Auganti jaunimo ir darbingo amžiaus žmonių emigracija yra viena skaudžiausių problemų, su kuriomis šuo metu susiduria Lietuva. 2016 metais emigracijos tempai sparčiai augo, o šalyje atliktos piliečių apklausos rodo, kad ateityje ši neigiama tendencija augs. Ar galime sustabdyti emigraciją? Kokius sprendimus turi priimti Seimas ir Vyriausybė? Apie tai ir dar daugiau kalbame su Marijampolėje viešinčiu Seimo nariu, buvusiu Lietuvos ambasadoriumi JAV Žygimantu Pavilioniu.
- Ar įmanoma suvaldyti emigraciją?
Nėra nieko neįmanomo. Ne viena šalis yra išsprendusi emigracijos problemą: Izraelis, Airija – valstybės, iš kurių privalome pasimokyti, kaip sukurti piliečių sugrįžimo politiką. Seime paprašėme Vyriausybės iki šių metų pabaigos paruošti priemones piliečių sugrįžimo paskatinimui, emigracijos tempų suvaldymui. Kas tai galėtų būtų? Manau, jog turime sukurti „vieno langelio“ principu paremtą instituciją, kuri norintiems sugrįžti suteiktų visą reikalingą informaciją ir pagalbą. Šiuo metu ši atsakomybė yra padalinta 14-kai skirtingų institucijų. Galvojantys apie sugrįžimą žmonės nežino, kur galima kreiptis, sistema neveikia. Mes norėtume, kad būtų sukurta „Grįžimo agentūra“, kurią galėtume išlaikyti kartu su verslo pagalba, nes verslui reikia kalbas mokančių ir gerą kvalifikaciją bei darbo užsienyje patirtį turinčių žmonių. Ši agentūra galėtų suteikti pagalbą randant pirmąjį darbą, o gal net vienkartinę finansinę paramą. Taip pat, ypatingai svarbus išlieka pilietybės išlaikymo klausimas, nes ne visi grįš visam laikui. Dalis gyvenimą jau yra susikūrę užsienyje. Tačiau šie žmonės galėtų grįžti kaip kompanija, investuoti Lietuvoje. Jei Seime nepavyks pasiekti susitarimo dėl dvigubos pilietybės, galimai jau rudenį eisime į kiekvieną butą ir prašysime paramos per referendumą.
- Kokia atsakomybė už migracijos klausimų sprendimą tenka Seimui?
Seimui tenka visa politinė atsakomybė, nes kiekviena partija per rinkimus žadėjo emigracijos problemų sprendimus. Visos partijos vieningai kalbėjo ir apie pilietybės išsaugojimo galimybės suteikimą. Tačiau, kol kas, matome tik kalbas ir atsitraukimą nuo ankstesnių pažadų. Ypatingai daug priklauso nuo Vyriausybės, kuri, tiesą pasakius, į didėjančios emigracijos problemą žiūri, švelniai tariant, rezervuotai – lyg tai nebūtų pati aktualiausia problema. Praėjo jau pusmetis nuo priesaikos, o rezultatų ar bent aiškių pasiūlymų, kaip ir kituose srityse, jokių.
- Kokios yra pagrindinės emigracijos priežastys? Ar tik ekonominės?
Nemanau. Ekonominės priežastys yra dažniausiai įvardijamos. Tačiau, asmeniškai tikiu, kad didžiausia problema yra teisingumo trūkumo jausmas ir žmogaus žeminimas. Savo disertacijoje esu rašęs – žmogaus orumo trūkumas ir supratimas kas tai yra, yra bene didžiausia iš komunistinės priespaudos išsilaisvinusių šalių problema. Neinvestavimas į žmogaus stiprybę, jo laikymas instrumentu, o ne politikos tikslu yra didžiausia mūsų bėda. Mes laikome žmogų, kaip vergą, mes lupame didžiausius mokesčius, mes mokame mažiausius atlyginimus, mes neinvestuojame į žmogų, o didžiausius pinigus kišame į cementą. Mes tiesiog pinigus ir pastangas dedame ne ten, kur jų labiausiai reikia. Norėdami pasiekti klestėjimą, privalome rūpintis savo vaikų ateitimi – investuoti į švietimą tam, kad mokyklose ir universitetuose išugdyti išsilavinusį, savimi pasitikintį ir visuomeniškai aktyvų žmogų.
- Kaip manote, koks yra savivaldos vaidmuo? Ką ji gali padaryti?
Vietinė valdžia siekianti, kad žmonės neišsikeltų gyventi į užsienį ar Vilnių, turi rūpintis ne tik sąlygų darbo vietoms kurtis užtikrinimu, bet ir aktyviu verslininkų pritraukimu. Todėl raginu agresyviai ieškoti investuotojų. Alytus ar kiti panašūs į Marijampolę miestai turi žmones užsienyje, kurie tas investicijas tiesiogiai atveda. Pavyzdžiui, Alytuje garbės konsulo iš Amerikos miesto Ročesterio, Arūno Česonio dėka bus statomas didžiulis medžio apdirbimo fabrikas. Panašiai jau 10 metų Vilniuje plečiamos investicijos, kurias atveda buvusi kaunietė, gyvenanti Detroite Cyntiah Pasky. Jos pagalba buvo sukurta apie 9000 darbo vietų Lietuvoje. Ji tai daro iš patriotizmo ir meilės Lietuvai. Reikia surasti žmonių, kurie myli jus, Marijampolę.
“Sūduvos gido” inf.