Pirmadienį Kalvarijos savivaldybėje su savo vizitu pirmą kartą šiame krašte lankėsi LR Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Diana Nausėdiene bei savo patarėjų komanda.
Vizitas startavo Kalvarijoje, kur prie Nepriklausomybės paminklo, šalies vadovas kartu su Kalvarijos savivaldybės vadovais padėjo gėles pagerbiant Nepriklausomybės kovų dalyvius, o čia šalies vadovą pasitiko KASP savanoriai bei šokių kolektyvo „Aštuonnytis“ nariai.
Vėliau, Prezidentas apsilankė Kalvarijos savivaldybės viešojoje bibliotekoje, kurioje ordinu „Už nuopelnus Lietuvai“ buvo apdovanota ilgametė Liubavo seniūnijos gyventoja, daugiavaikė mama Marija Gražina Burinskienė, o prie sveikinimų moteriai prisidėjo ir Kalvarijos savivaldybės meras Nerijus Šidlauskas bei Liubavo seniūnas Gintas Baliulis.
Popiet, G. Nausėda kartu su savo komanda bei Kalvarijos savivaldybės vadovais aptarė svarbiausias savivaldybės problemas, pasidalino pasiūlymais.
Ekselencija į savo darbotvarkę įtraukė ir apsilankymą Kalvarijos pasienio užkardoje, kuri yra itin svarbi strateginė ir energetinė Suvalkų koridoriaus vieta.
Pasienyje susitikime su Prezidentu dalyvavo Susisiekimo ministerijos, „Litgrid“, „Rail Baltica“ projekto atstovai, pristatę jau atlikus darbus šiame regione bei būsimus pokyčius, kurie prisidės ne tik prie efektyvesnio nacionalinio saugumo, bet ir suteiks naujų galimybių vietos verslams.
Prezidentui viešint Lietuvos-Lenkijos pasienyje, pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė apsilankė vaikų dienos centre „Aš ypatingas“ bei Kvietkinės kaimo bendruomenėje, kurioje D. Nausėdienė bendravo su vaikais, susipažino su krašto kultūrine ir etnografine istorija.
Darbus aktyviai vykdė ir Prezidento komanda, kurios atstovai Kalvarijos krašto muziejuje skaitė pranešimą apie aplinkos pritaikymą kurtiesiems, o vėliau apsilankė Sangrūdoje.
Visgi, didžiausio gyventojų susidomėjimo, Prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja šalies ponia Diana Nausėdiene, sulaukė Jungėnuose – kultūros namuose vyko diskusija-susitikimas su savivaldybės gyventojais, kurį moderavo Kalvarijos savivaldybės meras Nerijus Šidlauskas.
Kaip ir pridera, šalies vadovas čia vietos gyventojų buvo sutiktas gausiais plojimais, skambant legendinės kapelos „Gegužio žiedai“ (Jungėnų kaimo kapelos) kūriniams.
Ekselencijai įsiamžinus prie legendinės kapelos vyrų, prasidėjo oficiali diskusijos dalis, kurios pradžioje Kalvarijos savivaldybės meras Nerijus Šidlauskas, padėkojo Prezidentui, D. Nausėdienei bei visai Prezidento komandai už apsilankymą Kalvarijos savivaldybėje ir parodytą dėmesį.
Tardamas savo žodį, Prezidentas Gitanas Nausėda pasidžiaugė, kad atvykęs į Kalvarijos kraštą pajuto specifinę, tačiau jaukią, šiam kraštui būdingą dvasią bei padėkojo kapelai už nuostabų pasitikimą.
Prezidentas patikino, kad susitikimo su savivaldybės vadovais metu, siekta išsiaiškinti, kokiomis nuotaikomis gyvena savivaldybė, kokios didžiausios problemos kamuoja (mažesnės pensijos, didelis nedarbingumas, mažas verslumas, mažėjantis gyventojų skaičius).
Visgi, pirmą kartą Kalvarijoje ir Jungėnuose apsilankęs G. Nausėda mano, kad problemos gali būti efektyviai sprendžiamos, o tam didelį postūmį suteiks „Via Baltica“, „Rail Baltica“ bei tarpvalstybinė elektros jungtis tarp Lietuvos ir Lenkijos „Harmony Link“.
Įžanginėje kalboje, antrajai kadencijai neseniai prisiekęs Prezidentas G. Nausėda, pabrėžė ir Suvalkų koridoriaus saugumo klausimą, o mūsų šalies saugumui itin svarbi ir būsimų JAV prezidento rinkimų baigtis. Visgi, šalies vadovas ragina nepamiršti ir to, kad Lietuvos saugumas yra ir mūsų visų vieningumo klausimas.
Sausakimšai Jungėnų salę užpildžiusiems gyventojams, sveikino žodį tarė ir Pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė.
Moteris dar kartą padėkojo Kalvarijos krašto gyventojams už šiltą priėmimą ir patikino, kad čia itin jaučiama patriotiškumo ir krašto istorijos svarba. D. Nausėdienė mano, kad būtina ieškoti savo kelių ir augti visiems kartu.
Pirmieji gyventojams aktualūs klausimai buvo susiję su „Rail Baltica“ projektu. Kalvarijos savivaldybėje įgyvendinant šį projektą, nuspręsta griauti ne vieną sodybą, kuo itin nepatenkinti gyventojai.
Prezidentas bei jo patarėjai tikina, kad projekto minimalus redagavimas dar įmanomas, tačiau būtina suprasti, kad projektas turi specifinius techninius reikalavimus (tokius kaip numatytas techninis transporto priemonių greitis), todėl pasitaikys atvejų, kai visuomenės interesas bus iškeltas aukščiau asmeninių.
Jungėnų gyventojams taip pat aktualus buvo traukinių atvykimo į Kalvarijos geležinkelio stotį klausimas. Pastaroji, nors ir įrengta bei pritaikyta, tačiau nesulaukia jokių keleivinių maršrutų.
Prezidentas ir jo komanda pažadėjo pasidomėti šiuo klausimu, o postūmiu gali tapti jau minėtas „Rail Baltica“ projektas.
Kalvarijos savivaldybės meras Nerijus Šidlauskas kartu su Prezidentu sutarė ir ties tuo, kad būtina savivaldybėms suteikti daugiau galimybių, tvarkant savivaldybės ribose esančius „Via Lietuva“ priklausančius kelius, nes tai palengvintų jų tvarkymą, būtų pasiekta didesnio efektyvumo.
Kalvarijos savivaldybės gyventojams svarbus pasirodė ir saugumo klausimas, juolab, kad šalia Vištyčio (Vilkaviškio raj.) yra Kaliningrado sritis, kurioje okupacinės Rusijos kariai nuolat rengia įvairias pratybas.
Šalies vadovas mano, kad visuomenėje vis dar jaučiama baimė ir pasipriešinimas karinių objektyvų, tokių, kaip poligonas, atsiradimams, todėl Kalvarijos ar Vištyčio regione didelių karinių objektų įrengti neplanuojama, tačiau aptarta galimybė atgaivinti ir įveiklinti buvusį Kalvarijos karinį miestelį, kurio prikėlimas naujam gyvenimui būtų nemaža paspirtis miestui bei jo verslo bendruomenei.
Saugumo situacija pažvelgta ir iš kitos perspektyvos – šiuo metu VRM yra numačiusi, kad nelaimės Astravo AE atveju, Kalvarijos savivaldybė turėti priimti apie 3000 į saugią zoną turinčių pasitraukti gyventojų. Anot mero N. Šidlausko, visoje Kalvarijoje gyvena apie 4000-5000 gyventojų, todėl priimti tokį skaičių „pabėgėlių“ būtų neįmanoma.
Pritariant Prezidento patarėjams, nuspręsta, kad bus kreiptasi į VRM bei PAGD, siekiant realiau įvertinti sudarytus planus bei savivaldybės pajėgumus.
Renginys Jungėnuose neapsiėjo ir be nemalonaus „skonio“ – buvęs savivaldybės meras Vincas Plikaitis pasiteiravo Prezidento, ar teistas asmuo gali užimti aukštas pareigas, turėdamas omenyje, dabartinio savivaldybės mero Nerijaus Šidlausko anksčiau padarytą nusikalstamą veiklą.
Visgi, šis politiko iššokimas nepatiko publikai, kuri netruko sureaguoti skanduodama „Gėda“. Užtarimo V. Plikaitis nesulaukė ir iš Prezidento lūpų – anot G. Nausėdos, nereikia ieškoti priešų, o dirbti bendram labui, juolab, kad mero teistumas seniai yra išnykęs, o šį faktą žinojo ir jį išrinkę rinkėjai.
Atšilus orams, Kalvarijos savivaldybės gyventojams svarbus ir priėjimo prie vandens telkinių klausimas. Prezidentas kategoriškai atsakė, kad įstatymas įpareigoja privačių teritorijų savininkus suteikti tokią prieigą.
Bene pusantros valandos susitikimo su gyventojais metu, Prezidentas Gitanas Nausėda pasisakė ir apie senosios Baltų religijos pripažinimą oficialia religija. Politikas mano, kad būtina gerbti kiekvieną tikėjimą, tačiau tam nebūtinas oficialus įteisinimas.
Paskutiniu ir jautriausiu klausimu iš gyventojų tapo daugiavaikės mamos pagalbos šauksmas – šiuo metu 1995 metais priimtame įstatyme numatyta, kad gauti šalpos kompensaciją, turi teisę motinos, kurios iki 1995 m. sausio 1 d. pagimdė penkis ar daugiau vaikų ir išaugino juos iki 8 metų, todėl vaikai gimę po 1995 metų tarsi išnyksta iš šeimos dalies.
Su ašaromis akyse išsakytas prašymas, neliko nepastebėtas – Prezidentas ir jo komanda pažadėjo skubiai iškelti šį klausimą ir pasistengti išspręsti šią nemalonią ir nesąžiningą situaciją.
Renginys Jungėnuose baigtas apsikeičiant dovanomis – Kalvarijos savivaldybės meras, Prezidentui Gitanui Nausėdai padovonojo dvi knygas apie Kalvarijos kraštą, o pirmajai poniai įteikta kraštietės Dalios Arminienės kurta, rankų darbo gamybos lėlė-suvalkietė.
Savo ruoštu, Ekselencija savivaldybės vadovui padovanojo istorinę Lietuvos valstybės vėliavą su autografu.
Pasibaigus diskusijai, Prezidentas G. Nausėda ir Pirmoji ponia noriai sutiko nusifotografuoti su gyventojais, prieš išvykstant su gausia komanda bei VSD pareigūnų palyda.
Priminsime, kad tai antrasis šalies prezidentas lankęsis Jungėnuose – prieš beveik 30 metų čia viešėjo buvęs šalies vadovas Valdas Adamkus.