2023 metais Marijampolės savivaldybėje įvyko daug pokyčių, susijusių su miesto infrastruktūra.
Gatvių, viešojo transporto ar žaliųjų erdvių atnaujinimas nėra tik estetinio poreikio tenkinimas. Šios investicijos padeda didinti saugumą keliuose, o padidėjus transporto pralaidumui, kai trumpiau stovima spūstyse, mažinamas į aplinką išmetamų teršalų kiekis, kartu gerėja oro kokybė. O sparti dviračių ir pėsčiųjų takų plėtra marijampoliečiams leidžia rinktis automobiliams alternatyvias transporto priemones.
Pasak Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus Karolio Podolskio, kokybiškam ir patogiam gyvenimui nemažiau svarbu efektyvi atliekų surinkimo bei tvarkymo sistema, parkų, skverų ir kitų žaliųjų erdvių plėtra, visiems gyventojams prieinamas centralizuoto vandens tiekimo ir buitinių nuotekų šalinimo tinklas: „Praėjusiais metais Marijampolės savivaldybėje toliau diegėme jau pasiteisinusias eismo saugumo didinimo priemones: įrengėme ir atnaujinome pėsčiųjų perėjas, kryptinį perėjų apšvietimą, greičio mažinimo kalnelius, kelio ženklus, sferinius veidrodžius. Smagu, kad eismo saugumas rūpi ir savivaldybės gyventojams, Eismo saugumo komisijos posėdžiuose per metus sulaukėme apie 150 prašymų ir pasiūlymų.
Didelių pokyčių sulaukė savivaldybės viešojo transporto sistema, kurioje pradėjo veikti elektroninis bilietas. Kelionės tapo patogesnės ir paprastesnės, keleiviams nebereikia nuolat turėti grynųjų pinigų, taip pat atsirado ir naujos bilietų rūšys.
Kaip ir kiekvienais metais, įvairiose Marijampolės savivaldybės teritorijose pasodinome daugiau nei 800 želdinių. Praėjusiais metais užbaigėme atliekų surinkimo infrastruktūros plėtros projektą, kurio metu naujai įrengtos konteinerių aikštelės bei pastatyti nauji atliekų konteineriai.
Daug dėmesio skyrėme gatvių ir šaligatvių dangų bei gatvių apšvietimo tinklo atnaujinimui. Nutiesta daugiau nei 8 km asfalto dangos ir atnaujinta virš 4 km šaligatvių. Daug gatvių atnaujinta ir kaimiškose seniūnijose“.
Eismo saugumas – ne tik pėsčiųjų perėjos
Kalbant apie eismo saugumą didinančias priemones, dažniausiai įsivaizduojamas pėsčiųjų perėjos vaizdas. Žinoma, perėjos yra svarbi priemonė, pernai jų Marijampolės savivaldybėje įrengta 12. Taip pat 8 perėjose įrengtas kryptinis apšvietimas, 75 perėjose atnaujintas kelio ženklinimas, o 31 perėja pritaikyta neįgaliųjų poreikiams.
Praėjusiais metais taip pat įrengta 19 neįgaliesiems skirtų automobilių stovėjimo vietų, įrengti 9 greitį slopinantys kalneliai, 367 kelio ženklai, atnaujinti 43 kelio ženklų stovai, įrengta papildoma šviesoforo sekcija ir 7 sferiniai veidrodžiai.
Dėmesio reikalauja ir anksčiau įrengti, bet jau susidėvėję eismo saugumo elementai, todėl Marijampolės mieste ir kaimiškose seniūnijose pakeisti 9 apsauginiai kelio stulpeliai ir 26 lankstūs stulpeliai su šviesą atspindinčiomis juostomis.
Keleiviai pamėgo e. bilieto sistemą
Praėjusių metų rugsėjo pirmąją Marijampolės savivaldybės viešajame transporte pradėjo veikti elektroninio bilieto sistema. Pradžioje keleivių atsargiai vertinta naujovė ilgainiui prigijo ir tapo dar viena patogia kasdienio marijampoliečių gyvenimo dalimi.
Įdiegus naująjį elektroninį bilietą, keleiviams pasiūlyta ir naujų terminuotojo bilieto rūšių: mėnesinis kalendorinių dienų bilietas, mėnesinis darbo dienų bilietas, metinis bilietas, 7 dienų bilietas. Taip pat padaugėjo galimybių bilietui įsigyti ar pildyti. Nuo šiol tai padaryti galima ne tik autobusuose ar autobusų stotyje, bet ir internetu.
Elektroninio bilieto sistema taip pat naudinga planuojant autobusų maršrutus, nes padeda stebėti keleivių srautus. Važiuojantiems viešuoju transportu buvo sudaryta galimybė atlikti 1 nemokamą persėdimą per 30 min. nuo važiavimo bilieto aktyvavimo, tokios galimybės Marijampolės savivaldybės viešajame transporte anksčiau nebuvo.
Žaliųjų erdvių plėtra ir aplinkos rodiklių stebėsena
2023 m. toliau vyko įvairių rūšių medžių ir krūmų sodinimas Marijampolės miesto ir kaimiškose seniūnijose. Marijampolės mieste pasodinta beveik 350 sodinukų, o kaimiškosiose vietovėse keik daugiau nei 300 želdinių.
Marijampolės savivaldybės administracija skatina gyventojus prisidėti prie gražesnės gyvenamosios aplinkos kūrimo, todėl kiekvienais metais dalis augalų perduodama daugiabučių namų bendrijoms, bendruomenėms ar įstaigoms. Pernai gyventojams buvo išdalinta daugiau nei 150 augalų sodinukų.
Daug naujų augalų galime rasti pernai metais Vytauto parke įrengtame rožyne. 90 kv. m plote buvo pasodinta daugiau nei 300 rožių sodinukų.
Vykdant aplinkos taršos rodiklių stebėseną, šešiose vietovėse atliktas dirvožemio monitoringas – tirtuose dirvožemio bandiniuose potencialiai pavojingų elementų kiekiai buvo artimi foninėms reikšmėms ir neviršijo ribinių verčių. Triukšmo monitoringas vykdytas dvylikoje vietų. Matavimai buvo atliekami pavasarį, vasarą ir rudenį, dienos, vakaro ir nakties metu. Atliekant paviršinių vandens telkinių stebėseną, dviejose iš dvylikos vietovių nustatyta galima nuotekų tarša. Pernai pradėta vykdyti želdynų ir želdinių būklės stebėsena Kauno g., Rygiškių Jono gimnazijos parke, Poezijos parke, J. Basanavičiaus aikštėje, P. Butlerienės g., Vytauto Didžiojo parke.
Atliekų tvarkymas ir vandentvarka
Marijampolės savivaldybės atliekų surinkimo ir perdirbimo rodikliai viršija savivaldybėms nustatytas minimalias reikšmes. Nepaisant to, atliekų surinkimui ir tvarkymui praėjusiais metais buvo skiriama ypač daug dėmesio. Užbaigus įgyvendinti projektą „Marijampolės regiono komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros plėtra“, naujai įrengtos 243 konteinerių aikštelės, kuriose pastatyti mišrių komunalinių atliekų, antrinių žaliavų, o šalia kapinių ir žaliųjų atliekų konteineriai. Naujieji konteineriai išsiskiria estetiška išvaizda, o konteinerio viduje sumontuota vidinė talpa užtikrina, kad nemalonus šiukšlių kvapas nesklis į išorę.
Praėjusiais metais vykdyta tekstilės atliekoms skirtų konteinerių plėtra – papildomai įsigyti ir pastatyti dar 38 konteineriai.
Siekiant sumažinti į buitinių atliekų konteinerius išmetamų žaliųjų atliekų kiekius, įvairiuose informaciniuose šaltiniuose gyventojams nuolat primenama apie tinkamą žaliųjų atliekų tvarkymą. Šiuo tikslu individualių valdų ir sodininkų bendrijų sklypų savininkams taip pat išdalinta daugiau nei 800 kompostavimo dėžių.
2023 m. iš Marijampolės savivaldybės gyventojų buvo surinkta ir utilizuota beveik 99 t asbesto turinčių atliekų, o iš bendro naudojimo teritorijų surinkta ir sutvarkyta apie 35 t susikaupusių bešeimininkių padangų. Naikinant invazinį augalą Sosnovskio barštį, darbai buvo atliekami net 83 ha ploto teritorijoje.
Pastaruosius keletą metų daug pastangų skiriama Marijampolės savivaldybėje esantiems centralizuoto geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo tinklams plėsti ir modernizuoti. Pernai atlikta net 3 nuotekų valyklų rekonstrukcijos Balsupių, Želsvos ir Katiliškių gyvenvietėse. Paklota daugiau nei 3 km nuotekų šalinimo tinklų nuo Meškučių gyvenvietės iki Marijampolės aglomeracijos, o nuo Padovinio gyvenvietės iki Marijampolės aglomeracijos dar apie 5,6 km.
Siekiant užtikrinti kokybiško ir higienos normas atitinkančio geriamojo vandens tiekimų Marijampolės gyventojams, atlikta nugeležinimo ir antrojo pakėlimo stočių rekonstrukcija bei vandens gerinimo įrenginių atnaujinimas Vasaros g. esančioje UAB „Sūduvos vandenys“ vandenvietėje.
Patogi ir visiems prieinama viešoji infrastruktūra
Marijampolės savivaldybės viešąja infrastruktūra nepriklausomai nuo savo amžiaus, išsilavinimo ar kitų kriterijų naudojasi visi savivaldybės gyventojai, todėl ji kuriama taip, kad atitiktų įvairių gyventojų lūkesčius ir poreikius, tuo pačiu metu būtų saugi, patogi ir ilgaamžė.
Universalus dizainas yra principas, pagal kurį suprojektuota aplinka yra lengvai pasiekiama, suprantama ir gali būti naudojama visų žmonių, nepaisant jų amžiaus, dydžio ir fizinių galimybių. Džiugu, kad ir Marijampolės savivaldybėje vis dažniau nauji infrastuktūros objektai kuriami vadovaujantis šiuo universaliu dizaino principu. Praėjusiais metais daug dėmesio sulaukė naujai įrengtas į „Šaltinio“ progimnazijos stadioną vedantis pandusas, kuriuo gali naudotis visi gyventojai (neįgalieji, tėvai su vežimėliais, dviratininkai, senjorai ir kt.). Taip pat atnaujinti visi ketveri laiptai vedantys į progimnazijos stadioną bei čia naujai įrengtą vaikų žaidimų aikštelę.
Pernai, Marijampolei tapus Lietuvos jaunimo sostine, daug dėmesio skirta jaunimo sričiai. Ko gero, vienas jaunimo laukiamiausių pastarųjų metų infrastruktūros projektų buvo riedučių, riedlenčių ir BMX dviračių parko modernizavimas. Ši jaunimo mėgstama vieta pasikeitė iš esmės – važiuojamos dalies plotas padidėjo iki 440 kv. metrų, o įrengti gatvės stiliaus elementai, turėklai, didžiosios, mažosios ir kampinės rampos leidžia atlikti įvairaus sudėtingumo triukus. Nuo pat pirmosios oficialios atidarymo dienos ši vieta vėl tapo viena iš mėgstamiausių jaunimo erdvių. Teigiamai atliktus darbus vertina ir riedlenčių sporto profesionalai, jiems ypač patiko lygi betoninė danga ir patogios medinės rampos.
Praėjusiųjų metų pabaigoje į Marijampolės Poezijos parką sugrįžo atnaujinti parko suoliukai, ši poilsio erdvė taip pat mėgstama marijampoliečių, o šiltuoju metų laiku čia vyksta daug koncertų ir kitų renginių.
Marijampolės P. Kriaučiūno viešosios bibliotekos multicentro lankytojus nuo šiol pasitinka ne tik naujos ir plačios automatinės durys, bet ir neįgaliesiems skirtas pandusas, kuriuo puikiai pasinaudoja ir į čia organizuojamus užsiėmimus atvykstantys tėvai su vaikiškais vežimėliais.
Tikimasi, kad dar viena marijampoliečių mėgstama vieta vėl taps atgimusi Marių parko sala. Jau pradėtus infrastruktūros įrengimo darbus tikimasi užbaigti iki 2024 metų birželio. Projekto įgyvendinimo metu tvarkoma Marių parko salos teritorija, pritaikant ją miestelėnų ir miesto svečių rekreacijai ir poilsiui. Saloje atsiras pėsčiųjų takai, suoleliai, platus smėlėtas paplūdimys, paplūdimio tinklinio aikštynas, vaikų žaidimo aikštelės, laipynės, pikniko zonos, plūduriuojanti medinė sala vandenyje, apšvietimas, švarus geriamasis vanduo bei sanitariniai mazgai.
Atnaujintos gatvės, šaligatviai ir dviračių takai
Kiekvienais metais Marijampolės savivaldybėje daugėja atnaujintų gatvių, šaligatvių, pėsčiųjų takų. Projektuojant susisiekimo tinklą, stengiamasi sudaryti galimybes rinktis automobiliams alternatyvias transporto priemones ar keliauti pėsčiomis. Gyventojai jau pamėgo naujuosius pėsčiųjų ir dviračių takus palei Šešupės upę. Praėjusiais metais Marijampolės mieste ir kaimiškosiose seniūnijose nutiesta naujai ar suremontuota 7,92 km gatvių ir 4,81 km šaligatvių bei dviračių takų.
Atnaujinant kelių ir gatvių tinklą, nepamirštamos ir automobilių stovėjimo vietos prie savivaldybės įstaigų. Praėjusiais metais nauja automobilių stovėjimo aikštelė įrengta P. Armino progimnazijos teritorijoje, taip pat suremontuota šalia Marijampolės sporto centro esanti bendro naudojimo automobilių stovėjimo aikštelė. Naujos automobilių stovėjimo vietos įrengtos Geležinkelio gatvėje prie UAB „Furn master“ gamybinio pastato.
Marijampolės savivaldybėje taip pat veikia automobilių stovėjimo aikštelių atnaujinimo prisidedant fiziniams ar juridiniams asmenims programa. Praėjusiais metais, prisidedant daugiabučių namų gyventojams, buvo atlikti 10 automobilių stovėjimo aikštelių dangos ir šaligatvių remonto darbai. Prie 8 daugiabučių namų atnaujintas 4189 kv. m asfalto dangos plotas ir atliktas 1797 kv. m šaligatvio dangos remontas, o prie 2 daugiabučių namų atliktas tik 516 m šaligatvio dangos remontas. Dvi iš 10 automobilių stovėjimo aikštelių buvo rekonstruotos papildomai įrengiant 39 stovėjimo vietas.
Prisidedant juridiniam asmeniui, dar 36 naujos automobilių stovėjimo vietos įrengtos Ledo g. esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje.
Marijampoliečiai ir miesto svečiai pastebėjo, kad tamsiuoju paros metu gatvės tapo žymiai šviesesnės ir saugesnės. Marijampolės mieste buvo įrengta ir atnaujinta apie 6,30 km naujų apšvietimo tinklų, sumontuota 1895 vnt. naujų šviesos diodų (LED) šviestuvų. Naujieji šviestuvai suprogramuoti pritamsėti nakties metu. Taip ne tik taupoma elektros energija, bet ir mažiau akinami vairuotojai. Atnaujinant gatvės apšveitimo tinklą, taip pat pakeistos apšvietimo valdymo spintos bei sumontuoti nauji valdikliai. Kaimiškose seniūnijose naujo tipo šviestuvai buvo keičiami 8 gyvenvietėse. Šiuo metu kaimiškose seniūnijose LED šviestuvais pakeisti visi šviestuvai.
Anot K. Podolskio, 2023 metais įgyvendinti darbai ir projektai neabejotinai prisidėjo prie saugesnės, žalesnės ir patogesnės aplinkos kūrimo. Jo manymu, Marijampolės savivaldybėje vykstančių pokyčių naudą gali pajausti visi gyventojai.