Marijampolės apskrityje šiais metais užfiksuota 113 pranešimų apie nepilnamečių dingimus. Tai kelia rimtą susirūpinimą, nes vis daugiau vaikų dingsta iš namų ar globos įstaigų. Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, iš šių 113 pranešimų, 37 atvejais buvo pradėti ikiteisminiai tyrimai. Pažymėtina, kad šie dingimai dažnai nėra vienkartiniai – kai kurie vaikai dingsta kelis kartus per metus.
Kur dingsta nepilnamečiai?
„Sūduvos gido“ redakcijai Marijampolės apskr. VPK Komunikacijos poskyrio viršininkė Gintarė Navickaitė teigė, kad analizuojant pranešimus pagal savivaldybes, daugiausiai pranešimų apie dingusius nepilnamečius gauta Jurbarko rajone – net 41 pranešimas. Vilkaviškio rajone užregistruoti 20 pranešimų, Šakių rajone – 21, Marijampolės savivaldybėje – 18, Kazlų Rūdoje – 6, o mažiausiai Kalvarijoje – 7 pranešimai.
Nors dingimų skaičius įvairiose teritorijose skiriasi, bendras vaizdas rodo, kad problema yra aktuali visose Marijampolės apskrities savivaldybėse.
Daugiausia dingimų – iš globos namų
Pareigūnė informuoja, kad labiausiai pastebima tendencija, jog dauguma dingusių nepilnamečių yra vaikai, kurie dingo iš globos namų.
Iš 113 gautų pranešimų net 66 atvejais vaikai buvo pastebėti dingusiais iš globos įstaigų.
Tai rodo, kad globos namų aplinka gali kelti rimtų problemų, o taip pat atkreipia dėmesį į galimus socialinius ir emocinius iššūkius, su kuriais susiduria globojami vaikai – kai kuriems vaikams grįžimas į biologinius tėvus arba netinkami santykiai su globėjais gali būti pagrindinis motyvas, dėl kurio jie pasirenka pabėgti.
Dingimų priežastys
Tikslios dingimų priežastys gali skirtis priklausomai nuo konkretaus atvejo, tačiau G. Navickaitės manymu, bendrai galima teigti, kad vaikų dingimą gali lemti kelios svarbios priežastys.
Pirmiausia tai gali būti socialinė aplinka, kurioje vaikai auga, konfliktai su šeima ar draugais, neigiama įtaka iš aplinkos (pvz., netinkamos draugų grupės), taip pat dažnai pasitaiko, kad vaikai po dingimo randami pas savo biologinius tėvus.
Pastebima, kad nepilnamečių dingimo atvejai taip pat gali būti susiję su socialiniais tinklais, kurie kartais tampa nesaugia erdve, o joje vaikai gali susidurti su įvairiais pavojais.
Ką daryti įtariant vaiko dingimą?
Marijampolės apskr. VPK Komunikacijos poskyrio viršininkė Gintarė Navickaitė pabrėžia, kad esant įtarimams dėl vaiko dingimo, pirmiausia būtina nedelsiant informuoti policiją.
Paieškos pradžiai nėra nustatytas laukimo laikotarpis, kaip dažnai klaidingai manoma – policija pradeda paiešką iškart gavusi informaciją apie dingusį nepilnametį.
Be to, svarbu iš karto patikrinti artimųjų, draugų bei dažniausiai lankomas vietas, kad būtų greičiau nustatyta, kur vaikas galėjo nueiti.
Prevencijos priemonės ir rekomendacijos
Norint sumažinti nepilnamečių dingimų skaičių ir apsaugoti vaikus, labai svarbu stebėti jų elgseną bei socialinę aplinką.
Tėvai ir globėjai turėtų atidžiai stebėti, su kuo jų vaikai bendrauja, ką jie veikia internete ir kaip leidžia laisvalaikį. Ne mažiau svarbu, kad globos įstaigos ir šeimos būtų pasirengusios teikti pagalbą ir spręsti problemas, kurios gali paskatinti vaikų pabėgimą.
G. Navickaitės įsitikinimu, nepilnamečių dingimai yra rimta problema, tačiau suvienijus pastangas ir laiku imantis veiksmų, galima užkirsti kelią daugeliui nelaimių. Atidžiai stebint vaikų elgseną ir aplinką, taip pat užtikrinant tinkamą pagalbą vaikams ir šeimoms, galima sumažinti tokių incidentų skaičių ir sukurti saugesnę aplinką mūsų visuomenėje.