Praėjusią savaitę Marijampolės profesinio rengimo centre pasibaigė sutarčių pasirašymas su įstojusiais, kurie 2020-2021-ųjų mokslo metus pradės jau rugsėjo 1-ąją. Tiesa, Centre vis dar laukiama daugiau stojančiųjų, nes šią savaitę startavo papildomas priėmimas.
Centro direktorius Gražvydas Juodišius džiaugiasi, kad dar neprasidėjus papildomam stojimui, jau beveik pasiektas naujųjų mokslo metų tikslas ir visos profesinio mokslo programos sulaukė susidomėjimo, o kai kurias netgi pretendavo du stojantieji vienai valstybės finansuojamai vietai.
„Džiaugiamės, kad mūsų abiturientai stoja pakankamai stipriais vidurkiais. Iš tiesų šitą tendenciją matome jau trejus-
ketverius metus,“ – Centro mokinių pasiekimais džiaugiasi direktorius.
G. Juodišius taip pat pasakojo, kad nuolat stebimi statistiniai duomenys apie tai, kaip sekasi įsidarbinti buvusiems Marijampolės profesinio rengimo centro mokiniams. „Pagal Užimtumo tarnybos rodmenis, Marijampolėje kol kas turime šalyje mažiausią nedarbą. Tai, iš esmės, šioks toks rodiklis, kad tuos darbus vykdome tikrai neblogai. Pagal įsidarbinimo stebėsenas, matome, kad įsidarbinimo skaičius yra didėjantis paskutinius 3-ejus metus“.
Daugiau apie Marijampolės profesinio rengimo centro stojimų rezultatus, tolimesnius siekius ir planus skaitykite interviu su Centro direktoriumi G. Juodišiumi:
Kai kalbėjome praėjusių mokslo metų pabaigoje, sakėte, kad tikitės naujiesiems mokslo metams surinkti 1000 naujų mokinių. Ar pavyko pasiekti tokį tikslą?
Pirmas etapas parodė, kad labai nedaug trūksta. Šiai akimirkai esame pasirašę per 870 naujų sutarčių pirminio ir tęstinio profesinio mokymo programoms. Prie viso to dar yra 9-10 klasės, todėl bendroj sumoj yra 945 asmenys, kurie naujuosius mokslo metus sutiks Marijampolės profesinio rengimo centre.

Praktiškai labai nedaug trūksta, o kadangi prasideda dar papildomas ir priėmimas, tai optimistiškai tikimės, kad įgyvendinsim planą, kuris šiai dienai yra 1070 naujų mokinių Centre, pradėsiančių mokytis nuo rugsėjo 1-osios.
Žvelgiant į ankstesnių metų statistiką, kiek mokinių tikitės sulaukti per papildomus stojimus?
Labai įvairiai būdavo, metai pakankamai įvairūs, bet atsižvelgiant į šių metų priėmimą, tai stojimas tikrai labai intensyvus.
Turime tikrai be proto daug skambučių nemokamu konsultaciniu telefono numeriu. Matom didžiulį susidomėjimą tiek pirminio, tiek tęstinio profesinio mokymo programoms.
Iš tikro džiugu, kad šiais metais, po truputį atsiranda ir kitos alternatyvos, tai yra modulinės programos, kai gimnazijos klasių mokiniai besimokydami bendrojo ugdymo dalykų savo mokykloje gali pas mums pasimatuoti vieną ar kitą modulį, ko pasėkoje tai gali būti labai geras startas renkantis profesinio mokymo programą ar stojant į aukštąjį mokslą.
Užsiminėte apie nemokamą numerį. Papasakokite, ar pasiteisino šis projektas?
Nuo birželio 1-osios sprendimas buvo primatas dėl nemokamo konsultacinio numerio pasiteiravimui. Dėl karantino didelė dalis mokinių nuotolinį stojimą daro per LAMA BPO centralizuotą priėmimo sistemą, tai iš esmės tikrai manau numeris buvo viena iš tų priemonių, kuri padėjo lengviau įstoti. Stojantiesiems reikia ir pasikonsultuoti, ir pasikalbėti.
Džiugu, kad mūsų specialistų komanda su šiokio tokiom problemom, bet įveikė šį iššūkį, aišku turim išvadų ir kitiems metams, bet džiugu, kad tobulinam savo veiklą ir mokomės tiek iš savo klaidų, tiek iš savo sėkmių.
Jau galima matyti stojimo rezultatus. Papasakokite, kokios programos šiais metais populiariausios? Kokias naujienas siūlote stojantiesiems?
Tikriausiai, tai ką reikėtų išskirti, pradedant nuo pirminio (po 10-ies klasių), tai kaip ir kiekvienais metais, tradiciškai automechanikai turi tam tikras tendencijas, šiai dienai į 27 laisvas vietas turėjom per 50 prašymų. Taip pat labai populiarus statybos sektorius: apdailininko, kelininko, melioratoriaus profesijos.
Taip pat startavo naujos specialybės, pavyzdžiui automatinių sistemų eksploatavimo mechatroniko, tai čia matome susidomėjimą. Ši specialybė susijusi su robotika, todėl ypatingai Marijampolės miesto bendrojo ugdymo mokyklų neformaliojo švietimo būrelių tęstinumas jaučiasi. Ateina, iš tikro, labai motyvuoti vaikai, kurie rinkosi stoti konkrečiai tik į mechatroniko specialybę.
Kalbant apie paslaugų sektorių, ypač merginų tarpe tai kirpėjo profesinio mokymo programa yra itin populiari. Na, bet čia tendencijos yra visos Lietuvos lygiu bendros, kadangi kalbant apie grožio sektorių, paslaugų sektorių, ypatingai šiais metais matomas didelis susidomėjimas.
Kalbant apie tęstinio mokymo programų tendencijas šiek tiek yra panašumų, kadangi matom, kad populiaru po 12-os klasių automechanikos, sekretoriaus mokymo programos. Iš tiesų, be konkurencijos populiariausia yra motorinių transporto priemonių programa. Šiais metais į 43 valstybės finansuojamas vietas turėjom susidomėjimą beveik šimto asmenų, tai yra praktiškai 2 stojantieji į vieną valstybės finansuojamą vietą.
Papildomame stojime jau nedalyvauja motorinių transporto priemonių mokymo programa. Na, iš tiesų tai niekuo neišskirtiniai metai, nes

kiekvienais metais sulaukiame didžiulio susidomėjimo į šią mokymo programą. Čia reikėtų pabrėžti, kad tarpininkaujam ir su įvairiom įmonėm, kai jau esamus darbuotojus verslas siunčia perkvalifikuoti numatydamas tam tikras įmonių plėtras. Džiaugiamės, kad galime prisidėti ir prie verslo plėtros, ypatingai tokiu sunkiu periodu, kai permainos vyksta labai greitai. Mūsų programos yra trumpos ir patogios tiek besimokančiam, tiek verslui, kuriam tų pokyčių reikia labai greit.
Na ir pataisos namuose startavo visiškai naujos programos. Nuteistųjų tarpe taip pat yra labai didelis susidomėjimas, ypatingai techninėmis, statybos srities profesijomis. Nuteistieji, kurie mokosi, įgauna profesiją, išėję į laisvę gali greičiau įsilieti į darbo rinką ir tikimės, kad susiradę darbą, įsitvirtinę jie į įkalinimo įstaigą nebegrįš.
Na, o kokios programos sulaukia mažesnio susidomėjimo? Galbūt yra ir tokių, į kurias nesusirenka reikalingas stojančiųjų skaičius?
Iš tiesų programos, kurioms šiek tiek sunkiau sekėsi, tai metalo apdirbimo staklėmis, taip pat staliai šiek tiek sunkiau rinkosi, bet visgi yra pakankamas kiekis mokinių todėl programos startuos. Dar tikimės, kad rugsėjo-spalio mėnesiais atsiras asmenų, kurie norės pasirinkti konkrečiai šios srities mokslą. Tokių programų, kurios sustotų ir nevyktų iš tiesų nėra.
Tiesa, įdomu, kad prasilaužimas įvyko ir Vilkaviškyje. Ne paslaptis, kad Vilkaviškio skyrius buvo ant išlikimo ribos, tai šiai dienai ten turime beveik 200 mokinių. Taip pat startavo nauja ekspeditoriaus modulinė profesinio mokymo programa. Nors pradžioj galvojom, kad gal į ją nesusirinks stojantieji, bet šiai dienai yra jau 16 asmenų. Tikimės dar bent 6-7 žmonių ir turėtų tada sėkmingai startuoti ši mokymo prigarma, kuri, tikimės, kad regioną papildys naujais darbuotojais.
Ugnė Stanaitė