Turbūt ne kartą esame vaikystėje matę pasakose raganos iliustraciją, kurioje ji visuomet turėdavo ant veido karpą. Daug kam būtent su tokiu personažu asocijuojasi ši odos problema. Vis gi, nustebtumėte kiek daug žmonių susiduria su karpomis. Ir tai sukelia išties nemažai kompleksų. Apie karpas sklando įvairūs mitai. Močiutės dar šiais laikais naudoja karpažoles arba dalinasi patarimais, kad į karpą turi įkasti žiogas. Liaudies patarimai pasižymi plačia vaizduote.
Vis gi, kyla klausimas, o ką reikėtų daryti ir kur reikėtų kreiptis jei ant odos atsirado karpa. Ar padeda kremai, o gal reikia eiti pas žyniuonę? O kaip šiai bėdai ištikus gali pagelbėti lazerinis šiuolaikiškas karpų šalinimas? Kokie mitai vis dar gajūs apie šią odos problemą?
Dažnai teigiama, kad karpomis galima užsikrėsti. Tai iš dalies tiesa ir netiesa. Karpos atsiranda dėl papilomos viruso, tačiau šis virusas nėra užkrečiamas oro lašeliniu būdu. Tačiau, jei šeimos narys turi karpą rekomenduojama naudoti skirtinus rankšluosčius, nes užsikrėsti galima kontaktiškai. Jeigu turite sausą odą ir joje yra labai mažų įtrūkimų ir žaizdelių – užsikrėtimo rizika išlieka. Jeigu, vis gi, užsikrėtėte, karpa neatsiras iš karto. Kaip ir dauguma virusų, taip ir šis – savo simptomais gali nepasireikšti dar kurį laiką. Gydytojai ne šiaip sau rekomenduoja laikytis higienos taisyklių ir visuomet plauti rankas. Higiena gali padėti apsisaugoti nuo tokių virusų.
Teigiama, kad karpos atsiranda dėl nervinės įtampos. Čia, galime pasakyti, irgi šiek tiek tiesa, šiek tiek mitas. Vien dėl to, kad patirsite nervinę įtampą – nereiškia, kad čia ir dabar Jums atsiras karpa. Tačiau reikia nepamiršti, kad bet kokiais virusais daug lengviau užsikrečiama nusilpus imunitetui. Stresas, nervinė įtampa, nuolatinis nuovargis gali turėti labai didelę įtaką tokių virusų atsiradimui, nes imunitetas nebepajėgus kovoti su jį puolančiomis bakterijomis ir virusais. Streso šiuolaikinėje visuomenėje vargiai ar išvengsime, tačiau turėtume mokytis emocinio raštingumo, kuris padeda greičiau nusiraminti ar numalštini kartais mumyse karaliaujantį nerimą.
Karpų gali būti pačių įvairiausių formų. Jos būna arba jaunosios arba kietos. Kietos dažniau kamuoja delnų arba pėdų odą, o štai jaunosios neretai atsiranda ant veido srities. Nors karpos ir neskausmingos, tačiau pripažinkime, tikrai neestetiškai atrodo. Jeigu ant delnų ar pėdų – jos nesimato, tai atsiradusios ant veido gali sukelti nemenkų kompleksų. O ir užmaskuoti jas dėl nelygaus paviršiaus kur kas sudėtingiau nei ant veido atsiradusį spuogelį ar tiesiog veido raudonumą.
Neretai laikomasi klaidingos nuomonės, kad karpų tepaliukais neįveiksi. Šiais laikais yra didelė gausa įvairiausių medicininių priemonių nuo karpų. Nereikėtų tikėtis, kad vaistiniai preparatai suveiks tą pačią dieną. Mes žmonės esame linkę norėti greito rezultato, tačiau su šios odos problemos gydymu reikia turėti kantrybės. O norintiems greito rezultato, neretai pasitelkiamas ir karpų šalinimas lazeriu. Neretai žmonės karpas bando krapštyti mąsdydami, kad taip jas panaikins, tačiau dažnu atveju tik padaro didelę žalą. Taip gali atsirasi didelė infekcija ar uždegimas, o tuomet prireikti kur kas stipresnių vaistų ir rimtesnio gydymo. Su savo oda rekomenduojama elgtis atsakingai. Kai kurie žmonės ant karpų klijuoja pleistrus, nes yra įsitikinę, kad negavusi deguonies ji išnyks. Pleistras gali pagelbėti, bet ne dėl deguonie stygiaus, o dėl to, kad po juo karpa šiek tiek suminkštėja. Na, o minkštesnį darinį panaikinti vaistais šiek tiek lengviau.
Žmonės kartais laikosi pačių juokingiausių prietarų. Vienas teigia, kad reikia juodame siūle surišti mazgų būtent tokį kiekį, kokį turite karpų. Užkasus po tvarto slenksčiu, siūlas supūva ir karpos išnyksta. Visi suprantame, kad tai senovės mitai. Per tiek laiko gali padėti tiek vaistai, tiek karpų šalinimas lazeriu, o gal tiesiog ir imuniteto pastiprėjimas, bendras sveikatos pagerėjimas. Kai kurie taiko liaudiškas priemones, kaip jau minėtos karpažolės arba česnakai ar pan. Liaudiškos priemonės nėra blogos, o jose yra truputis galinčios pagelbėti rūgšties. Kaip bebūtų didesnius darinius gali padėti išnaikinti vaistinės priemonės arba karpų šalinimas lazeriu. Kai kurie geria įvairiausias žolines arbatas, šios irgi gali pagelbėti jeigu turi arbatžolių stiprinančių imunitetą.
Taip pat galite išgirsti, kad karpos išnyks jeigu labai išsigąsite arba priešingai, nieko nedarysite. Jeigu esate sveikas žmogus ir neturite lėtinių ligų karpos gali išnykti ir savaime tik tam reikia laiko. Kodėl teigiama, kad išgąsdinus karpos išnyksta nežinia, gal todėl, kad patyrus staigų išgąstį kūnas ima aršiau kovoti su bet kokiais virusais. Tačiau tai rizikinga. Juk nežinote kokių lėtinių ar net širdies ligų žmogus gali turėti, o kitam išgąstis gali ne juokais pakenkti sveikatai ar širdžiai.
Nepaisant įvairiausių aptartų mitų, karpų šalinimas pasitelkus lazerį dabar renkamasis gana dažnai. Kai dabar yra CO2lazeris, nebereikia naudoti skalpelio. Tokio lazerio optinė terpė užpildyta anglies dvideginio dujomis. Toks lazeris paprastai sugeba įkaitinti mūsų audinius iki 100 laipsnių ir išgarinti iš struktūrų vandenį taip paveikdamas ir pašalindamas taip kliudantį darinį. Vis dažniau naudojamas karpų šalinimas netrunka ilgai, rezultatas greitesnis.
Žinoma, nors tiek liaudiškais motyvais paremtos, tiek šiuolaikiškos informacijos nemažai – ne kas kitas, o Jūs geriausiai žinote, kas tinka Jūsų odai. Visi suprantame, kad mūsų organizmui reikalinga kompleksiška pagalba iškilus bėdai. Laikykimės senų, laiko patikrintų tiesų: prisižiūrėkime bendrą higieną, sveikai maitinkimės, stiprinkime imunitetą sportu ir emociniu raštingumu, o iškilus bet kokiais bėdai kreipkimės į savo srities specialistus. Padėkime sau ir džiaukimės sveiku bei estetišku vaizdu veidrodyje.