Mokesčių grąžinimas – tai finansinė lengvata, kuria pasinaudoti gali ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje gyvenantys bei dirbantys mokesčių mokėtojai. Ar žinojote, kad visos Europos šalys siūlo galimybę susigrąžinti mokesčius iš užsienio? Gyventojams, atliepiantiems nustatytus kriterijus, metinės deklaracijos teikimas tampa ne tik įsipareigojimu, bet ir galimybe banko sąskaitą papildyti sugrįžtančia mokesčių permoka. Ar ji priklauso ir jums? Šiame straipsnyje apžvelgsime bendruosius tinkamumo kriterijus ir veiksmus, kuriuos turėtumėte atlikti norėdami susigrąžinti mokesčius iš užsienio valstybės.
Svarbiausia – susipažinti su mokestinės sistemos subtilybėmis
Prieš gilinantis į kriterijus mokesčių mokėtojams, ypač svarbu nuodugniai suprasti mokesčių grąžinimo pagrindus. Mokesčių susigrąžinimas – tai metų eigoje permokėta ar išskaičiuota pinigų suma. Kasmet teikiama pajamų deklaracija leidžia nustatyti, kokia mokesčių dalis iš tiesų privaloma asmeniui – atveju, kai nustatoma permoka, ji grąžinama mokesčių mokėtojui.
Kriterijai pretenduojantiems į mokesčių permoką
- Buvimas nuolatiniu valstybės gyventoju. Norėdami susigrąžinti mokesčius iš užsienio valstybės, turite būti nuolatinis jos gyventojas arba šalyje per metus praleisti tam tikrą dienų skaičių.
- Pajamos, sugeneruotos kitoje valstybėje. Mokesčių permoka grąžinama už sumokėtą pajamų mokestį – tai reiškia, kad į ją pretenduoja tik asmenys, gaunantys pajamas atitinkamoje valstybėje. Kone dažniausias pajamų tipas – darbo užmokestis, tačiau permoka gali būti nustatoma ir generuojantiems pajamas už nuomą, užsiimantiems individualia veikla ar gaunantiems pensiją. Jei generuojate kito pobūdžio pajamas, pasidomėti mokesčių susigrąžinimo galimybe rekomenduojama individualiai.
- Vadovavimasis vietine mokesčių sistema. Grąžintini mokesčiai gali būti nustatomi tik tuomet, kai asmuo informuoja vietinę instituciją apie sugeneruotas pajamas bei sumokėtas įmokas – būtent todėl gyvenant užsienio šalyje viena iš svarbiausių pareigų tampa nustatytų taisyklių bei terminų laikymasis.
- Mokesčių sutarties tinkamumas. Daugelis Europos šalių turi dvigubo apmokestinimo sutartis, leidžiančias keliose valstybėse pajamas generuojantiems gyventojams išvengti dvigubai didesnės mokestinės prievolės. Jei deklaruodami pajamas naudojatės šia lengvata, sumokėti pajamų mokestį, tad ir permokos atveju susigrąžinti dalį jo, galėsite tik vienoje valstybėje.
Veiksmų planas mokesčių susigrąžinimui
- Surinkite reikiamus dokumentus: prieš teikdami metinę pajamų deklaraciją, pasirūpinkite visais dokumentais, kurie gali būti aktualūs pranešant apie mokestiniais metais patirtas išlaidas bei sugeneruotas pajamas. Algalapiai iš darbdavio, pajamas pagrindžiančios pažymos ar kvitai – tai dokumentai, kurie pravers pajamas deklaruojant tiek popieriniu, tiek ir elektroniniu būdu.
- Pateikite deklaraciją: pajamų deklaravimas – tai procesas, kurio metu asmuo užpildo atitinkamą formą ir praneša apie mokestinių metų eigoje patirtas išlaidas bei gautas pajamas. Šiandien Lietuvoje ir daugumoje užsienio valstybių šią pareigą galite atlikti ir elektroniniu būdu – tačiau, nepaisant to, kokį metodą pasirinksite, duomenis nurodykite tiksliai, juos pagrįsdami anksčiau minėtais dokumentais.
- Mokesčių institucijos peržiūra – įprastai tiksliomis laiko gairėmis apibrėžtas etapas, kuomet vietinė mokesčių institucija patikrina gautas deklaracijas bei nustato, kokia suma grąžinama gyventojui. Jei metinė deklaracija pateikta netiksliai, institucijos atstovai gali susisiekti su prašymu patikslinti nenurodytus ar neteisingai nurodytus duomenis.
- Mokesčių permokos grąžinimas. Kai asmens pateikta pajamų deklaracija peržiūrima ir patvirtinama, o mokesčių permoka – nustatoma, mokesčių mokėtojui priklausančios lėšos pervedamos į jo nurodytą banko sąskaitą.
Mokesčių susigrąžinimas iš užsienio – finansinis palankumas, kuriuo gali pasinaudoti kiekvienas aktualius reikalavimus atliepiantis asmuo. Jei atitinkate aukščiau nurodytus kriterijus, jums, kaip mokesčių mokėtojui, svarbiausia užduotis – įrodyti, kokias pajamas gavote ir kokius mokesčius sumokėtoje mokestinių metų eigoje. Atminkite, kad, nors šį procesą įvaldyti savarankiškai išties nesudėtinga, visuomet verta pasitelkti ir specialisto pagalbą, kurios dėka pažintis su vietine mokesčių sistema bus kur kas sklandesnė.