15–asis tarptautinis dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ iki spalio 31 d. virtualiai vyksta visoje Lietuvoje, o 27–31 d. priešais didįjį ekraną kviečia susitikti marijampoliečius. Šiomis dienomis Marijampolės kino teatre „Spindulys“ bus galima ne tik pagaliau gyvai išvysti filmus, bet ir susitikti su jų kūrėjais.
Spalio 27 d. festivalio programą Marijampolėje atidarys itin šviesaus ir viltingo filmo „Būsiu su tavim“ peržiūra, kurią lydės susitikimas su jo kūrėjais – režisieriais Virginija Vareikyte ir Maximilienu Dejoie. Šiame filme dvi charizmatiškos herojės – psichologė ir policininkė, imasi sudėtingos misijos – sumažinti rekordinį savižudybių skaičių gimtajame Kupiškyje. Jos nuo durų iki durų lanko vienišiausius bendruomenės narius ir savo empatija iš nelaimės gniaužtų ištraukia ne vieną žmogų.
Spalio 28 d. šmaikštus, melancholiškas ir šiltas filmas „Dainuojantys vyrai“ (rež. Dylan Williams) primins apie teigiamą meno poveikį. 90–metis režisieriaus tėvas parduoda šeimos namą ir pradeda ruoštis savo laidotuvėms. Gyvenime jam telikęs vienintelis džiaugsmas ir paguoda – kas savaitę vykstančios vyrų choro repeticijos.
Spalio 28 d. žiūrovai išvys dar vieną lietuvišką filmą – „Pasienio paukščiai“, po kurio vyks susitikimas su režisieriumi Vytautu Puidoku. Kūrėjas šįkart nukelia į Kuršių Neriją – migruojantys paukščiai ja naudojasi tarsi „tiltu“, nes žeme jiems skristi saugiau. Jie nepaiso politikos ir sienų – visiškai nesvarbu, kad šis jų „tiltas“ yra formaliai perskeltas į dvi dalis: viena priklauso Lietuvai, o kita Rusijai. Tuo tarpu skirtingose sienos pusėse dirba paukščiams pasišventę žmonės – ornitologai, kurie fiziškai vieni nuo kitų nutolę labai nedaug, tačiau nuo Sovietų Sąjungos griūties tik dabar kartu pradeda vystyti naują projektą.
Spalio 29 d. kino teatre bus rodomas filmas „Tik velnias gyvena be vilties“ (rež. Magnus Gertten). Jo pagrindinė herojė Dilija pabėgo iš Uzbekistano į Švediją ir jau devynerius metus negauna žinių apie gimtinėje kalintį brolį – ji nežino, ar jis sveikas, ar gyvas. Noras sužinoti apie savo artimąjį atveria gilesnes problemas – pasirodo, režimas slepia ir dar daugiau.
Spalio 29 d. filme „Išgyvenimo instrukcija“ (rež. Yana Ugrekhelidze) nagrinėjama ypač subtili tema – lytį pakeitusio žmogaus patirtys. Filmo herojaus Aleksandro pase nurodyta „moteris“, tai jam trukdo rasti darbą ir verčia gyventi pusiau pasislėpus, dėl tokio sprendimo jo išsižadėjo net šeimos nariai. Tam, kad galėtų išvykti į užsienį, jo mergina nusprendžia tapti surogatine motina. Šiam filmui nestinga drąsos – įsišaknijusi homofobija ir transfobija verčia filmo veikėjus imtis radikalių sprendimų.
Spalio 30 d. į kino salę sukviesiančioje juostoje „Rajono panos“ (rež. Ellen Fiske, Ellinor Hallin) dėmesys krypsta į žlugusios plieno pramonės miestelio gyventojus Škotijoje. Čia jaunas merginas, kaip ir visus, nenorinčius subręsti, anksčiau ar vėliau pasivys rimtos problemos, nes, kaip sako patys veikėjai, čia visi paaugliai arba sėda, arba patys susilaukia vaikų.
Spalio 31 d. paskutiniajame šiemetinio „Nepatogaus kino“ seanse Marijampolėje bus pasakojama apie retą atvejį, kai jaunimo protestai prieš klimato kaitą buvo išgirsti – Danijos vyriausybė išsikėlė ambicingai skambančius tikslus. Tik kaip juos įgyvendinti? Filmas „70/30“ (rež. Phie Ambo) atskleis sudėtingus ir nuolatinių kompromisų reikalaujančius politinius procesus.
Na, o virtualioje kino salėje www.nepatoguskinas.lt festivalis marijampoliečius kviečia žiūrėti visą beveik 50–ies filmų repertuarą. „Nepatogus kinas“ spalio 14–31 d. vyksta kino teatruose, virtualioje kino salėje ir 190–yje Lietuvos bibliotekų. Kaip ir kasmet, žiūrovai gali išsirinkti jiems palankiausią bilieto kainą: įsigyti virtualų festivalio pasą į visus filmus arba „Swedbank“ rinkinį keliems filmams iškart, pirkti virtualų vienkartinį ar išankstinį kino teatro bilietą. Tradiciškai, kino teatrų kasose įsigyti festivalio bilietus prieš pat seansą žiūrovai gali ir laisvos kainos bilieto principu – patys nuspręsdami, kiek gali prisidėti prie festivalio.
Apie „Nepatogų kiną“
„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temomis, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Vienas pagrindinių festivalio rėmėjų – Lietuvos kino centras.
Galerijoje – autorių nuotraukos iš filmų
,,Nepatogus kinas” inf.