūros centrą, kuriame vyko „1/12 DIALOGO“ atviras pokalbis su Arūnu Valinsku, kurį vedė Zigmantas Baranauskas.
Pagrindiniai festivalio renginiai prasidėjo penktadienį: jame nuo ankstyvo ryto J. Basanavičiaus aikštėje šurmuliavo ,,Cukrinis turgelis“ – tautodailės, amatų ir kulinarinio paveldo mugė, smaližius kvietė ,,Cukrinė gatvė“. Netrūko atrakcijų ir mažiesiems, kurie mielai leido laiko atrakcionuose.
Popiet, Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejuje įvyko parodos ,,230 metų Marijampolės savivaldai“ pristatymas, o netoli esančioje Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje – žaidynės ,,Suvalkietiškas žodis“
Meninei akcentai tęsėsi ir Marijampolės kultūros centro dailės ir M. B. Stankūnienės menų galerijose – vyko menininkų, kilusių iš Sūduvos, jubiliejinės parodos ir Marijampolės menininkų kūrybos parodos, atidarymas.
Vis labiau artėjant vakarui, palengva pildėsi ir pagrindinė Marijampolės J. Basanavičiaus aikštė, į kurią pajudėjo ir įstaigų, organizacijų, bendruomenių ir cukrinukų šventinė eisena miesto gatvėmis.
Eisenos dalyviai nestokojo geros nuotaikos bei nebijojo išskirti ir būti pastebėtiems, už ką buvo šiltai sutikti miestiečių.
Gerą nuotaiką palaikė ir renginio vedėjas, LRT žurnalistas Ignas Krupavičius, kuris nufilmavęs nedidelį vaizdo klipą su gausiai susirinkusiais žiūrovais, pažadėjo, kad pastarasis taps LRT laidos ,,Labas rytas, Lietuva“ anonsu.
18 val. įvyko oficialus šventės atidarymas – sveikinimo žodį jame tarė Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda. Meras pasidžiaugė, jog pagaliau galime ir vėl visi kartu susiburti ir paskatino džiaugtis tokiomis akimirkomis, ypač, kai visai netoli už mūsų ir visos Europos laisvę kovojo narsūs ukrainiečiai.
Po sveikinimo kalbų, atėjo laikas ir triukšmingajai daliai: savo muzikinius kūrinius atliko Martynas Kavaliauskas su grupe, aksominio balso savininkė, iš Kybartų kilusi Inga Valinskienė su grupe ,,Vairas“, o vakarą galingai užbaigė efektingas Džordanos Butkutės ir grupės koncertas, kurio metu skambėjo tiek senos, tiek naujos dainos, kurias su atlikėja dainavo daugiatūkstantinė minia.
Penktadienio vakarą baigė dangų nušvietę įspūdingi fejerverkai ir naktinė programa su diskožokėjais.
Šeštadienį minios žmonių plūdo į festivalį
Atsigavus po penktadienio vakaro, šeštadienį, jau 11-ą valandą minios žmonių vėl apsilankė pagrindinėje miesto aikštėje, kurioje vyko linijinių šokių kolektyvų pasirodymai bei senų automobilių paroda ,,Senos mašinėlės“, o kiek vėliau miestą pasveikino ir baikerių klubas ,,Siena“.
Ieškantys ramesnio laisvalaikio praleidimo būdo, užsuko į nuostabų Poezijos parką, kuris kvietė romantiškiems susitikimams.
Parke veiklas pristatė ir dalyvauti įvairiose veiklose kvietė įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos, veikė medžiotojų kiemelis, o gerą darbą atlikti buvo kviečiama paaukojant kraujo Nacionalinio kraujo centro palapinėje.
Patys mažiausieji skubėjo į ,,pasimatymą su cukrinuku“. Jo metu vyko ikimokyklinio ugdymo įstaigų vaikų pasirodymai, demonstruotas spektaklis bei koncertavo „Kotitos Mažyliai“, „Kotitos Pypliai“, „Šok su Sidona“ mažieji ir „Olia lia“ mažieji, o „Mantingos labdaros ir paramos fondo“ kartu su draugais „Marijampolės-lopšelis darželis RŪTA“ vykdė iniciatyvą ,Susikurk gimtadienio skanėstą pats“
Romantiškai pasisveikinti kvietė Marijampolės krašto ir Prezidento Kazio Griniaus muziejaus kūrybinė studija .
Grįžusius į miesto širdį, J. Basanavičiaus aikštę pasitiko tautinių šokių festivalis „JOTVINGIS“.
Jame dalyvavo kolektyvai net iš Panevėžio, Jurbarko, Prienų, Šakių, Elektrėnų, Kaišiadorių, Vilkaviškio ir be abejo Marijampolės.
Festivalio metu iškilmingai ,,Aukso paukšės“ apdovanojimu pasveikintas Marijampolės kultūros centro senjorų liaudiškų šokių kolektyvas „Sidabra“. Jam geriausios kloties linkėjo Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda bei kultūros centro direktorė Rima Striaušienė.
Netoli aikštės, Vilkaviškio gatvėje, daugybė žmonių plūdo išvysti karinės technikos ekspozicijos, o meniško polėkio asmenys keliavo į susitikimus ,,menų parke“, kuriame vyko šokio, muzikos ir teatro pasirodymai.
Kad keliauti pėstute nebūtų per sunku, po miestą važinėjo specialus elektrobusas.
17.00 val. atsigėrus arbatėlės edukaciniame užsiėmime Bulotų namuose, daugiatūkstantinė minia patraukė į labiausiai laukiamą šventės dalį – įspūdingą koncertą.
Jam ištverti, prireikė daug jėgų, todėl žmonės laukdami koncerto mielai vaišinosi karštu maistu, smaližiavo saldumynais ar kitokiais skanumynais, leido pinigus mugėje. O joje akys raibo nuo pasirinkimo: čia buvo galima rasti nuo maisto produktų, iki amatininkų dirbtinių, dailės kūrinių, rūbų, medžio dirbinių ir t.t. Kiekvienam pagal savo skonį.
Scenoje – Lietuvos muzikos žvaigždės
20 val. scenoje pagaliau pasirodė vienas pagrindinių šventės ,,kaltininkų“ – mylimas ir visada laukiamas marijampolietis Saulius Prūsaitis su savo grupe. Jau nuo pirmų akordų, sausakimšai aikštę užpildę klausytojai, linksminosi kartu su atlikėju ir neišsigando net ir aplink aikštę vis tamsėjančių debesų, kurie karts nuo karto prapliupdavo lietumi.
Po įspūdingo S. Prūsaičio šou, pasirodė Lietuvos muzikos scenoje vis tvirčiau besijaučianti atlikėja Jessica Shy su savo grupe. Iš Birštono kilusi dainininkė prisipažino Marijampolėje esanti pirmą kartą ir neslėpė susižavėjimo tokia įspūdinga minia.
Projektuose „2 minutės šlovės“, o vėliau ir projekte „Chorų karai“ dalyvavusi, o vėliau Londone kurį laiką praleidusi mergina, daugiau nei valandos laiko pasirodymu metu atliko žinomiausius savo kūrinius, kurie marijampoliečiams taip pat nebuvo svetimi. Visgi, didžiausio dėmesio sulaukė J. Shy kūrinys ,,Rugpjūtis“, kurį ji atliko kartu su Justinu Jaručiu.
Finaline ir labiausiai laukiama vakaro ,,vinimi“ tapo 2007 metais muzikinę karjerą pradėjusio, tačiau pastaraisiais metais savo piką ir sausakimšas arenas renkančio bei M.A.M.A. muzikos apdovanojimų daugkartinio laimėtojo Justino Jaručio ir gyvo garso grupės koncertas.
Nusivilti čia nebuvo kuo – kiekvienas atlikėjo kūrinys yra puikiai žinomas, todėl klausytojai visus juos atliko kartu su dailininku, filmavo įsimintinas akimirkas.
Pasirodymo metu, kupiškietis nepamiršo ir įvykių Ukrainoje – ragino ir toliau aukoti šiai šaliai, kuri kovojo su agresija.
Valandos trukmės pasirodymas ,,šildė ir glostė“ kiekvieno širdį.
Tiesa, J. Jaručio koncertinei programai einant į pabaigą, netoli scenos įvyko konfliktas ir smurto proveržis tarp kelių asmenų.
Savo profesionalumą pademonstravęs atlikėjas, tuojau pat sustabdė kūrinį bei paragino iškviesti apsaugą. Galiausiai, muzikantas padėjo pareigūnams identifikuoti ir kaltininkus, kurie bandė apsimesti niekuo dėtais, dėl ko J. Jarutis sulaukė pareigūnų padėkos.
Po šio įvykio, trumpą, tačiau svarbią žinutę dar kartą visiems susirinkusiems pasiuntė Justinas Jarutis. Jis pabrėžė, kad negalima toleruoti jokių smurto ar agresijos proveržių, o tokiems asmenims pasiųstas ženklas, kad jie koncertuose lankytis negali.
Nuskambėjus paskutiniams kūriniams, marijampoliečiai ir gausiai miestą užplūdę svečiai, dar ilgai dėkojo Justinui Jaručiui su grupe bei kaip ir visus iki tol koncertavusius šeštadienį, iškvietė bisui.
Vokalistas, dainų autorius, kompozitorius, įvairių muzikinių projektų teisėjas išpildė šį norą, tarsi grąžindamas skolą – koncerto metu atlikėjas atskleidė, jog pernai metais turėjo pasirodyti Marijampolėje per Jonines, tačiau dėl įvykusios audros tąkart teko nutraukti koncertą.
Ištvermingiausi liko linksmintis naktinėje muzikos programoje, kartu su naktinio klubo ,,Lūna“ diskožokėjais.
,,Cukrinis festivalis“ pasibaigė sekmadienį, šv. Mišiomis už miestelėnus Šv. Arkangelo Mykolo bazilikoje, kurių metu giedojo Č. Sasnausko choras.
Medžioklės gerbėjus pakvietė Lietuvos medžioklės ragų šaukinių konkurso dalyvių koncertas, o nespėję apsilankyti mugėje, iki pietų skubėjo įsigyti paskutinius pirkinius bei grožėtis mieste jau keletą dienų vykstančiu oro balionų konkursu.
Penktadienio renginių fotogalerija
Šeštadienio renginių fotogalerija