Siekiant, kad įmonės kuo daugiau dėmesio skirtų aplinkosaugai, socialinei gerovei bei tinkamam organizacijos valdymui, Europos Komisija (EK) imasi priemonių. Nuo 2025 m. skelbti išsamią informaciją apie tvarumo aspektus turės visos didelės įmonės – tai yra daugiau nei 40 tūkst. ES sąjungos bendrovių.
Ekspertas teigia, kad tvarumo ataskaita – itin svarbus dokumentas įmonei, kurio nepateikus, organizacijai gresia ne tik reputacinė žala, bet ir kitos atsakomybės.
„EK aiškiai nurodo, kad įmonių tvarumo informacija turi būti tokio pat svarbumo kaip ir jų finansinė informacija. Tai reiškia, kad organizacijos turės teikti tvarumo ataskaitas tokio paties lygio bei tos pačios apimties kaip ir finansines ataskaitas. Be to, jos tarpusavyje turi būti susietos – tvarumo ataskaitoje turi būti reflektuojama ir finansinių ataskaitų informacija, pavyzdžiui, kaip tvarumo tikslai paveiks veiklą, pajamas ar pelną“, – „Vesta Consulting“ direktorius Evaldas Savickis.
Direktyva įsigalioja skirtingais etapais
Pagal EK direktyvą tvarumo ataskaitas organizacijos teiks keturiais etapais – nuo 2025-ųjų tvarumo ataskaitas turės pateikti įmonės, kurios ir dabar tai daro pagal 2014 m. nefinansinės informacijos atskleidimo direktyvą (NIAD), t.y. didelėms viešojo intereso įmonėms ar jų grupėms.
Kitu etapu nuo 2026 m. už praėjusius metus tvarumo ataskaitas turės pateikti visos didelės Europos Sąjungos (ES) įmonės ar įmonių grupės, kurios atitinka bent du iš toliau išvardintų kriterijų: vidutinis metinis darbuotojų skaičius viršijo 250, apyvarta viršijo 50 mln. eurų per metus, balanse nurodyto turto vertė viršijo 25 mln. eurų.
Vėlesniais metais direktyva bus taikoma mažoms ir vidutinėms listinguojamoms įmonėms, kitoms tam tikrus kriterijus atitinkančios ES įmonėms ir trečiųjų šalių įmonėms t.y. atitinkančioms numatytus kriterijus.
„Pagal EK direktyvą, ruošiant ataskaitą reikia aiškiai apskaičiuoti įmonės poveikio rizikas ir galimybes, naudojant reikšmingumo vertinimą dvejopo reikšmingumo metodu, kuris aprašytas EK direktyvoje. Tuomet svarbu išsikelti tikslus, pasirengti reikiamas politikas, kurios padės įgyvendinti tvarumo strategiją. Lygiai taip pat ataskaitoje reikia paaiškinti, kaip reikšmingą poveikį integruoti į savo verslo strategiją, pavyzdžiui, pasitelkiant konkrečias politikas, naujas roles, atsakomybes bei kaip tai paveiks finansinius planus“, – sako E. Savickis.
Jis priduria, kad nepateikus tvarumo ataskaitos kils reputacijos grėsmė, didės spaudimas iš visuomenės, reikalavimų neatitikusios organizacijos bus viešai aptarinėjamos. Taip pat mažėja akcininkų pasitikėjimas bendrovės vadovais, kurie yra tiesiogiai atsakingi už ataskaitos parengimą. Be to, įmonės gaus viešą pareiškimą apie nusižengimą bei įsakymą, kuris įpareigoja kuo greičiau parengti tvarumo ataskaitą. Taip pat gali būti taikomos ir finansinės sankcijos, kurios šiandien dar nėra aprašytos direktyvoje.
Paruošti išsamią tvarumo ataskaitą padės ESG strategija
Norint parengti išsamią ir kokybišką tvarumo ataskaitą, įmonėms pirmiausia reikia paruošti aplinkosaugos, socialinės atsakomybės bei valdysenos (ESG) strategiją. Pasak E. Savickio, neturint tvarumo strategijos, tinkamai surinkti informaciją ataskaitai gali būti sudėtinga.
„Ruošiant tvarumo ataskaitą be ESG strategijos itin sunku surinkti duomenis, paskaičiuoti rezultatus – neužtenka papasakoti, jog įmonė nuo šiol bus tvaresnė. Neturint tvarumo strategijos kyla grėsmė, kad organizacijos vėluos parengti ir pateikti tvarumo ataskaitas arba jose esantys duomenys bus itin prastos kokybės“, – sako „Vesta Consulting“ direktorius.
Pasak jo, ESG strategija padės įvertinti savo veiklos poveikį, rizikas bei galimybes, išsikelti tikslus, parengti politiką bei procesus, kurie padės visas šias rizikas vertinti ir valdyti. Ataskaitoje būtina paaiškinti, kaip reikšmingus pokyčius integruoti į verslo strategiją – sukurti konkrečias procedūras, naujas roles ir numatyti kaip tai paveiks finansinius planus. Todėl norint surinkti visus šiuos duomenis, svarbu turėti ESG strategiją.
E. Savickio teigimu, ESG strategija – itin svarbus dokumentas, kurį patvirtina įmonės vadovybė ir akcininkai. Juo vadovautis turi visa organizacija – visi departamentai bei darbuotojai.
„Tvarumo strategija padeda identifikuoti ir valdyti organizacijos poveikį visuomenei, gamtai bei ekonomikai. Tos organizacijos, kurios pagal EK direktyvą vis dar neprivalo pateikti tvarumo ataskaitos, bet turi ESG strategijas, demonstruoja savo brandumą. Tai reiškia, kad įmonė turi aiškius tikslus ir kryptis, nukreiptas į poveikio gamtai mažinimą, darbuotojų gerovę bei visuomenės poreikių atliepimą“, – aiškina ekspertas.
Tvarumo strategijas ruošia vis daugiau atsakingų įmonių
Tvarumo ataskaitas pateikti jau kitąmet turės didžiosios įmonės, bei organizacijos atliepiančios viešąjį interesą. E. Savickio teigimu, paruošti kokybišką ESG strategiją užtrunka daugiau nei pusmetį, todėl dalis įmonių jau pradėjo rūpintis jų parengimu. Viena iš jų – „DPD Lietuva“, kuri gegužės mėnesį pristatys savo ESG strategiją.
„Esame siuntų pristatymo bendrovė ir jaučiame didelę atsakomybę tvarumo srityje, todėl siekiame, kad mūsų veikla būtų kiek įmanoma draugiškesnė aplinkai bei žmonėms. Itin didelį dėmesį skyrėme ESG strategijos rengimui, į kurį įsitraukė vadovai iš visų įmonės grandžių bei komunikacijos specialistai. Tvarumo strategija apima klimato kaitos mažinimo klausimą, rūpestį darbuotojais bei paramą jautrioms visuomenės grupėms ir aukštos verslo etikos užtikrinimą“, – sako „DPD Lietuva“ tvarumo vadovas Markas Ąžuolas.
Jam pritaria ir E. Savickis pridurdamas, kad ESG strategijas turinčios įmonės yra patikimesnės. Taip pat gerinama organizacijos reputacija, stiprinamas ryšys su svarbiausiomis suinteresuotomis šalimis bei kuriamas konkurencinis pranašumas.
„ESG strategijos turėjimas bei tvarumo ataskaitos pateikimas įrodo, jog įmonė yra skaidri ir gali viešai pateikti informaciją apie savo tikslus, rezultatus bei veiksmus. Skaidrumas visuomet įveda aiškumo ir pasitikėjimo. ESG ataskaitų rengimas ir atskleidimas apie įmonės ESG poveikius – įmonės skaidrumo veiksniai, kurie stiprina pasitikėjimą“, – aiškina E. Savickis.